Deepwater Horizon: Moře v plamenech brzy zaplápolá i u nás

Do kin se řítí nový akční thriller režiséra Petera Berga – Deepwater Horizon: Moře v plamenech. Snímek, zachycující okolnosti nejhoršího ropného zamoření v amerických dějinách, dorazí do českých kin 29. září.

mark-wahlberg-deepwater-horizon-600x387V noci 20. dubna 2010 odstartovaly katastrofální události, které zapříčinily jednu z nejstrašnějších ropných katastrof vůbec. Ropnou plošinou Deepwater Horizon, vzdálenou asi 40 mil od jihovýchodního pobřeží Louisiany, otřásly mohutné výbuchy. Na to vypukl ničivý požár a o dva dny později celá plošina zmizela pod hladinou moře. Ze 130 pracovníků na palubě bylo při nehodě šestnáct zraněno a jedenáct zabito. Daleko bolestivější však byl dopad na životní prostředí. Otevřený vrt pod plošinou začal okamžitě vypouštět obrovské množství ropy do moře a ropná skvrna, která pokryla hladinu a pobřeží, dosáhla největších rozměrů v historii.

Deepwater Horizon v podání režiséra Berga bude především příběhem firemní nedbalosti a inspirujícího hrdinství. Snímek z pohledu statečných mužů a žen, kteří pomohli v klíčových okamžicích zachránit bezpočet životů, předvede události jako syrovou realitu a nabídne množství děsivých akčních scén. Nezkrotné gejzíry ropy a bláta, ohnivé koule kosící dělníky a ničivé výbuchy způsobené zemním plynem, to všechno viděli skuteční lidé té noci a to deepwater-horizon-dylan-obrien-mark-wahlberg-600x400všechno uvidíme také my.

Režisér se od začátku snažil o co největší objektivitu. Přesto bylo mnoho z ropných dělníků v Mexickém zálivu proti natáčení, protože měli pocit, že to zlehčuje tragédii jejich zesnulých kolegů. Dohady nakonec rozsekli skuteční přeživší, především Mike Williams působící na Deepwater Horizon jako hlavní elektrotechnik, kteří s nápadem na film souhlasili a dokonce spolupracovali s filmařským týmem. Podle Williamse šlo o dobrý způsob, jak vyložit události lidem a pochopil, že cílem štábu není senzace, nýbrž pravda.

KOUKNI SE  Trailer: Smrtelné zlo: Probuzení

Na značný odpor narazil režisér také ze strany zaměstnanců firmy BP (British Petroleum). Ta měla vlastníka potopené plošiny, firmu Oceanic, až do roku 2013 pronajatou. Právě nedbalost BP byla zřejmě příčinou zkázy Deepwater Horizon. „ Byl to film, z jehož výroby BP pravděpodobně nebyla nadšená,“ přiznal Berg Press Association. deepwater-horizon-mark-wahlberg-kate-hudson-600x401Vyjádření tiskového mluvčí Transoceanu, Pama Eastona, ale znělo spíš smířlivě: „I když to bude bezpochyby zdramatizované pojetí toho, co se odehrálo onu tragickou noc 20. dubna 2010, všichni u nás v Transocean zůstanou navždy dbalí tohoto incidentu, budou ctít životy, které byly ztraceny, a nadále uznávat statečnost, hrdinství a vysoké profesní nasazení posádky plošiny té noci.“

 

V plánovaném obsazení se vystřídalo hodně známých jmen. Na počátku tvůrci kontaktovali Marka Wahlberga adeep-water-horizon-oil-rig sdělili mu, že mají zájem obsadit kombo dvou hlavních mužských hrdinů, mladšího a staršího. Wahlberg proto začal obvolávat starší herecké kolegy, například Jacka Nicholsona. K jeho překvapení ale Marka samotného obsadili do role staršího z parťáků. Roli tvůrci nabídli i herečce Kristen Stewart, která odmítla kvůli problémům s rozvrhem, a zájem měli také o Emmu Stone.

Konečná sestava je přesto víc než uspokojivá. V hlavní roli Mika Williamse uvidíme Marka Wahlberga, jako jeho manželku Kate Hudson, v roli Caleba Hollowaye herce Dylana O’Briena, Jimmyho Harrella  ztvární ostřílený Kurt Russell a těšit se můžeme také na Johna Malkoviche, Ginu Rodriguez a Chrise Ashwortha.

KOUKNI SE  Jaké rozuzlení a konec nás čeká ve finální epizodě seriálu The Last Of Us?

 

Jitka Vorálková

 

www.imdb.com, www.cinemablend.com, www.collider.com, www.bloomberg.com, www.variety.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

8 + 14 =