Nejlepší filmy s upíry

Nejlepší filmy s upíry a upíří tématikou obecně. Připravte se na řádky plné děsu, hrůzy a všudypřítomné krve. Upíři děsiví i humorní, akční i inteligentní.

1Interview s upírem/Interview with the Vampire

Romantické hororově laděné drama, jaké nemá ve filmech s upíry obdoby. Film upřednostňuje atmosféru před akcí, charaktery postav před milionovými trikovými efekty, poutavě vyprávěný příběh před složitou upírskou mytologií. Snímek z roku 1994 v režii Neila Jordana podle knižní předlohy Anne Rice je navíc plný herců a hereček, kteří jsou dnes všem dobře známí. Jordan do svého díla obsadil Brada Pitta, Toma Cruise, Kirsten Dunst, Antonia Banderase, Stephena Reu, Christiana Slatera, Thandie Newton a další. Rozhovor člověka s upírem, který přitom vypráví svůj příběh je podaný natolik realisticky a zajímavě, že neodlepíte oči od obrazovky, dokud film nedokoukáte do konce.

2Série Underworld/Underworld series

Filmová série, která nemusí být každému po chuti. Ale na rozdíl od série Twilight si na nic nehraje. Sází na jasný a nepřekombinovaný počet postav s jednodušším a údernějším příběhem, který přesto dokáže překvapit či přinést nějaký ten zvrat do děje. A Kate Beckinsale coby latexová upírka napříč celou filmovou sérií? K tomu nemám, co dodat. Pro někoho to může být děsivější a krvavější. Ale o to přece jde. Je koneckonců tisíciletá válka mezi upíry a lykany/vlkodlaky, kteří mimochodem vypadají mnohem lépe než nějací přerostlí vlci z Twilightu. O jejich propracovanější transformaci nemluvě. Každý díl Underworldu je nabitý akcí, efekty a jednoduchým, přesto zajímavým příběhem.

3Ztracení chlapci/The Lost Boys

Hororová komedie Joela Schumachera z roku 1987 oděla do té doby tradiční upírské horory do nového hávu. Režisér snímku Hráči se smrtí, Čas zabíjet, 8 MM, Telefonní budka, Fantom opery, ve Ztracených chlapcích zkombinoval děsivost mýtických upírů a jejich schopností, humor a stylovou rockovou hudbu. A ono to skutečně fungovalo. Vznikla sloučenina, na kterou diváci zareagovali velmi pozitivně. Mladé herecké obsazení (Jason Patric, Corey Haim, Kiefer Sutherland, Corey Feldman) filmu dodalo tu pravou šťávu. A to, že film natočili za 3 týdny je jen taková třešnička na dortu. Samozřejmě nečekejte nákladné triky, ale pořádnou devadesátkovou jízdu s mladými upíry.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

430 dní dlouhá noc/30 Days of Night

Hororový fantasy thriller Davida Sladea, který představil upíry více jako děsivá, brutální a krvelačná monstra. Ne že by vůbec nepřemýšlel. V jejich skupině funguje také určitá hierarchie. Ale předností těchto filmových upírů není geniální mysl ale síla, hbitost, rychlost a brutalita. Podle toho také snímek funguje. Jde to také ruku v ruce s potemnělým ponurým prostředím natáčení, kdesi na Aljašce za polárním kruhem. Film je o skupině lidí, kteří se snaží přežít. Jenže jejich nepřátelé jsou silnější a velice brzy je začnou převyšovat i počtem. Dá se před krvelačnými upíry schovávat celých 30 dní bez slunečního svitu? Tvůrci si neodpustili ani malou narážku na Belu Lugosiho v roli Drákuly, o kterém je řečeno více níže.

5Drákula/Bram Stoker´s Dracula

Do seznamu se nám dostal také Drákula. A nejen jednou. Ten první pochází z roku 1992 a zrežíroval jej legendární Francis Ford Coppola, autor Divotvorného hrnce, trilogie Kmotr nebo Vyvolávače deště. Coppolově předlohou k filmu byl dnes kultovní román spisovatele Brama Stokera Drákula. Tíživá atmosféra, Coppolův režisérský talent, výprava a bohatě kvalitní herecké obsazení v podobě Garyho Oldmana, Anthonyho Hopkinse, Winony Rider, Keanu Reevese, Richarda E. Granta a spousty dalších. To všechno činí z Coppolova Drákuly mistrovské dílo o hraběti z Transylvánie, který ve svém životním neštěstí proklel boha.

