Nejlepší horory všech dob

Psychopati, lidožraví žraloci, maniaci, démoni, vrazi, zombíci, paranormální entity, šílenci, mimozemská monstra – to vše bude k vidění v tomto článku. Webová stránka www.ranker.com nabízí pohled na nejlepší hororové filmy všech dob podle obyčejných diváků, kteří se do hlasování zapojili. Jelikož se jedná o zahraniční web, většina respondentů bude z anglicky hovořících zemí. Na kolik budete souhlasit se seznamem a který film bude právě vám chybět nebo přebývat se dozvíte níže.

Osvícení (1980)

Začínáme filmem Stanleyho Kubricka podle knižní předlohy mistra hororu Stephena Kinga. Jack Nicholson ztvárňuje postavu spisovatele Jacka Torrance. Jack hledá klidné místo k psaní nového románu, a tak přijme nabídku správce odl158083521_e7e712ehlého horského hotelu. Při pohovoru se dozví historku o bývalém správci, který samotou a odloučením zešílel a zavraždil svou manželku a dvě dcery. Jack přijíždí do hotelu spolu se svou ženou a synem. Jenomže i na něho začne působit tísnivá samota vyzařující z hotelových zdí. Také Jack začíná ztrácet rozum a šílet.

Nicholson hraje roli zešíleného spisovatele naprosto dokonale. Jeho pobíhání po prázdném hotelu se sekerou v ruce a šíleným výrazem ve tváři mluví za vše. Zatímco jiné postavy používají masky k vyjádření výrazů, Nicholson si bohatě vystačí se svým vlastním výrazem v obličeji, který mu každý divák věří. Kultovní se stala scéna, kdy se Jack Torrance prosekává koupelnovými dveřmi a pronáší slavnou improvizovanou hlášku „Here´s Johnny!“

Trailer zde

Halloween (1978)

Dalším nezapomenutelným hororem je Halloween režiséra Johna Carpentera. V roce 1963 v Předvečer všech159519076_b38198 svatých ubodá šestiletý Michael Myers svou starší sestru Judith. Po patnácti letech se mu podaří utéct z ústavu právě na Halloween. Michael se vrací zpět do Haddonfield. Nikdo kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra, neví, proč se vrací domů a co chystá. Jisté je, že důvod jeho návratu spousta lidí nepřežije.

Pro herečku Jamie Lee Curtis šlo o filmový debut. Halloween se ve své době stal nejvýdělečnějším filmem. Kvůli nízkému rozpočtu dokonce tvůrci použili tu nejlevnější masku. Koupili masku kapitána Kirka (William Shatner, Star Trek), nasprejovali na bílo, odstranili umělé vlasy a zvětšili otvory pro oči. Tak vznikla první Myersova maska. Původně měl Michael Myers nosit masku klauna.

KOUKNI SE  Filmová práva na zombie videohru DayZ od českého studia koupili Britové
Trailer zde

Vymítač ďábla (1973)

Vymítač ďábla Williama Friedkina podle knižní předlohy Williama Petera Blattyho je dnes kultovní kousek. U dvanáctileté Regan se začínají projevovat příznaky neznámé nemoci. Po mnoha nezdařených pokusech o vy3149_11640eléčení běžnými způsoby, přichází na řadu vymítání. Dívka je totiž posedlá ďáblem – vykřikuje rouhavá a sprostá slova, otáčí hlavou do nemožných úhlů, dokonce masturbuje krucifixem. Jsou povolání dva kněží, kteří mají za úkol dívku zachránit starobylou praktikou vymítání.

Friedkinův horor po uvedení vyvolal skandál světového formátu a mnoho diskuzí ohledně etické stránky snímku. Film získal nejen znechucené kritiky ale také tvrdé obhájce. Kultovní scénou se stal moment, kdy posedlá dívka kroutí hlavou ve 360 stupních. Film byl v mnoha zemích zakázaný až do roku 1990. Režisér navíc potvrdil, že při tvorbě filmu vycházel ze skutečného případu vymítání, který se odehrál v roce 1949 v Marylandu. Samotná Linda Blair (Regan) se svěřila, že v době natáčení měla zlé sny a slyšela podivné hlasy.

Trailer zde

Vetřelec (1979)

Legendární sci-fi horor Vetřelec režiséra Ridleyho Scotta netřeba dlouze představovat. Jde o film, který naplno proslavil herečku Sigourney Weaver jako Ellen Ripleyovou. Jak vlastně vznikl xenomorph – vetřelec? Blanité rty vetřelce byly vyrobené z kondomů. Na kostým byla použita i plastelína a součástky z motorů. Nohy vetřelce159449928_d6eea3 byly odlity podle 210 cm vysokého černošského studenta umění Bolaje Badejo, který si poté dokončený kostým oblékl. Hlava vetřelce vycházela ze základů skutečné lidské lebky. Říkáte si, co zvuky? Rodící se vetřelec (z břicha oběti) vydával zvuky dětského pláče smíchaného s prasečím kvikotem a syčením zmije.

