KRÁL VON TRIER představí na KVIFF.TV novou řadu Království

Když se řekne seriál z nemocničního prostředí vybavíme si Chicago Hope nebo první setkání mnohých z nás s charismatickým Georgem Clooneym v Pohotovosti. A samozřejmě je tu česká Ordinace v růžové zahradě a legendární Nemocnice na kraji města. Existuje ale ještě jeden seriál, který se zmiňovaným dílům absolutně vymyká, a tím je Království dánského režiséra Larse von Triera. Pod názvem KRÁL VON TRIER můžeme v říjnu vidět novou řadu Království nazvanou Exodus.

Království Exodus

Od října budou v rámci akce KRÁL VON TRIER k vidění všechny Trierovi filmy. Od Prolomit vlny, pře Nymfomanku až k Jack staví dům. V BIO OKO mimo jiné proběhne maratón Království, v kuse promítaná první a druhá série. A následně budou filmy k vidění na KVIFF.TV, v Česku jediné platformě, která novou řadu Království Exodus nabídne ve svém programu. Stane se tak hned po domácí premiéře v Dánsku 9. října 2022. Přehlídku tvorby jednoho z nejskandálnějších režisérů světa ale odstartovaly již tuto sobotu (24. září 2022) na KVIFF.TV první dvě série kultovního seriálu Království.


A o čem Království je a Exodus bude? Odpověď těžko někdy najdeme, ale popis fenoménu království je dobře shrnut v propagačních materiálech k přehlídce KRÁL VON TRIER: „Království, jež se odehrává v členitých útrobách kodaňského špitálu, k těmto tradičnějším zdravotnickým seriálům představuje ojediněle výstřední alternativu. Ne tím, že by se, jako pozdější quality TV, odlišovalo filmovým stylem a románovým vyprávěním. Naopak se, podobně jako Twin Peaks, s ještě větší vervou noří do pokleslých mýdlových‘ motivů a téměř parodicky ohledává limity televizní zábavy. Mladý medik se dvoří své lásce s uříznutou hlavou; těhotná lékařka nosí v břiše démona; doktoři se ve sklepě scházejí na okultních seancích zednářské sekty.

KOUKNI SE  Killers of the Flower Moon: Vyvražďování Indiánů kvůli ropě s DiCapriem v hlavní roli


Trierův atak na racionalitu zdravotnictví, je proto zároveň atakem na racionalitu diváckou. Provokuje k pochybám: „Je tohle ještě přípustné? Není to už za hranou?“ Království se rozjíždí zvolna, ale jistě. Až druhá série naplno rozpoutává pandemonium, jehož jsou první čtyři díly příslibem. Sépiový tón obrazu přeblikává do sytě zelené; monstra konečně obnažují svá nelidsky znetvořená těla; vyprávění kolabuje pod vahou interdimenzionálního šílenství.


Bude napjatě očekávaný Exodus v tomto trendu pokračovat? Nebo provede úkrok stranou? Víme-li něco určitě, pak to, že u Larse von Triera si nemůžeme být jisti vůbec ničím.“

Pavel Urík

https://kviff.tv/video/1669-kral-von-trier-znovu-uderil

Předchozí článekSrí Lanka – Inspirace na cesty
Další článekCo nám napověděly úniky o GTA 6? Příběh, postavy, vylepšení

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eight + 19 =