Komiksové postavy, které změnily pohlaví

Vítejte v tradičním světě komiksových postav z netradičního pohledu. Podíváme se na ty nejznámější postavy, které v průběhu let změnily své pohlaví. Ať už šlo o pokračovatelku původního komiksového hrdiny nebo náhradnici či přímého potomka. Změny se týkaly postav z Marvelu i z DC. Jedno mají všechny komiksové charaktery společné. Následníkem původního mužského představitele byla vždy žena/dívka. Až na pár naprosto jedinečných výjimek. K těmto změnám prozatím došlo v drtivé většině případů ve světě kreslených obrázků. Ve filmu ani v seriálu se ještě nestalo, aby například mužskou verzi Wolverina, Thora, Aquamana, Hulka, Ghost Ridera a spoustu dalších nahradila ženská verze.

1Wolverine/X-23

Wolverine (civilním jménem Logan) patří ke stálicím komiksových X-Menů. I ten filmový tady byl s námi celých 17 let. A snad se ještě vrátí. Jedno má film a komiks společné. V obou případech jsme se dostali na konec Wolverinovy kariéry i života. V nejnovější komiksové sérii pojmenované All-New Wolverine, X-23 oficiálně převzala otcovo jméno a kostým a stal se z ní Wolverine v ženské verzi. Stačí, když nalistujete dějovou linku z příznačným názvem Death of Wolverine. Tam se všechno dozvíte- od smrti Wolverina po převzetí dědictví jeho naklonovanou dcerou.

Samotná Laura (X-23) se poprvé objevila v jedné epizodě animovaného seriálu s názvem X-Men: Evolution. Velice rychle se stala důležitou a nedílnou součástí komiksového světa superhrdinů. Dcera/klon Wolverina si po svém otci osvojila schopnost léčení. A jako ženská verze Wolverina byla obdařená ne třemi ale dvěma adamantiovými drápy na rukou a jedním na každé noze. Kdo viděl nejnovější sólový film s Wolverinem, tak ví, že tam už jsme se mohli setkat s oběma postavami. Starý Logan, který dožívá poslední dny svého života a přitom potkává mladou Lauru, genetický klon jeho samého.

2Punisher/Lady Punisher

Frank Castle známý jako Punisher byl na čas nahrazený ženskou verzí. Krutý a vražedný samozvance se se svou budoucí dočasnou náhradnicí setkal v Central Parku. Samozřejmě mám na mysli komiksový svět Central Parku. Lynn Michaels jako newyorská policistka právě pronásledovala sériového násilníka do Central Parku. Tam se shodou okolností setkala s Frankem Castlem aka Punisher. Slovo dalo slovo, spojili se a do dalších bojů vyráželi jako spojenci. Dočíst se o tom můžete v komiksu Punisher War Zone. Později je Punisher smrtelně zraněný a Michaels zaujímá dočasně jeho místo. Obleče si nadměrně sexuální verzi Castleova klasického kostýmu a vyráží do ulic páchat „dobro“. Počáteční skepse komiksových čtenářů rychle opadla a dokonce se Lady Punisher velmi rychle stala oblíbenou u celé řady nadšených fanoušků/čtenářů.

Poté co se Frank Castle vrátit, rozhodla se Lady Punisher, že s touto křížovou výpravou vraždícího samozvance skončí než Lynn touha po krvi a krvavé spravedlnosti naprosto zničí. Vzala práci dvojitého agenta pro S.H.I.E.L.D. aby pomohla zničit Jigsawovu organizaci zevnitř. V roce 2011 se v komiksech objevila nová ženská verze Punishera, Rachel Cole. Pracovala po boku Castea, dokud si v Los Angeles neotevřela obchod (zástěrka), aby mohla svou chladnokrevnou taktiku přinést na západní pobřeží Spojených států.

