10 nejhorších superhrdinských filmů všech dob

Komiksoví fanoušci se v současnosti nacházejí v době jakési „sklizně.“ DC i Marvel se předhánějí novými filmy, seriály a animovanými snímky a každý rok je z čeho vybírat. Ne vždy tomu ale tak bylo. Podívejme se společně do historie na ty nejhorší superhrdinské filmy, které byly naprosté propadáky!

10. Hulk (2003)

V dnešní době se hodně diskutuje o špatném startu nového filmového světa od DC Comics. Když se ale podíváme do minulosti, zjistíme, že Marvel musel na začátku také řešit jisté problémy a neúspěchy. Jedním z těchto neúspěchů se pro diváky stal bezpochyby Hulk. Očekávání pro tento snímek byla obrovská. Mohl za to hlavně fakt, že režie se ujala hvězda Ang Lee, která má dnes na svém kontě tři Oscary.

Jenže nějak se z toho všeho vyklubal film, který měl nudný příběh roztahaný do téměř dvou a půl hodin, s minimem akce a chudými vizuálními efekty. Tento film je koukatelný a má své zastánce i světlé momenty, ovšem v očích diváků to bylo hořké zklamání.

 

9. Fantastická čtyřka (2015)

Píše se rok 2015, a to znamená desetileté výročí fimu Fantastická čtyřka. Studio FOX se rozhodlo toto náležitě oslavit zdánlivě skvělým nápadem – natočením rebootu. Jenže v průběhu natáčení došlo ke konfliktu mezi režisérem Joshem Trankem a vedením filmu. Trank byl z projektu vyhozen a druhá polovina filmu byla dokončena bez jeho přítomnosti. No a jak může dopadnout film bez režiséra si každý může domyslet.

Snímek trpí chabým scénářem, který obsahuje celou řadu hlášek, které se objevují snad v každé druhé romantické komedii. Například „Nemůžeš změnit svou minulost, ale můžeš změnit svou budoucnost.“, nebo hláška záporáka, který čeká na příchod superhrdinů, a poté prostě prohlásí: „Věděl jsem, že přijdete.“, svou ohraností nepůsobí skutečně.

Téměř celý film tvoří vyprávění příběhu, které je bez akce a beze změny tempa. Toto působí přiliš ohraně a diváka už vlastně ani nezajímá, jak to celé skončí.  Zhruba v posledních patnácti minutách se objeví záporák Dr Doom, který vizuálně nevypadá špatně, ale jeho motivace zničit svět není skoro vůbec argumentovaná, a tak divák nemá šanci uvěřit, že je skutečný. Zkrátka Fantastická čtyřka by se obešla bez rebootu a tento projekt je další z celé řady filmů, které (doufejme) upadnou v zapomnění.

 

8. Batman navždy (1995)

Konec osmdesátých a devadesátá léta znamenaly pro DC pokus o restart Batmana uvedením několika snímků na filmová plátna. Některé byly vskutku povedené, jako například Batman nebo Batman se vrací od Tima Burtona. Některé se ale staly přes všechna očekávání naprostou katastrofou.

Film Batman navždy nabízel spoustu filmových hvězd, jako jsou například Tommy Lee Jones, Jim Carrey nebo Nicole Kidman. Objevil se zde celý příběh Robina a příběh obsahoval hned dva ikonické záporáky – Harveyho Two Face a The Riddlera. Přesto tento film prodělal 37 milionů dolarů a scénář byl naprostou katastrofou a na tom se dodnes shodují dokonce i samotní herci.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Roztahaný a zdlouhavý příběh, který se nesoustředil tolik na vyprávění hlavní dějové linie o souboji Batmana s oběma záporáky, jako na vedlejší linii, kde se Nicole Kidman snažila svést Batmana. A nutno dodat, dařilo se jí to. A mohl by mi někdo prosím vysvětlit, proč je při každé Batmanově převlékací scéně detailní záběr na jeho zadek přes celou obrazovku?

 

7. Green Lantern (2011)

Mělo jít o komiksovou událost roku. Fanoušci DC byli radostí bez sebe, když slyšeli, že se bude točit film o Green Lanternovi na motivy nových komiksů, které znovu oživily tuto postavu. Přesto „Zelený Lampa“ sklidil ohromný posměch a opovržení ze stran diváků i kritiků.