6Trilogie Blade/Blade trilogy

Krvavá akční řežba s upíry a v hlavní roli Wesley Snipes jako Blade – napůl člověk, napůl upír. Ať už si o následných dvou pokračováních myslíte cokoliv jako trilogie funguje Blade na jedničku. První Blade v režii Stephena Norringtona z roku 1998 se zařadil po boku stylových akčních jízd, kde ani jedna rána nemine cíl. Z Bladea se stala pop kulturní klasika a dnes si v hlavní roli nedokážeme představit nikoho lepšího než Wesleyho Snipese. Těžko uvěřit, že Blade patří pod Marvel a v páté fázi se připojí k MCU. Akorát s tváří Oscarového herce Mahershala Aliho.

7Upír Nosferatu/Nosferatu

Absolutní klasika a prvotřídní podívaná. Na němý film jde ze snímku děs a strach i v dnešní době. Jenže tuto kvalitu ocení spíše jen naprostí filmoví fajnšmejkři. Nejstarší film tohoto žebříčku (1922) vznikl ještě za Německé říše pod režisérskou taktovkou Friedricha Wilhelma Murnaua. Také tento snímek vznikl podle knižní předlohy spisovatele Brama Stokera. Protože Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování této klasiky, musel změnit název filmu, pozměnit jména některých postav a zasadit dění filmu do zcela fiktivního města. Max Schreck v roli upířího hraběte Orloka exceluje. Je to poznat již ze samotného traileru, kdy Schreckův velmi „creepy“ pohled vyvolává husí kůži. A to je jen ukázka, to pravé znásobené mravenčení vás čeká při koukání na celý film. V Upírovi Nosferatu nepadne jediné slovo, a přesto hrůzou a napětím ani nedýcháte, když sledujete tento německý klenot hororové tvorby.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

8Dracula

Bela Lugosi ve své nejslavnější roli hraběte Drákuly je nezapomenutelný. Přesto, že je snímek černobílý, tak emoce, herecký um hlavního představitele, děs a hrůza hrají větším počtem barev než mnohé dnešní hororové počiny s upírskou tématikou. Bela Lugosi se díky této roli stal legendou a černobílý Drákula z roku 1931 (druhý nejstarší film žebříčku) naprosto klasikou, kterou byste měli zhlédnout dříve, než zemřete. Hororové fantasy drama zrežíroval Tod Browning, mistr tehdejší filmové hrůzy. Lugosi a Browning byla, jak se zdá, dvojice, která se dala dohromady ve správnou chvíli pro správný film. Lugosiho herecký talent a charismatické vystupování coby hraběte Drákuly šlo ruku v ruce s perfektně podanou plíživou atmosférou nepopsatelné hrůzy, kterou dokázal Browning do svého filmu vtisknout.

9Noc hrůzy/Fright Night

Co uděláte, když zjistíte, že váš soused je upír? Chcete to někomu říct. Jenže, co zmůžete, když vám nikdo nevěří, protože jste ještě malé dítě. Existuje sice stejnojmenný remake z roku 2011 plný známých herců, ale pokulhává v atmosféře a kvalitě. Zato původní Noc hrůzy z 1985 dostála svému zaměření hororové komedie a postaral se o to z velké části režisér a scénárista filmu Tom Holland. Na svou dobu měl film dobře zvládnuté triky, masky a herecké obsazení, které dneska nikomu asi nic moc neřekne. Holland vsadil hodně na gradaci napětí a řekl bych, že podle názorů diváků a kritiků v osmdesátých letech se zadařilo. Tento snímek by vám rozhodně neměl ujít.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

10Ať vejde ten pravý/Let the Right One In

Existuje také americká verze, která vznikla jen o pár let později. Nedosahuje však takových kvalit jako švédský originál. Stejně jako španělský horor REC a jeho průměrná americká verze s názvem Karanténa. Hororové mysteriózní romantické drama ze švédské produkce si získalo diváky netradiční pohledem na upíry a hutnou atmosférou s postupnou gradací napětí až do úplného filmové vyvrcholení. Tomas Alfredson vycházel z knižní předlohy Johna Ajvide Lindqvista. A v roce 2008 nám naservíroval jeden z nejlepších upírských hororů současnosti s překvapivě precizně fungující romantickou vložkou. A to přesto, že ústřední dvojici tvoří kluk a holka ve věku dvanáct let. Čímž chci také vyzdvihnout perfektní dětské herecké výkony Kåreho Hedebranta a Liny Leandersson. Je mi opravdu velkou záhadou, že od té doby se po nich slehla zem po stránce dalších nabídek.

Ondřej Blahut

www.thetoptens.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

six − 1 =