3Vision/Ultimate Vision

Vision, android stvořený Ultronem v animovaném seriálu Avengers: Nejmocnější hrdinové světa by si nejspíš nikdy nepomyslel, že bude mít svou ženskou verzi s mnohem tajemnějším původem. Každý pak moc dobře zná Visiona z filmové univerza Marvelu v podání Paula Bettany. V komiksové sérii Ultimate Marvel se objevil naprosto rozdílný Vision. Takzvaná Ultimate Vision se poprvé objevila v komiksech nesoucích název Ultimate Galactus Trilogy. Její podoba by ještě silně robotická. Ovšem s jasnými známkami ženského pohlaví, nikoliv mužského.

Oproti klasickému Visionovi má Ultimate Vision mnohem tajemnější původ vzniku, který nebyl nikdy v komiksech řádně vysvětlený. Z komiksů víme, že postavu objevili X-Meni. Tato verze Visiona pochází z vesmíru a na Zemi se dostala poté, co její loď havarovala. Komiksy Ultimate Marvel ztroskotáním lodi vysvětlují vznik Tunguské záhady, který je dobře známý dnešním záhadologům. (A třeba mají komiksy pravdu. Kdo ví. 🙂 ) Poté co se mužská verze Visiona vytratí, zaujímá jako Ultimate Vision pevné místo mezi známými postavami Marvelu. Nový Vision nejprve varuje lidstvo před hrozbou jménem Galactus a hned potom se připojuje k boji po boku známých superhrdinů Marvelu

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

4Mister Sinister/Miss Sinister

Klasický padouch ze světa X-Menů, Mister Sinister, byl vždy o krok napřed před svými protivníky a přitom zohledňoval fakt, že tady bude věčně. Čehož si byl dobře vědomý. Provozoval bezpočet krutých experimentů na lidech i mutantech. Do jedné ze svých obětí jménem Claudine Renko vložil svůj genetický kód. Stvořil si tak svého nástupce v ženském těle. Po své zasloužené smrti v příběhu o Mesiášském komplexu se jeho genetický dvojník probouzí v Claudine Renko a stává se Miss Sinister. Její kostým vypadá jako prostitutka oblečená v malém množství kůže.

Přes svůj pobuřující kostým se Miss Sinister stala právoplatnou dědičkou hodná jména svého genetického otce. Stala se stejně krutou a neohroženou, když jde o ubližování nevinným lidem a X-Menům. Časem se Claudine začne vzpírat a touží se zbavit Sinisterovy esence v sobě samé. Dřív než Claudine otcova esence zcela vymaže z existence. Úspěšně přenese Sinisterův genetický materiál na X-23. Jenže X-23 rychle a celkem snadno odmítne aby se Sinisterova osobnost usídlila v jejím těle. Během následujících bojů je Renko těžce raněná a Sinisterova esence definitivně opouští ženské tělo, aby si našla nového hostitele. Fungování trochu připomíná symbionta, který stojí za vznikem Venoma.

5Robin

První a nejslavnější Robin je Dick Grayson, kterého poté zvěčnil Burt Ward v televizní podobě o Batmanovi v 60. letech a naposledy Chris O´Donnell ve filmech Joela Schumachera. Žádná verze Batmana nevydržela na obrazovkách či stříbrných plátnech tak dlouho aby představila plnohodnotného nástupce Dicka Graysona. Změnit to může současný Batman v podání Bena Afflecka, pokud ve své roli vydrží déle než tři filmy o Temném rytíři. V filmech Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti a Sebevražedný oddíl je několik odkazů, že Batman měl Robina, kterého ale zabil Joker. O kterou komiksovou postavu by mělo jít se neví. Jestli vůbec mají v plánu Robina zakomponovat do DC univerza.

Postava Robina nebyla vždy v roli mužů. V koexistenci s hlavní dějovou linkou přítelkyně Tima Drakea, Stephanie Brown nějaký čas bojovala po boku Batmana jako ženská verze Robina. Dokud Stephanii Batman nepropustil ze svých služeb. Nejznámější představitelka ženské verze Robina je Carrie Kelley, která pomáhá Batmanovi ve středním věku v seriálu The Dark Knight Returns od Franka Millera.