Snímek se hlavně soustředil na to, jak tento superhrdina vznikl, a tudíž v tomto filmu moc akce není. Vlastně jediná výborná akční scéna celého filmu byl trénink Green Lanterna. Jinak se jednalo o béčkový film plný ohraných kliché, který si málokdo užil. Vizuální efekty se moc nepovedly, finálový souboj Green Lanterna s hlavním záporákem trvá něco přes minutu, pak následují dva naprosto nesouvisející monology obou postav. Zároveň vždy jeden monolog ruší kouzlo toho druhého, protože záporák má temný monolog o zkáze a temnotě, zatímco Green Lantern hovoří o světle a dobru a tyto dvě atmosféry tvůrci nedokázali skloubit dohromady.

Hlavní postavu Green Lanterna ztvárnil Ryan Reynolds a představitelkou jeho lásky byla Blake Lively. Tito dva nyní tvoří slavný pár, ale museli se dát dohromady mimo natáčení, protože v tomto filmu jim to prostě dokupy nejde. Ryan Reynolds má štěstí, že úspěšně zahrál nového Deadpoola, a tak se může zvysoka smát tomuto propadáku.

 

6. Fantastická čtyřka (2005)

Fantastická čtyřka z roku 2005 je vůbec prvním filmovým zpracováním příběhu o čtveřici lidí, kteří zmutují pod účinky vesmírné energie a získají superschopnosti. Snímek doprovázela vysoká očekávání, která panovala díky tomu, že ve snímku je hlavním záporákem Dr Doom – jeden z nejoblíbenějších Marvelovských záporáků. Tento film měl bojovat s konkurenčním snímkem Batman začíná. Místo toho přišlo ohromné zklamání.

Hlavní dějová linka filmu by se dala shrnout pár větami. Problémem by bylo jich napsat víc. Čtyri lidé letí do vesmíru, kde jsou zasaženi kosmickou hmotou. Poté se vrátí na Zem. Zjišťují, že zmutovali a mají superschopnosti. Rozhodnou se bojovat s Dr Doomem, který také zmutoval. Toto všechno působí jako excelentní prolog pro dobrý filmový děj. Jenže ten ne a ne přijít a než se člověk naděje, najednou kouká na titulky.

A vedlejší dějové linie? Asi nejnudnější z nich je příběh Bena, který se po mutaci změní na obrovské kamenné monstrum. Jeho ženě se znelíbí, a tak nastává rozchod. Jenže do Bena se zamiluje slepá žena, která ho dramaticky ohmatává a pronáší mnoho sladkých vět. Autoři do celého filmu vkládají vtipné, dojemné a akční scény tak nějak náhodně a tím zabraňují vzniku jakékoliv atmosféry pro tento film.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

 

5. Daredevil (2003)

Tento vůbec první pokus o adaptaci Daredevila skončil skutečným průšvihem. Ben Affleck, který ztvárnil tohoto superhrdinu, byl po tomto neúspěchu terčem posměchu bulvárních článků i recenzí. To vedlo k velmi těžkému období jeho života, kdy nebyl na nějakou dobu schopen sehnat roli, která by tento neúspěch vynahradila.

Daredevil byl točen v době, kdy zájem o adaptaci kreslených sešitů byl zcela minimální. Proto studio nebylo ochotno dát tomuto snímku ucházející dávku peněz, která by zajistila kvalitní výpravu a scénář. Prakticky celá první polovina filmu je tvořena vyprávěním příběhu, který je bez akce a beze změny tempa. Akce nastává až v druhé polovině filmu, ale snímek trpí nezajímavou choreografií.  Jedno z mála plusů tohoto snímku je to, že Ben Affleck poznal svou lásku Jennifer Garner.

Fox chtěl natočit pro tento film pokračování, ale naštěstí k tomu nikdy nedošlo, protože práva na Daredevila měl Fox propůjčená a musel je vrátit. Marvel už s těmito právy nakládá o dost lépe se seriálem Daredevil, který se hodnocením stal nejoblíbenějším komiksovým seriálem současnosti.

 

4. Spider-Man 3 (2007)

Režisér Sam Raimi je známý pro své excelující horory, například původní Lesní duch. Některé snímky se mu ale vůbec nepovedly. Spider-Man 3 je toho důkazem a smutnou připomínkou.

Ve scénáři je obrovský nepořádek. Obsahuje příliš mnoho charakterů, které mají příliš mnoho zápletek. A vůbec to nejhorší ze všeho je komorník Harryho Osborna. Ten nakonec prozradí záporákovi, že Spider-Man nezabil jeho otce, což divák ví již prvního filmu a nepotřebuje to připomenout, protože k té scéně se film vrací! Jediné kouzlo této zápletky bylo, že to nevěděl záporák. A najednou kouzlo udržované po tři filmy bylo zničeno kvůli jediné vedlejší postavě. Ještě nikdy předtím jsem vedlejší fiktivní postavu nechtěl tak moc zabít.

