Jak hormony ovlivňují sex

Milostná touha, vášeň, chtíč a sexuální apetit… Málokdo si uvědomuje, do jaké míry nám naše tělo řídí život. Pojďme se společně podívat na to, jak hormony ovlivňují sex.

1Dáme si do těla

Naše tělo během fyzické aktivity, ať už jde o sport nebo postelové hrátky, vylučuje endorfiny neboli hormony štěstí. Ty stojí za pocity naprosté spokojenosti. Během orgasmu hypofýza (podvěsek mozkový) vylučuje také serotonin, oxytocin a dopamin – hormony lásky, péče a rozkoše. Právě oxytocin vyvolává potřebu o druhého pečovat a zvyšuje míru naší empatie. Je známo, že ženské tělo tento hormon produkuje ve větší míře, proto bývají ženy během milostného aktu relativně snadnou kořistí a rychleji se bezhlavě zamilovávají. U mužů zase během sexu převládá hormon dopamin, který může za pocity slasti a rozkoše, proto bývají také častěji na sexu závislí. Muži se tedy soustřeďují spíše na fyzické pocity spojené se sexuální aktivitou, zatímco ženy vnímají sex spíše po stránce emotivní.

Po skončení milostného aktu hladina endorfinu, oxytocinu, dopaminu a serotoninu prudce klesá a tělo začne produkovat hormon prolaktin, který může vyvolat melancholické až depresivní pocity, které bývají častější u žen.

2Mužské hormony

Z mužských hormonů (androgenů), jež se tvoří ve varlatech, je nejznámější testosteron. Právě ten je zodpovědný za vyšší tvorbu svalstva, větší míru ochlupení, hlubší hlas a v neposlední řadě má na svědomí také typicky mužské chování, a sice dominanci, agresivitu a soutěživost. Testosteron také zvyšuje chuť na sex, chtíč, touhu a potřebu dominance během milování.

KOUKNI SE  Zpověď muže s největším penisem na světě

3Ženské hormony

Photo by Stas Svechnikov on Unsplash

Mezi ženské hormony, které produkují vaječníky, se řadí estrogeny a gestageny. Ty mají na svědomí růst prsní tkáně, ukládání podkožního tuku a také typicky ženské chování: velkou míru empatie či bouřlivější emoce. Estrogen má také na starosti zajištění dostatečné poševní sekrece, prokrvení intimních partií a elasticity poševního vchodu – zkrátka to, aby soulož pro ženu nebyla bolestivá.

Zajímavostí je fakt, že změna hladiny hormonů během periody u žen také významně ovlivňuje chuť na sex. Během ovulace, kdy hladina hormonů roste a žena se dostává do nejplodnější části cyklu, reagují zástupkyně něžného pohlaví na příslušníky opačného pohlaví nejvášnivěji. Během nejméně plodné fáze cyklu, což bývá nejčastěji období menstruace, pak žena reaguje na muže daleko vlažněji. Také chuť k sexu bývá v této fázi nejmenší.

4Sexem ku zdraví

Photo by Hal Gatewood on Unsplash

Málokdo si také uvědomuje prospěšnost sexuálního aktu. Během milování se totiž významně snižuje míra stresu a napětí, což má za následek lepší náladu. Pravidelný sex také udržuje či zlepšuje naši paměť, podporuje totiž tvorbu neuronů v mozku. Další nespornou výhodou je posílení imunity, zrychlení metabolismu a odbourávání tuků. Sex je také velice příjemný způsob, jak trénovat náš kardiovaskulární sytém a pohybový aparát.

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen − fifteen =