6Black Panther (T´Challa)/Black Panther (Shuri)

Jedna z nejčerstvějších postav filmového univerza od Marvelu má v komiksech a seriálech mnohem delší historii. Black Panther patří mezi ikonické postavy Marvelu. Jeho první komiks vyšel v roce 1966. Ale obrovský zájem a popularita se dostavila ze strany fanoušků až po jeho účasti v v třetím filmovém Captainovi America s podtitulem Občanská válka. Od té doby je jeho popularita stále na vzestupu. T´Challa je jedním z důležitých pilířů budoucí filmů Marvelu, ale jeho mladší sestra Shuri si také rychle vybudovala fanouškovskou základnu a oblíbenost.

Ve světě komiksů se Black Panther aka T´Challa pohyboval sám celých 50 let. Shuri si svůj debut odbyla teprve až v roce 2005. Ten rok a pár následujících byl pro komiksového Black Panthera plný změn. Dcera T´Chaky zpočátku na svého bratra žárlila, že on je tím vyvoleným, který se stane Black Pantherem. Ani to Shuri nezabránilo navléct si podobný kostým a vyrazit do boje. Když tento akt nezištné spravedlnosti viděl Pantheří bůh, vložil do ní svou sílu a tak na krátko žili ve Wakandě dva Black Pantheři. Krátce proto, že T´Challa odešel do New Yorku aby v Hell´s Kitchen nahradil Daredevila. Je to zvláštní ale skutečně k tomu došlo v komiksové sérii Black Panther: The Man Without Fear. Po návratu šťastně a hrdě sloužil své mladší sestře, dokud v příběhové linii Time Runs Out nezemřela.

7Joker

Filmový ani komiksový Joker určitě neměl v plánu přenechat své šílené dílo nějaké ženské následnici. Jenže ke změně došlo, aniž by to sám chtěl. Mohl za to Flash. V jednom z komiksových momentů, Flashpointů se Flash vrací zpátky v čase, aby zachránil svou matku. Jenže netušil, jaké dalekosáhlé následky bude mít vrtání se v časové ose. Svět po Flashpointu se drasticky změnil. Superman byl pohřešovaný, Batman mrtvý a Atlanťané vedli válku s Amazonkami.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Jedna z nejprovokativnějších změn po Flashpointu se týkala Batmana a Jokera. Místo rodičů zabil Joe Chill právě Bruce Waynea. Otec Thomas Wayne se tak stal tvrdým a nemilosrdným samozvancem, který mučil a zabíjel kriminálníky, aby naplnil svou pokřivenou představu o spravedlnosti. Mezitím Martha ze ztráty jediného syna zešílela a stala se ženskou představitelkou Jokera. Její netradiční líčení a intimní vztah s Thomasem dodali unikátní pohled na vypořádání se s nekončícím žalem zahaleným do nesmyslného násilí.

8Prastarý/Prastará

V případě Prastarého (v originále Ancient One) ke změně pohlaví nedošlo v komiksech. Právě naopak. V komiksech vždy vystupoval nejvyšší čaroděj mystických umění, který po staletí putoval po Zemi a chránil lidstvo před nadpřirozenými temnými silami a démonickými nepřáteli než předal své schopnosti Stephenovi Strangeovi. Prastarý v komiksech vypadá jako starý tibetský muž. Prastarý je takovou verzí Yody ze série Star Wars s tím rozdílem, že poprvé byl Prastarý v komiksech představený v roce 1963. 17 let před uvedením filmu Impérium vrací úder do kin.

Zatímco v komiksech zůstal mužem, filmová verze představila Prastarého jako ženu, která se poprvé objevila v prvním sólovém filmu o Doktoru Strangeovi s tváří Tildy Swinton. Producenti MCU (Marvel Cinematic Universe) vysvětlili, proč mužskou verzi Prastarého z komiksů nahradili ve filmu ženskou představitelkou. Vysvětlili to tak, že filmová Prastará je jednou z řady starověkých mystických ochránců. Proto mohli do role Nejvyššího kouzelníka obsadit ženu bez tibetského vzezření. To by bylo v pořádku, kdyby z nějakého důvodu nepřesunuli centrum všech operací z Tibetu do Nepálu.

