Přehled filmů a seriálů nominovaných na cenu SAG

2013-screen-actors-guild-awards-nominees

Již 27. ledna 2013 proběhne udílení prestižních cen SAG, neboli Screen Actors Guild Awards. Nominovaní na letošní devatenáctý ročník za výjimečný počin v pěti filmových a  osmi televizních kategoriích jsou již známi. V tomto článku nabízím stručný přehled filmů a seriálů, které mohou cenu získat.

2013-screen-actors-guild-awards-nomineesCena SAG je kritiky uznávaná především pro její jednoduchý styl a upřímnost. O udělení cen rozhoduje porota složená z filmových a televizních herců, kteří se zároveň podílejí z velké části na rozhodování o Oskarech. To dodává cenám SAG na prestižnosti, proto jsou každoročně se zájmem sledovány médii. Tato cena byla poprvé udělena v roce 1995 a od té doby se z ní stala jedna z nejznámějších a nejcennějších cen udělovaných v USA.

Ceny jsou udíleny během dvouhodinového gala večeru, při kterém bude rozdáno třináct unikátních cen pro seriálové a filmové herce. Diváci mohou sledovat přímý přenos z udílení cen každoročně na televizních stanicích TNT a TBS. Ceny se zaměřují jak na jednotlivé seriálové i filmové herce, tak i na celé soubory. A tato myšlenka je pro ceny SAG velice důležitá, protože si stojí za tím, že hraní není o výkonech jednotlivců, ale o výkonech celku. Zvláštní cena SAG za celoživotní dílo je udělována hereckým legendám, které během života svým uměním výrazně přispěly hereckému řemeslu. Dvě kategorie jsou určeny i nejlepším kaskadérům ve filmech a seriálech.

Přehled nominovaných:

Filmy

Herec v hlavní roli:  nominování jsou Bradley Cooper (Terapie Láskou), Daniel Day—Lewis (Lincoln), John Hawkes (The Sessions), Hugh Jackman (Bídníci) a Denzel Washington (Let).

KOUKNI SE  Brad Pitt v akční komedii Bullet Train

Herečka v hlavní roli: Jessica Chastain  (Zero Dark Thirty), Maion Cotillard (Rust and Bone), Jennifer Lawrence (Terapie láskou), Helen Mirren (Hitchcock) a Naomi Watts (Nic nás nerozdělí).

Herec ve vedlejší roli: Alan Arkin (Argo), Javier Bardem (Skyfall), Roberd De Niro (Terapie láskou), Philip Seymour Hoffman (Mistr) a Tommy Lee Jones (Lincoln).

Herečka ve vedlejší roli: Sally Field (Lincoln), Anne Hathaway (Bídníci),  Helen Hunt (The Sessions), Nicole Kidman (The Paperboy) a Maggie Smith (Báječný hotel Marigold).

Nejlepší herecké obsazení: Argo, The Best Exotic Marigold Hotel (Báječný hotel Marigold), Les Misérables (Bídníci), Lincoln a Silver Linings Playbook (Terapie láskou).

 

Seriály

boardwalk_empire_placeholderHerec v televizním filmu nebo minisérii: v této kategorii jsou nominování Kevin Costner (minisérie Hatfields & McCoys), Woody Harrelson (Game Change), Woody Harrelson (Game Change), Clive Owen (Hemingway & Gellhorn) a Bill Paxton (Hatfields & McCoys).

Herečka v televizním filmu nebo minisérii: Nicole Kidman (Hemingway & Gellhorn), Julianne Moore (Game Change), Charlotte Rampling (Restless), Sigourney Weaver (Political Animals) a Alfre Woodard (Steel Magnolias)

Herec v dramatickém seriálu: Steve Buscemi (Boardwalk Empire), Bryan Cranston (Breaking Bad), Jeff Daniels (The Newsroom), Jon Hamm (Mad Men) a Damian Lewis (Homeland).

Herečka v dramatickém seriálu: Claire Danes (seriál Homeland), Michelle Dockery (Downton Abbey), Jessica Lange (Ameriacn Horror Story: Asylum), Julianna Margulies (The Good Wife) a Maggie Smith (Downton Abbey).

KOUKNI SE  Jon Bernthal se vrátí jako The Punisher na Disney+

Herec v komediálním seriálu: Alec Baldwin (seriál 30 Rock), Ty Burrell (Modern Family), Louis C. K. (Louie), Jim Parsons (The Big Bang Theory) a Eric Stonestreet (Modern Family). Největší šanci na úspěch má tedy seriál Modern family, který má v této kategorii dva zástupce.

Herečka v komediálním seriálu: Edi Falco (seriál Nurse Jakcie), Tina Fey (30 Rock), Amy Poehler (Parks and Regreation), Sofia Vergara (Modern Family) a nakonec Betty White (Hot in Cleveland).

Nejlepší herecké obsazení dramatického seriálu: v této kategorii jsou nominovány seriály. Boardwalk Empire, Breaking Bad, Downton Abbey, Homeland a Mad Men.

Nejlepší herecké obsazení komediálního seriálu: cenu mají šanci získat seriály 30 Rock, The Big Bang Theory, Glee, Modern Family, Nurse Jackie a také The Office.

 

Martina Zbránková

 

Zdroj: http://www.sagawards.org/

Předchozí článekRecenze: Ladíme!
Následující článekKNIHA: Srdce v ohni aneb Život kněze uprostřed současného světa

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five × two =