Kyslík: Kryogenní komora, blížící se smrt a ztracené vzpomínky

Věhlasný žánrový režisér Alexandre Aja se hlásí o slovo se svým novým klaustrofobickým thrillerem. Hlavní roli uvězněné ženy si střihla Mélanie Laurent, které sekunduje vzduchová high-tech kapsle, kde dochází kyslík. Trailer obsahuje vše, co má správně děsivá žánrovka mít. Žena v nesnázích bojuje o život v technologické pasti a aby přežila, tak si musí vzpomenout kým je.

Stísněný prostor bez možnosti úniku. Žádná cesta ven a posledních několik minut života. Mélanie Laurent se pokouší vzpomenout na vlastní minulost. Je uvězněná v kryogenním pouzdru, kde jsou poslední zbytky kyslíku a rychle dochází. Ztráta paměti, málo času a drastický boj o život v kryogenní jednotce slibují napínavý klaustrofobický biják.

Francouzský režisér a scenárista Alexandre Aja se proslavil díky svým nekompromisně brutálním hororům. Specializuje se hlavně na temné žánry. Díky hororům, thrillerům a slasherům se z něj stal odborník na žánrovou filmařinu. Proto není překvapením, že jeho dalším filmem je právě mysteriózní survival thriller Kyslík. Aja natočil atmosférickou Noc s nabroušenou břitvou (2003) jako variaci na klasické americké slashery z 80. let nebo kultovní remake hororu Wese Cravena Hory mají oči (2006). Vedle toho zrežíroval podivuhodnou hororovou romanci Rohy (2013) s Danielem Radcliffem. Další divácký úspěch slavil s povedeným hororovým béčkem Piraňa 3D (2010) nebo nejnověji s aligátořím hororem Kořist (2019).

Nyní přichází se zbrusu novým žánrovým projektem pro Netflix – je to jeho první práce pro streamovacího giganta. Jedná se zatím o jeho nejkomornější projekt, který sází především na stísněný prostor, boj s časem a silnou hlavní postavu. Režisér často točí filmy s ženami v nesnázích, které jsou odkázány pouze sami na sebe (Kořist nebo Noc s nabroušenou břitvou). Za zmínku také stojí fakt, že scénář debutující Christie LeBlanc našel režisér na webu The Black List.

KOUKNI SE  Dotočí se vůbec finální druhá část páté řady seriálu Yellowstone s Kevinem Costnerem?

Trailer kombinuje mozaiku rozmazaných a nejasných vzpomínek hlavní postavy z minulosti, kde vidíme část dětství a rodinného života. Zároveň ale záběry nešetří ukázkami usilovného a drastického boje o život ve stísněné vzduchové kapsli. Je uvězněna v kryogenní jednotce bez možnosti úniku. Strhující scény jak Mélanie Laurent bojuje o život v uzavřené technologické kapsli v mnohém upomíná na kultovní survival thriller Pohřben zaživa (2010, r. Rodrigo Cortés) s Ryanem Reynoldsem. Komunikuje pouze s umělou inteligencí a v kapsli pomalu, ale jistě dochází kyslík. Vězněná žena nemá kam uniknout a nezbývá jí nic jiného, než se postavit technologii a svést zápas především s vlastní myslí a vzpomínkami.

Tento slibně vypadající komorní thriller plný napětí, psychologického rozpadu a boje o život má premiéru už 12. května na Netflixu.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × three =