9Superboy/Super Sister

Dříve než se Clark Kent stal Supermanem, vystupoval v komiksech jako Superboy. Clark totiž potají pomáhal lidstvu už jako malý kluk. Jako prakticky nezničitelný mimozemšťan to měl jednoduché. Akorát to musel utajit před rodinou a kamarády. Supermanovy komiksy v roce 1960 byly hodně divné. V jednom z komiksů se Superboyovi zdálo, že je holka. Začal si říkat Claire Kent aka Super Sister a dokázal dlouho žít v tomto svém vlastním bludu. Superboy se maskuje za svou sestru a nějakou dobu zachraňuje lidí v přestrojení za Super Sister. Postupem času zjišťuje, že žít život jako dívka není vůbec snadné. Naštěstí Superboyovi tohle mylné smyšlení tak dlouho nevydrží.

10Thor/Thor (Jane Foster)

Thor, bohyně hromu se začala objevovat v komiksech teprve před pár lety. Jak k tomu vůbec došlo? Thor co by bůh hromu, Odinson se v bitvě střetl s temným elfem Malekithem. Ano. Přesně s tím, který se objevil ve filmu Thor: Temný svět. V komiksech střet těchto dvou postav dopadl velmi odlišně. V komiksech byl Malekith mnohem nebezpečnější a mocnější než jeho filmový protějšek. Byl natolik silný, že Thora porazil a dokonce mu usekl ruku. Další podobnost se Star Wars filmy, která je čistě náhodná. Už v té době devíti světy cestuje ženská postava, která je hodná zvednout Thorovo kladivo. Thor ve svém úžasu nad jejími schopnostmi a vírou ve spravedlnost dává ženě požehnání. Žena smí používat jeho božské jméno a také mocné kladivo Mjolnir. Mužský Thor bojuje i nadále se zlem. Akorát s přezdívkou Odinson.

A kdo, že je ta záhadná žena? Jane Foster. Je vám to povědomé?! Přesně tak. Ženskou verzi Thora ztváňuje v komiksech osoba, kterou si v Thorových filmech zahrála izraelská hvězda Natalie Portman. Síla samotného kladiva pomáhá komiksové Jane Foster vypořádat se s pokročilým stádiem rakoviny prsu. Nyní se Thor, bohyně hromu přidala k Avengerům jako jedna z nejnovějších postav. Nikoliv aby mužskou verzi Thora nahradila, ale bojuje sama za sebe. Tudíž by se dalo říct, že nejnovější složení Avengerů disponuje hned dvěma Thory. Mužem a ženou. Jane funguje v Marvel univerzu jako Thor už pár let a nevypadá to, že by se měla v budoucnu tohoto titulu vzdát.

11Ghost Rider/Ghost Rider (Alejandra Jones)

Ghost Rider patřil v komiksech Marvelu k těm temnějším a drsnějším postavám. Přesto první dva vysokorozpočtové snímky o tom, jak Johnny Blaze ke svým schopnostem přišel nedopadly nijak dobře. Výdělky byly nevalné a hodnocení ještě horší. Podle některých bylo i obsazení Nicolase Cagea do role Ghost Ridera chybou. Reputaci u diváku si Ghost Rider vyspravil účastí v seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. a nova postava Robbieho Reyese.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Těžko uvěřit, že takovou démonickou postavu mohla ztvárnit také žena. A přesto se tak stalo. Po Blazeovi ale před Reyesem se dědičkou ohnivé lebky stala Alejandra Jones. Alejandra měla tragické dětství. Její otec byl obchodník s lidmi, který nakonec skončil jako otrok sloužící jistému tajemnému Adamovi. Ten se mladičké Alejandry ujal, aby z mladé ženy vycvičil nového Ghost Ridera. Poté se spojila s Johnnym Blazem, který se na čas stal jejím mentorem. Nakonec se ale rozešli jako nepřátelé. Nyní brázdí svět jako osamělý jezdec bez stoprocentní moci Ghost Ridera.