 

3. Catwoman (2004)

Jedny z nejhorších filmových hodnocení pro komiksový film má jednoznačně Catwoman s Halle Berry. Ta naprosto nenáviděla svůj kostým i svou roli. A kdo by jí to zazlíval v tak nepotřebně sexistickém a úchylném kostýmu!

Naprosto nepochopitelná je změna příběhu této postavy. Z vychytralé a proradné zlodějky, která je zamilovaná do Batmana a zároveň je mnohdy jeho protivníkem se stává žena, která je zabita svým šéfem, následně oživená bohyní koček, která jí dá své schopnosti. Není nic víc, co byste o příběhu tohoto filmu měli nebo potřebovali vědět.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Výsledný film stál Halle Berry cenu za nejhorší herečku roku a režiséra Pitofa celou jeho kariéru ještě dříve, než vůbec začala.

 

2. Superman 4 (1987)

Co uděláte s filmovou sérií, pokud nedostanete dost peněz a třetí díl se vám naprosto vymkne z ruky? Nenatočíte díl čtvrtý! To je poučení, které plyne z tohoto snímku.

Tento snímek postrádá pointu a vnitřní logiku. Má tucet vedlejších zápletek, které jsou nudné a nedávají smysl. Také hlavní zápletka je naprosto šílená. Lex Luthor, který vystřelí Supermanovo DNA do Slunce a vznikne mu z toho Superman poháněný nukleární energií? Také ačkoli se pohybujeme v osmdesátých letech, přesto jsou vizuální efekty nesrovnatelně strašné i s předchozími Supermany. A to máme štěstí, že se z filmu vystříhalo třicet minut, jinak by to dopadlo ještě hůř. Takto se, dámy a pánové, netočí superhrdinské filmy!

 

1. Batman a Robin (1997)

A nyní to nejhorší z nejhorších. Přiznejme si to – nikdo si neužil sledování filmu Batman a Robin. A to i přesto, že se u něj dá příjemně zasmát na účet tvůrců. Snímek doprovázela velká očekávání, vždyť se v něm objevují herecké legendy jako George Clooney, Arnold Schwarzenegger, Nicole Kidman nebo Uma Thurman. Přesto se ale rozhodně řadí mezi ty nejhorší superhrdinské filmy.

To, co tomuto snímku škodí nejvíc, je znetvoření charakterů postav. Z Poison Ivy udělali v podstatě prostitutku, která umí jedině svádět a otrávit svými jedovými rty. Ve skutečnosti umí daleko více – ovládá všechnu zeleň a dovede se spojit s jakýmkoliv rostlinstvem na celé planetě. Také vylučuje ze svého těla toxiny, kterými uspává, nebo dokonce eliminuje své nepřátele.

Ze záporáka Mr Freeze udělali nezajímavého vůdce bandy hokejistů. A pokud jste viděli úvodní bojovou scénu, pak víte, že to myslím doslova. Další záporák Bane je v tomto snímku pouze hloupým poskokem Poison Ivy, který sotva umí mluvit. Bane je ve skutečnosti nesmírně chytrý a je schopen vlákat Batmana do pasti. Je nezávislý a nenechá si od nikoho poroučet. Také se mi vůbec nelíbí představa Batmana, který neumí zacházet s počítačem. Dává tím sice prostor Batgirl a Robinovi, ale Batmana v tomto filmu není zase tolik, aby nemohl usednout za počítač a na třicet sekund vyřešit jeden úkon.

A kostýmy? Proč obsahují vymodelované bradavky? A proč je při každé převlékací scéně dlouhý detailní záběr na zadek Batmana a Batgirl? A proč jsou některé akční scény ustřiženy v polovině pohybu na začátku souboje, a najednou je zničehonic Batman ve vítězné poloze nad skoleným záporákem? Na tyto otázky se snažili herec George Clooney a režisér Joel Schumacher odpovědět, když se oba oficiálně za celý film všem divákům omluvili.

 

 

Pavel Melotík

 

Zdroje: http://www.cheatsheet.com/entertainment/dc-movies-worst-casting-mistakes.html/?a=viewall

http://www.popularmechanics.com/culture/movies/g1239/10-worst-comic-book-films-of-all-time/?slide=6

http://comicbook.com/dc/2016/09/19/worst-comic-book-superhero-movies-/10

http://comicbook.com/marvel/2016/09/01/the-ten-worst-comic-book-movies-of-all-time-according-to-our-rea/9

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 − 2 =