Rozdíly mezi ženským a mužským orgasmem

Vyvrcholení, ejakulace, slastné zakončení sexu – to pro většinu z nás představuje orgasmus. Které pohlaví jej snáz dosáhne a které jej naopak častěji předstírá? A jaké jsou fyziologické procesy, které během vyvrcholení v těle vznikají? Pojďme se společně podívat na největší rozdíly mezi ženským a mužským orgasmem.

1Kvantita versus kvalita

Muži obecně orgasmu dosahují snáze než ženy, a to v 95 % případů. Ženy na oplátku dokáží vyvrcholit několikrát během soulože. Zatímco muž nejčastěji zažije jedno mocné a intenzivní vyvrcholení, u žen může docházet i ke třem orgasmům o různé délce a intenzitě. Ani co se týká délky, nejsou na tom obě pohlaví stejně. Zatímco mužská ejakulace trvá maximálně 10 vteřin, ta ženská, které dosahuje zhruba 65 % žen, se může protáhnout na 20 a více vteřin. K předstírání orgasmu se uchyluje zhruba 70 % zástupkyň něžného pohlaví a třetina zástupců silnějšího pohlaví. Nutno podotknout, že ženy to mají o poznání snazší.

2Mokrý versus suchý orgasmus

Photo by Deon Black on Unsplash

Mužský orgasmus bývá zpravidla zakončený ejakulací, tj. výronem semene, která má jasný biologický a evoluční význam. Sexuální akt totiž příroda stvořila za účelem rozmnožování a to, že si ho člověk dokáže náramně užít, je obrovský dar. Naopak ženský orgasmus je stále předmětem mnoha odborných i neodborných diskusí. Není totiž zcela jasné, jaký význam pro rozmnožování má. Navíc u každé ženy vypadá jinak a dochází k němu za jiných okolností.

KOUKNI SE  Jak může oboustranná masturbace zlepšit vás sexuální život

U ženy může dojít k suchému i mokrému orgasmu. Suchý orgasmus bývá častější a doprovázejí ho kontrakce svalů v pánevní oblasti. Naopak mokrým orgasmem se může pochlubit menší procento žen a zakončuje ho výstřik čiré tekutiny, jejíž původ i složení bývají předmětem vědeckého zkoumání. Za onu čirou či mléčně zabarvenou tekutinu, mnohdy připomínající proud moči, jsou zodpovědné tzv. Skeneho žlázky ústící do močové trubice. Ačkoliv se o moč nejedná, může ji také obsahovat (vedle fruktózy a sacharózy).

3Vaginální a klitoridální orgasmus

Photo by Deon Black on Unsplash

Vaginální orgasmus vzniká při dráždění slavného bodu G a přední stěny pochvy. Je daleko méně častý než klitoridální – za vše hovoří fakt, že 20 – 30 % žen jej nikdy nedosáhne. U některých žen k němu může dojít i díky dráždění děložního čípku, čehož nejsnáze docílíme v poloze „na pejska“.

Klitoridální orgasmus je způsobený mechanickým drážděním klitorisu – malého a velmi inervovaného výstupku nad poševním vchodem. Drtivá většina žen udává, že orgasmu dosahuje právě a pouze při dráždění klitorisu. Nezřídka ženy dosahují tzv. smíšeného orgasmu, a sice vaginálního i klitoridálního současně.

4Fyziologické procesy během orgasmu

Vzrušení, během nějž dochází k rozšiřování cév genitálií a erotogenních zón, zrychlený dech a srdeční tep, zvýšený krevní tlak a v neposlední řadě mozek uvolňující oxytocin –  v tom se obě pohlaví shodují. Ženský mozek navíc během sexu uvolňuje i hormon prolaktin, který figuruje během těhotenství.

Vagína produkuje zvýšené množství poševního sekretu, které umožňuje snadnější proniknutí penisu. Varlata tuhnou a močová trubice se uzavírá. Následuje vyvrcholení doprovázené slastnými pocity způsobenými stažením svalů penisu, análního svěrače prostaty. U žen zase dochází ke kontrakcím svalů vaginálních, děložních a pánevních. Nesmíme však zapomínat na fázi zotavení, která u mužů může trvat několik minut, hodin i dnů. Naopak ženy nic takového nepotřebují a jsou fyzicky schopny dosáhnout orgasmu opakovaně během krátkého času. Proto muži chtějí po sexu spát, zatímco ženy by si rády povídaly.

KOUKNI SE  Vzrušuje mě, když mě partner škrtí a fackuje. Kde jsou hranice dobrovolného sexuálního násilí?

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − 1 =