Nejdéle vysílané seriály podle žánrů

V tomto článku se podíváme na seriály, které okupovaly televizní obrazovky u nás i v zahraničí nejdelší možnou dobu. Vždy jsem vybral tři nejdéle vysílané v následujích kategoriích: animované seriály, sci-fi seriály, drama seriály, „nekonečné“ seriály, české seriály. Pozor. Nejdéle vysílané neznamená, že měly největší počet sérií nebo epizod, ale že opravdu strávili na obrazovkách nejdelší časový úsek. Kupříkladu u drama seriálů jsem našel takové, které měly celkem až 11000 epizod a přesto skončili klidně o pět let dříve, než ty, které jsou v žebříčku na prvním místě. Tak se pohodlně usaďte a vzhůru na to.

Nejdéle vysílané animované seriály

Simpsonovi/The Simpsons

Rozhodně není žádným překvapením, že nejdéle vysílaným animovaným seriálem na televizních obrazovkách jsou Simpsonovi. A co víc. Vypadá to, že v nejbližších letech se konec nechystá. Česká premiéra seriálu proběhla 8. ledna 1993. V samotných Spojených státech amerických běží seriál již od konce roku 1989. (Je dokonce starší než já.) Před dvěma lety seriál oslavil čtvrt století od svého vzniku a za ty roky se stal kultovním. Dnes už nenajdete skoro nikoho, kdo by příhody žluté rodinky (Homer, Marge, Bart, Lisa a další) ze Springfieldu neznal. Tvorba seriálu přežila několik krizí od požadavků dabérů na zvýšení platů po ztrátu chuti v dalším pokračování samotných tvůrců. Na světlo světa se dostalo 27 sérií s celkovým počtem 563 epizod. Další série se chystají.

nadpis

Městečko South Park/South Park

Čtyři prostořecí kamarádi a jedno malebné americké městečko. Jak se zdá, byl to velice dobrý nápad na seriál. Eric, Stan, Kyle, Kenny a asi stovka dalších postav nás provází na cestě životem od roku 1997. Seriál na rozdíl od Simpsonových není určený pro děti a mladistvé kvůli opravdu sprosté mluvě, která jak se zdá diváky stále baví. Jak jinak by se seriál mohl pyšnit devatenáctiletým působením na televizních obrazovkách. Během té doby tvůrci stvořili 20 sérií s 277 epizodami. A rozhodně nemají v plánu v nejbližší budoucnosti skončit. Věděli jste, že všechny postavy v seriálu nadabovala jen hrstka lidí (cca 20). Ústřední dabérská dvojice Trey Parker a Matt Stone dohromady namluvili přibližně polovinu všech postav, které se v seriálu objevily. Klidně i ty, které se v seriálu objevily pouze jednou.

south-park-2332-1920x1080

Arthur

Seriál o osmiletém chlapci, který s partou kamarádů/spolužáků zažívá nejrůznější dobrodružství ve škole i mimo. Přesně o tomhle je třetí nejdéle vysílaný animáč. Se svou kůži na trh šel sice o rok dříve než South Park. Ale South Park běží takřka nepřetržitě. Naproti tomu Arthur měl hned několik delších několikaměsíčních pauz. Během těchto přestávek se nejspíš řešila budoucnost seriálu. Prozatím všechny své domnělé konce přežil a v produkci je 18 série (cca 220 epizod), která dozajista není poslední.

cvt4rtywgaa5xcy

Nejdéle vysílané sci-fi seriály

Hvězdná brána/Stargate SG-1

Své první místo ve sci-fi žánru si bezesporu zasloužila legendární Hvězdná brána. Bere se v potaz pouze původní seriál bez rozšíření Atlantida a Hluboký vesmír/Univerzum. V USA seriál odvysílali v letech 1997-2007. Českou premiérou odstartoval seriál 2. dubna 2000. Ať tak či onak, konec seriálu trval celých deset let. A ani tehdy to nebyl definitivní konec Hvězdné brány. Hlavně díky obrovské fanouškovské základě, kterou si za tu dobu seriál vypěstoval a dvě navazujícím pokračování, které celé vytvořené univerzum rozšířilo. Značka jako taková ukončila své působení po patnácti letech. Přesto se původní Hvězdná brána stala velice oblíbenou a jedním z nejkultovnějších seriálů vůbec.

stargate_wallpaper

Krajní meze/The Outer Limits

Dnes již trochu pozapomenutý sci-fi seriál, který si ale určitě zaslouží vaši pozornost. Jednotlivé příběhy v každém díle na sebe nenavazují. Naopak cílí na to hlavní. Lidskou představivost. Poslední minutky každého dílu pak postaví dosavadní příběh na hlavu. V tom je síla druhého nejdéle vysílaného sci-fi seriálu s prvky mysteriozna, fantasy a hororu. Seriál se začal vysílat v roce 1995 a ukončení přišlo po dlouhých sedmi letech (2002) kdy nám dělal společnost v televizi. Během 9 sérií bylo odvysíláno 203 epizod.

