Největší filmové chyby v nejlepších hororech všech dob, které jste přehlédli

Natáčení filmu je nesmírně obtížný proces. Proto se i ve filmech s vysokým rozpočtem a pečlivým režisérem dají najít mouchy, které baví všímavé diváky. Dnes si posvítíme na filmové chyby v nejlepších hororech všech dob.

1Vetřelci

Začneme pokračováním slavné hororové ságy Vetřelec od Jamese Camerona. Snímek Vetřelci pokračuje v příběhu tam, kde skončil předešlý díl a popisuje události, které následovaly poté, co byla důstojnice Ripleyová nalezena záchrannou lodí ze Země. Ačkoli je tento hororový unikát považován za jeden z nejkvalitnějších hororů vůbec, přesto se filmaři nevyhli chybám, které jsou v tomto filmu viditelné dodnes.

Začneme chybou, která se stane v momentě, kdy Bishop přijde o spodní část těla. V tomto momentě jde jasně vidět, že stojí v díře a díky tomu vypadá, jako kdyby byl rozpůlen. V normální rychlosti filmu je těžké si toho povšimnout, ale pokud si scénu pustíte zpomaleně, určitě si této chyby všimnete.

Na konci filmu Ripleyová složí královnu vetřelců. V této scéně můžeme vidět, že se rozbije žárovka na jednom přístroji. Ale později je žárovka zase v pořádku a svítí jako by se nechumelilo. Tato chyba vznikla špatnou editací v postprodukci.

Ve scéně, kdy Ripleyová odjíždí pryč, si můžete všimnout velké rýhy na boku vozidla. Ale v dalším záběru je rýha pryč a auto je opět jako nové.

2Čelisti

Čelisti se dodnes řadí mezi nejúspěšnější horory všech dob. Tento příběh o lovu na nebezpečného lidožroutského žraloka se stal námětem pro celou řadu dalších hororů. Ale ani tento filmový unikát z dílny Stevena Spielberga se nepovedlo natočit bez chyb, kterých si můžete všimnout i vy.

První chybou, na kterou se zaměřím, je přemisťující se žebřík na lodi. Ve scéně, kdy se Hooper vydá dolů pro svou výstroj do strojovny, můžeme za ním vidět kovový žebřík. Ale za malý moment žebřík zmizí a objeví se v jiné části lodi. Ale nemusíte mít strach, že by se žebřík ztratil. O několik záběrů později je žebřík opět za Hooperem.

KOUKNI SE  Last of Us: Natáčení herního hitu je v plném proudu!

Další vtipnou chybou, kterou můžete zpozorovat, je malý polštářek, který chrání herce před umělými zuby žraloka, které dovedou být nebezpečné. Tento polštářek se na několik okamžiků ve filmu postaví do cesty mezi žraloka a jeho oběť.

Dále si ve filmu můžete všimnout nesouladu v datech. Když žralok zavraždí svou první oběť, na tabulce se objeví datum úmrtí 1. července. Ale později se v letáku objeví, že druhou oběť žralok zabil 29. června. Jedná se o Alexe a Chrissie, přičemž Alex zemřel až po Chrissie a ne naopak. Navíc jeden tento leták obsahuje překlep, kdy ve slově „coroner“ (soudní lékař) chybí druhé „o“, z čehož vzniklo slovo „corner“, které znamená roh.

Až se příště podíváte na Čelisti, dávejte pozor ve scéně, kdy Quint škrábe svými nehty o tabuli. Poté se v této scéně začne kamera začne přibližovat na moment, kdy Quint začne jíst krekr. Mezitím v pravém dolním rohu můžete vidět herce, který se skrčí a mávne na svého kolegu, který už podle scénáře měl dávno mluvit. Toto znamení ale herec nevědomky udělal na kameru a můžete ho ve filmu vidět dodnes.