12Iron Man/Iron Maiden/Ironheart/Iron Woman

Příběh Riri Williams je podobný příběhu nejnovějšího Spider-Mana, kterého jsme mohli vidět v Občanské válce. Stejně jako Peter Parker s tváří Toma Hollanda, také Riri je mladá geniální dívka, která si po vzoru Iron Mana postavila svůj vlastní oblek. A také bojuje s padouchy na vlastní pěst. Zaujala komiksového Tonyho Starka jako budoucí plnohodnotná superhrdinka. Jak by to asi vypadalo, kdyby do filmu místo Spider-Mana obsadili mladou dívku v Iron Manově brnění. To se nikdy nedozvíme. Koneckonců, Riri se poprvé v komiksech objevila v květnu roku 2016. Tedy ve stejnou dobu, kdy Občanská válka přišla do kin.

Z komiksového hlediska Stark odstupuje ze své role Iron Mana a nechává Williams volné pole působnosti. Zatímco fanoušci dávali přednost přezdívce Iron Maiden, tvůrci dívku v brnění po několika dílech přejmenovali na Ironheart. Neoficiálně Riri může také nosit přezdívku Iron Woman. Jako zbrusu nová komiksová postava letos v listopadu odstartuje své vlastní sólové dobrodružství v Invincible Iron Man #1.

13Mar-Vell/Ms. Marvel/Captain Marvel

Pravděpodobně nejslavnější změna z mužského představitele na ženskou představitelku. Paradoxně málokdo ví, že Ms. Marvel, později přejmenovaná na Captain Marvel není původní hrdinkou s těmito schopnostmi. Samozřejmě je první ženskou představitelkou s touto přezdívkou, ale ovládání svých schopností a podobu kostýmu převzala od svého mentora Mar-Vella. Od mimozemského mužského představitele, který původně byl na straně impéria Kree. Ale poznání vlídné lidské stránky, ho dostalo na světlou stranu. Stal  se přítelem lidstva a později učitelem pro Carol Danvers. Samozřejmě měl několik nástupců. Ale buď se ztratili v propadlišti komiksových dějin nebo zemřeli. Jedině současná představitelka a nositelka jména Captain Marvel vydržela nejdéle.

Ve svých začátcích nosila přezdívku Ms. Marvel. Až po roce 2012 a na počest svého komiksového mentora se začala nazývat Captain Marvel. Jako jedna z mála postav v Marvel univerzu umírá, aby mohla být dočasně znovu oživená. Když splní svůj úkol, opět odejde do věčných lovišť. Přesto je v současných komiksech považovaná za jednu z nejmocnějších ženských hrdinek celého Marvel univerza. Příští rok nás čeká první samostatný film s Captain Marvel a následné začlenění do čtvrtého Avengers filmu.

14Země 1/Země 11

Ze seriálového DC univerza víme, že existuje několik paralelních vesmírů. Tudíž několik paralelně existujících Zemí. V roce 2005 jsme se mohli díky komiksovým tvůrcům podívat na alternativní verzi vesmíru a nahlédnout do Země s pořadovým číslem 11. Kreslená novela Superman/Batman představila svět genderově převrácených postav. Svět, ve kterém bojují hrdinové se jmény Superwoman, Aquawoman nebo Wonder Man. Obrácené pohlavní se týká také padouchů. Na Zemi 11 vystupuje například Maxine Lord. Jinak je historie superhrdinů a padouchů takřka totožná s tou na Zemi 1. Bohužel šlo jen o pár zajímavých pohledů do tohoto ženštějšího univerza, který by si určitě zasloužil detailnější představení. Tak snad se tvůrci na Zemi 11 budou chtít někdy v budoucnu vrátit.

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.screenrant.com, www.imdb.com, www.comicbook.com, www.wikipedia.org

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen + fifteen =