8444

Akta X/The X-Files

Třetím nejdéle vysílaným je seriál protkaný nejrůznějšími konspiračními teoriemi a mimozemšťany všeho druhu. Přesně tak. Kultovní klasika Akta X s agenty FBI Mulderem a Scullyovou. Seriál se začal vysílat již v roce 1993 a hned se uchytil. Dnes disponuje skalními fanoušky po celém světě. Původních 9 sérií s celkovým počtem 202 epizod ukončilo vysílání v roce 2002. Na celých 14 let se tvůrci odmlčeli. Na svou chuť a nátlak fanoušků v roce 2016 mohli diváci shlédnout premiérovou 10 sérii s 6 epizodami. Spíše taková bonusová minisérie. Dosud se neví, jestli šlo o definitivní tečku za úspěšným sci-fi seriálem nebo přijde ještě nějaké pokračování. Pomyslná desátá série slavila obrovský úspěch a zájem u diváků. To otevírá možnost k natočení další série/minisérie. Návrat si přeje přinejmenším hlavní představitel agenta Foxe Muldera, David Duchovny a stanice FOX.

12555-akta-x-10-serie

Nejdéle vysílané drama seriály

Lassie

Mezi nejdéle vysílané seriály patří seriál z mládí našich rodičů, případně prarodičů. Jde totiž o seriál s ústřední rolí psa a není to Komisař Rex. Přes nepříliš originální námět a stále se opakující děj jednotlivých epizod televizní stanice CBS vysílal tento seriál neskutečně dlouho. Téměř 20 let (1954-1973)! Během necelého dvacetiletého působení tvůrci vypustili do světa 19 sérií. Do 19 sérií nabouchali 588 epizod s kolií Lassie v hlavní roli. Není tedy divu, že seriál má několik filmových zpracování a nepřímé seriálové pokračování, které se pokusilo oživit legendu. Nové příběhy Lassie běžely v letech 1989-1992. Na úspěchy původního seriálu ale nenavázaly a rychle upadly v zapomnění.

stazeny-soubor

Zákon a pořádek/Law & Order

Téměř stejně dlouho probíhalo vysílání kriminálního seriálu Zákon a pořádek. Také v tomto případě se jedná o neskutečnou skoro dvacetiletou šňůru s pár přestávkami. Na mysli mám původní krimi seriál Zákon a pořádek, který odstartoval své televizní vysílání v roce 1990 a skončil v roce 2010. Seriál disponuje 20 sériemi o 456 epizodách. Do dnešních dní vzniklo 5 takzvaných odnoží tohoto seriálu a další jsou v plánu. Současný a nejznámější je Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti.

4524-zakon-a-poradek-20-serie

Alfred Hitchcock uvádí/Alfred Hitchcock presents

Do této trojice patří sada příběhů krále napětí Alfreda Hitchcocka. Některé nové, pouze remastrované/upravené, jiné zcela nové do tehdejší doby neznámé příběhy se začaly vysílat v roce 1955 a poslední epizodu mohli televizní diváci spatřit v roce 1962 o 7 let později. V české premiéře se k nám dostala o desítky let později. Vysílání seriálu na českých stanicích proběhlo mezi lety 1985-1989. V desíti sériích bylo k vidění přesně 456 epizod.

the-101-greatest-tv

Nejdéle vysílané „nekonečné“ seriály

Knots Landing

Věřte, nevěřte. První místo v této kategorii nejdéle vysílaných seriálů si vydobyl předchůdce milovaného i nenáviděného Dallasu. Seriál mapuje příběh pěti rodin žijících v malé komunitě v Kalifornii. Jedna z rodin nese příjmení Ewingové. A to není náhoda. Seriál vás seznámí s osudy čtyř rodin ale hlavně prvních členů rodu Ewingů. Tento poněkud stařičký seriál vysílaly televize v letech 1979-1993. Takže i já bych ho mohl ve dvou letech pamatovat. 🙂 Během čtrnácti let bylo odvysíláno 14 sérií. Na každý rok jedna série. S celkovým počtem 344 epizod.

knots-landing-original-cast-banner

Dallas

Druhý nejdéle vysílaným seriálem nemůže být žádný jiný než právě Dallas. Některými milovaný, některými nenáviděný. Každopádně celosvětově úspěšný seriál, který zná téměř každý. Myslím, že není třeba jej více představovat. Snad jen, že na televizní obrazovkách strávil dlouhých 13 let. Během své existence vyplodil 14 sérií, které obsahovaly celkem 356 epizod z prostředí texaského rodinného sídla Southfork Ranch s kultovními postavami jako J.R., Bobby, Pamela, Lucy, Sue, Ray a další. Dokonce se dočkal svého 2 roky trvajícího pokračování (2012-2014).