3Vetřelec

Tento legendární kultovní horor Ridleyho Scotta snad ani není třeba představovat. Jde o film, který naplno proslavil herečku Sigourney Weaver jako Ellen Ripleyovou. Zajímavostí na tomto filmu je, že rty vetřelce byly vytvořeny z kondomů a na kostým byla použita například plastelína nebo různé součásti motorů. Nohy vetřelce byly odlity podle 210 cm vysokého herce a studenta umění. Ale ani takový filmový skvost se neobešel bez svých chyb, kterých si můžete při sledování všimnout.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy 2021 podle exprezidenta Baracka Obamy

Například postava Parkera měla ve filmu vlasy. Ale když se vetřelec zahryzne do jeho hlavy, tak už tam žádné vlasy nejsou. Je to proto, protože tvůrci filmu použili místo lidské hlavy meloun. Což je velmi kreativní řešení. Nicméně v jednom momentu filmu jdou vidět černá semínka melounu. Podívejte se sami zblízka.

Další drobná chybička se opět točí okolo postavy Parkera. Obvykle se ve filmu vyskytují chyby takovým způsobem, že se něco samo opraví. Parkerovi se ale naopak samo zničilo jeho tričko. V jedné scéně má nejdříve tričko zcela v pořádku. Ale v dalším záběru už má Parker tričko roztrhnuté a sešité sponkou.

Další chybu můžet zpozorovat ve scéně, když vetřelec napadne Kane a roztrhne mu hrudník. Ale ještě předtím, než stihne vystříknout první pramínek krve, se mu na chvíli zvedne tričko. A tehdy můžeme vidět kousek z balíčku naplněného umělou krví, který čeká, až ho někdo roztrhne. Této chyby si jde nejlépe povšimnout ve zpomaleném záběru.

4Osvícení

Horor Osvícení geniálního režiséra Stanleyho Kubricka je můj nejoblíbenější horor vůbec. Je natočen na motivy knížky mistra hororu Stephena Kinga. Zajímavostí je, že tento snímek je zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Jednu scénu totiž Kubrick točil přesně 127 krát, dokud se nepovedla přesně podle jeho představ. Kubrick byl pověstný svou vášní pro pečlivost během natáčení a tento fakt to jen potvrzuje. Navíc herečku Shelley Duvall natáčení psychicky poznamenalo do konce života a vždy na Osvícení vzpomínala jako na nejhrůznější natáčení v životě. Přesto ale ve filmu můžeme najít spoustu chyb. Je ale těžké určit, co je skutečně chyba, a co geniální risk režiséra. Většina věcí v tomto hororu je totiž postavena na tom, že nemají dávat smysl, a vyvolávají v nás negativní pocity strachu. Chyby v tomto filmu tedy mají svůj důvod a jejich hledání nám může pomoct k hlubšímu pochopení filmu.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #3: Zbytečně efektní pokračování Vlaku do Pusanu

První chyba ve filmu se nachází hned v samém úvodu. V této scéně vidíme několik záběrů z vrtulníku na okolní krajinu. Když divák poprvé vidí hotel, nikde v jeho blízkosti není labyrint, který je na konci filmu velmi důležitý. Ale na konci filmu je labyrint pouze pár metrů od hotelu. Kde se tedy onen labyrint nachází?

  

Onoho děsivého labyrintu se také týká další chyba v Osvícení. Ve filmu se kousek od vchodu do labyrintu nachází jeho mapa. Ta se ale vůbec nepodobá skutečné podobě labyrintu, která je znázorněna jako 3D model v hotelu.

  

Další drobnou chybičku můžeme zpozorovat ve scéně, kdy Danny jí svůj sendvič a má konverzaci se svou maminkou ještě v době, kdy nežijí v hotelu. Nejdříve má Danny jen trochu nakousnutý sendvič, ale o vteřinu později už ho má skoro snězený. Celou dobu Danny jedl sendvič pomalým tempem a takové množství nemohl zhltnout do pár vteřin.

 

Pavel Melotík

Zdroje: http://www.moviemistakes.com/film1151

http://www.moviemistakes.com/film670

http://www.moviemistakes.com/film37/pictures

http://www.moviemistakes.com/film40/pictures

Předchozí článekRecenze: Polštář bude pěkně naditý…nebo ne? Vzhůru do New Yorku
Následující článek4 Nejlepší herní remastery a remaky, které nás vrátí do dětství

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

12 − 10 =