Rozdíly mezi ženským a mužským orgasmem

Vyvrcholení, ejakulace, slastné zakončení sexu – to pro většinu z nás představuje orgasmus. Které pohlaví jej snáz dosáhne a které jej naopak častěji předstírá? A jaké jsou fyziologické procesy, které během vyvrcholení v těle vznikají? Pojďme se společně podívat na největší rozdíly mezi ženským a mužským orgasmem.

1Kvantita versus kvalita

Muži obecně orgasmu dosahují snáze než ženy, a to v 95 % případů. Ženy na oplátku dokáží vyvrcholit několikrát během soulože. Zatímco muž nejčastěji zažije jedno mocné a intenzivní vyvrcholení, u žen může docházet i ke třem orgasmům o různé délce a intenzitě. Ani co se týká délky, nejsou na tom obě pohlaví stejně. Zatímco mužská ejakulace trvá maximálně 10 vteřin, ta ženská, které dosahuje zhruba 65 % žen, se může protáhnout na 20 a více vteřin. K předstírání orgasmu se uchyluje zhruba 70 % zástupkyň něžného pohlaví a třetina zástupců silnějšího pohlaví. Nutno podotknout, že ženy to mají o poznání snazší.

2Mokrý versus suchý orgasmus

Photo by Deon Black on Unsplash

Mužský orgasmus bývá zpravidla zakončený ejakulací, tj. výronem semene, která má jasný biologický a evoluční význam. Sexuální akt totiž příroda stvořila za účelem rozmnožování a to, že si ho člověk dokáže náramně užít, je obrovský dar. Naopak ženský orgasmus je stále předmětem mnoha odborných i neodborných diskusí. Není totiž zcela jasné, jaký význam pro rozmnožování má. Navíc u každé ženy vypadá jinak a dochází k němu za jiných okolností.

KOUKNI SE  Šokující seznam států, kde je legální sex s dětmi

U ženy může dojít k suchému i mokrému orgasmu. Suchý orgasmus bývá častější a doprovázejí ho kontrakce svalů v pánevní oblasti. Naopak mokrým orgasmem se může pochlubit menší procento žen a zakončuje ho výstřik čiré tekutiny, jejíž původ i složení bývají předmětem vědeckého zkoumání. Za onu čirou či mléčně zabarvenou tekutinu, mnohdy připomínající proud moči, jsou zodpovědné tzv. Skeneho žlázky ústící do močové trubice. Ačkoliv se o moč nejedná, může ji také obsahovat (vedle fruktózy a sacharózy).

3Vaginální a klitoridální orgasmus

Photo by Deon Black on Unsplash

Vaginální orgasmus vzniká při dráždění slavného bodu G a přední stěny pochvy. Je daleko méně častý než klitoridální – za vše hovoří fakt, že 20 – 30 % žen jej nikdy nedosáhne. U některých žen k němu může dojít i díky dráždění děložního čípku, čehož nejsnáze docílíme v poloze „na pejska“.

Klitoridální orgasmus je způsobený mechanickým drážděním klitorisu – malého a velmi inervovaného výstupku nad poševním vchodem. Drtivá většina žen udává, že orgasmu dosahuje právě a pouze při dráždění klitorisu. Nezřídka ženy dosahují tzv. smíšeného orgasmu, a sice vaginálního i klitoridálního současně.

4Fyziologické procesy během orgasmu

Vzrušení, během nějž dochází k rozšiřování cév genitálií a erotogenních zón, zrychlený dech a srdeční tep, zvýšený krevní tlak a v neposlední řadě mozek uvolňující oxytocin –  v tom se obě pohlaví shodují. Ženský mozek navíc během sexu uvolňuje i hormon prolaktin, který figuruje během těhotenství.

Vagína produkuje zvýšené množství poševního sekretu, které umožňuje snadnější proniknutí penisu. Varlata tuhnou a močová trubice se uzavírá. Následuje vyvrcholení doprovázené slastnými pocity způsobenými stažením svalů penisu, análního svěrače prostaty. U žen zase dochází ke kontrakcím svalů vaginálních, děložních a pánevních. Nesmíme však zapomínat na fázi zotavení, která u mužů může trvat několik minut, hodin i dnů. Naopak ženy nic takového nepotřebují a jsou fyzicky schopny dosáhnout orgasmu opakovaně během krátkého času. Proto muži chtějí po sexu spát, zatímco ženy by si rády povídaly.

KOUKNI SE  Jak to chodí na swingers party?

Esterka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × one =