47562-serial-dallas-653x367

The Nurses

Trojici uzavírá opět starý seriál z nemocničního prostředí. Děj seriálu sleduje příběh naivní nově nastupující sestřičky Gail. Seriál žil v televizních obrazovkách celé tři roky (1962-1965), tehdy ještě v černobílém provedení. Něco pro pamětníky. V průběhu tří let mohli diváci vidět všechny tři série, které dohromady obsahovaly 98 epizod.

stazeny-soubor-1

Nejdéle vysílané české seriály

Ulice

V této kategorii bezvýhradně vítězí všem dobře známý seriál Ulice. Svou vysílací pouť začal již v roce 2005. Po jedenácti letech existence je konec stále v nedohlednu. Do dnešních dní seriál čítá přes 3100 epizod a stále se natáčejí nové. Stal se stálicí nejen pro české televizní diváky, ale také pro stanici NOVA.

1671689

Ordinace v růžové zahradě

Druhým nejdéle vysílaným seriálem je bezesporu Ordinace v růžové zahradě včetně „dvojky“ z lékařského prostředí. Seriál se sice rozděluje pomyslnou číslovkou 2 na dva, ale jde o tentýž seriál. Jedinou změnou je druhé patro Kamenické nemocnice s chirurgickým oddělením. Původní seriál se vysílal v letech 2005-2007. Na něj ale navazuje právě pomyslná dvojka. V tomto případě druhá řada, která je vysílána v televizních obrazovkách od roku 2008 až do dneška a také zde se natáčí nové a nové díly. Dohromady to dělá také 11 let, pouze dvojka pak 8 let.

4947-ordinace-v-ruzove-zahrade-2-9-serie

Kriminálka Anděl

Třetím nejdéle vysílaným seriálem je nejspíše nejúspěšnější kriminální seriál Kriminálka Anděl z pražského prostředí. Jak jinak než díky sledovanosti diváků by mohla vydržet na českých obrazovkách stanice NOVA dlouhých 6 let. Premiérově odvysílaná epizoda proběhla 1. září 2008. Poslední epizodou se se seriálem diváci rozloučili 14. prosince 2014. Krimi seriál je složený ze 4 sérií s celkovým počtem 61 epizod.

c78036bfb2_92719143_o2

 

 

Ondřej Blahut

 

www.ranker.com, www.imdb.com, www.serialzone.cz

Předchozí článekRecenze: Rozkazy z Berlína zní jasně: zabít Churchilla!
Následující článek5 nejlepších vánočních filmů

6 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím. Doktora Who jsem nedával, protože se neustále přerušoval a znovu obnovoval. Přijde mi, že každá určitá část sérií funguje jako samostatné seriálové univerza. To, že je zapsán v Guinessově knize rekordů beru, ale dal jsem tam seriály, které běžely bez přerušení, prakticky non-stop. Ale děkuji za poznámku.
    ONDRA

  2. Zdravím. S Tak jde čas a All My Children máte pravdu. Ale seriál All My Children zná u nás „1 z milionu“, tak je zbytečné uvádět něco, o čem prakticky nikdo neslyšel. A Tak jde čas. Ten unikl mému zraku, ale když je to jeden z nejhorších seriálů v historii, tak jsem docela rád. A Santa Barbara se vysílala maximálně devět let. To je vedle seriálů, které trvají dvě desetiletí žalostně málo. Ale děkuji za info.
    ONDRA

  3. Co to je? Kde je Tak jde čas, Santa Barbara, All My Children. Když už chci o něčem psát, tak si zjistím fakta a neudávím mezi nejdelšími seriály něco, co se vysílalo dva roky.

  4. Blbost. Nejdéle vysílaný Sci-fi seriál není Hvězdná brána ale Doctor Who ( Pán času). Je zapsán i v Guinessově knize rekordů jako nejdéle vysílaný Sci-fi seriál na světě. Je starý přes 50 let a stále se vysílá.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 1 =