KOUKNI SE  3 nejlepší seriály roku 2021

Spousta reakcí herců byla nehraná. Například režisér jim nikdy neřekl, odkud vetřelec vyskočí, aby docílil větší autentičnosti. Scéna, kdy vetřelec „vystřelí“ z hrudi člena posádky byla pro všechny zúčastněné nečekaná. Jejich chování a úlek naprosto spontánní. Také většina dialogů byla improvizovaná. V původních návrzích měl mít Vetřelec oči. Od toho se dočasně upustila. Až do filmu Vetřelec: Vzkříšení, kde se ze staré podoby monstra zrodí nový Vetřelec s již zmíněnýma očima.

Trailer zde

Noční můra v Elm Street (1984)

Režisér Wes Craven stvořil novou hororovou postavu Freddyho Kruegera. Dnes se jeho Freddy stal kultovní hororovou1844_218551 postavou s nesčetným počtem pokračování. První film vypráví příběh Nancy. Dívky, kterou trápí noční můry spojené s děsivou postavou nosící rukavice s „prstovými noži“ ostrými jako břitva. Říká si Freddy Krueger. Její přátelé mají stejné sny, a jakmile začnou umírat, dojde Nancy, že naživu zůstane, pouze když neusne. Mezitím se pokouší zjistit, co mám vrah s drápy společného s dětmi z Elm Street a její matkou.

Nápad s vytvořením krutého sériového vraha, který vraždí své oběti v jejich snech, vynesl Cravenovi nebývalý úspěch u diváků i kritiků. O vydělaných penězích nemluvě. Zjev Freddyho přirovnal ke znetvořenému bezdomovci, který ho svým vzhledem vyděsil, když mu bylo 11 let. V době natáčení byl herec Johnny Depp neznámý a nezkušený. Do filmu ho protlačil jeho kamarád, také velice známý herec Nicholas Cage.

Trailer zde

Psycho (1960)

Do seznamu diváci zařadili hororový thriller Alfreda Hitchcocka podle knihy Roberta Blocha, Psycho. Černobílý snímek vypraví příběh duševně nemocného Normana Batese, který provozuje zašlý motel. Toto místo ale není 78777_ad57acstvořené pro klidný odpočinek. Přesvědčí se o tom Marion Craneová, která poté beze stopy mizí. Soukromý detektiv a Marionina sestra se vydávají po stopách zmizelé Marion. Napětí stoupá. Najde dvojice Marion živou? Najdou ji vůbec živou nebo sami stanou obětmi šíleného správce motelu Normana Batese?

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Půlnoční běsi ve Varech #1: Artušovská legenda o zbabělci a monstru

Z filmu Psycho pochází slavná koupelnová vražda. Scéna se natáčela 7 dní. Byla natočena z neuvěřitelných 77 různých úhlů a dostala se mezi 50 nejlepších střihů. Film byl původně zamýšlen jako černá komedie. Psycho byl posledním Hitchcockovým černobílým filmem a posledním, který natočil pod studiem Paramount. Postava Normana Batese byla založena na postavě skutečného sériového vraha Eda Geina z Wisconsinu. Navíc studio Universal si nechalo postavit přesnou repliku domu jako atrakci, kterou naleznete v Orlandu.

Trailer zde

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Nesmí tady chybět ani klasický gore horor, ve kterém nejde o příběh. Tím je debutující počin od Tobea Hoopera z roku 1974.160117436_d8b934 Jednoduše. Parta mladých lidí nalezne v Texasu na hřbitově zhanobená lidská těla. Rozhodnou se vypátrat pachatele. To se většině stane osudným, protože čin má na svědomí maniak s motorovou pilou v ruce.

Režisér Hooper vytvořil jeden ze základních pilířů nového žánru gore (splatter) hororů. Na svou dobu byl poměrně krvavý. Byl natočený z pohledu první osoby, čímž se zvýšila autentičnost snímku. Vše zesílil fakt, že základní linie byla inspirovaná reálným příběhem skupiny výletníků zmasakrovaných rodinou kanibalů. Malý rozpočet, pekelné texaské horko ani věčně zraněný vrah s motorovkou, který přes svou masku špatně viděl, nezabránili ve vzniku kultovního filmu. Ani tomuto hororu se nevyhnulo téma cenzury. Texaský masakr motorovou pilou byl teprve druhým hororem natočeným barevně.

Trailer zde

Do pomyslné patnáctky lidé zařadili Věc (1982) od Johna Carpentera, Pátek třináctého (1980) od Seana S. Cunninghama, Čelisti (1975) od Stevena Spielberga, Mlčení jehňátek (1991) od Jonathana Demmea, Poltergeist (1982) od Tobea Hoopera, Vřískot (1996) od Wese Cravena, Úsvit mrtvých (1978) od George A. Romera a Noc oživlých mrtvol (1968) od téhož režiséra.

 

Ondřej Blahut

 

www.ranker.com, www.imdb.com, www.youtube.com

Předchozí článekPokračování Batmana od Bena Afflecka zná svého záporáka! Kdo jím je?
Následující článekSoutěž o knihu Harry Potter a prokleté dítě

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × three =