Black Mass: Špinavá hra přináší gangstera se smrtí v očích

deppAkční kriminální drama z dílny režiséra Scotta Coopera, Black Mass: Špinavá hra, nám odhalí příběh jednoho z nejstrašnějších zločineckých bossů amerických dějin. Podívanou založenou na skutečných událostech s Johnnym Deppem v hlavní roli budeme moct zhlédnout v našich kinech od 24. září a rozhodně se je na co těšit.

John Connolly a James „Whitey“ Bulger vyrůstali bok po boku v ulicích jižního Bostonu a o několik desetiletí později, v sedmdesátých letech, je osud náhodou znovu svedl dohromady. Connolly se mezitím stal jednou z hlavních figur bostonské FBI a Whitey naopak kmotrem mafiánské organizace Irish mob. Zvrácená dohoda o donášení informací, kterou spolu staří známí uzavřeli, však měla nedozírné následky – vlny vražd, vydírání, obviňování, obchodů s drogami a zrození jednoho z nejmocnějších a nejbezohlednějších gangsterů bostonské historie.

Příchod Black Mass avizuje zřejmě jednu z nejpovedenějších kriminálních rolí Johnnyho Deppa za dlouhé roky. Tatam jsou jeho strakaté klobouky a afektované výstupy, studený pohled a klidný chraplavý hlas zde nenechá nikoho na pochybách, s kým máme co dočinění. Skutečný Bulger byl okouzlující a mezi sousedy oblíbený, na první pohled se Black Mass Johnny Depp (2)jevil skoro jako dobrácká postava Robina Hooda. Depp však výtečně vystihuje celou jeho bezohlednou osobu, které navíc FBI potom, co se stal informátorem, zaručovala slepost úřadů k surovostem a brutálnímu jednání přímo za denního světla. Nadaný režisér Scott Cooper k Bulgerově nátuře řekl: „Mohl být okouzlující. Mohl být bezcitný. Byl jako kobra – nikdy jste nevěděli, kde by mohl udeřit.“ Na mrazivosti událostí přidává také fakt, že nejde o nijak starou záležitost. K roku 2011, kdy byl „Whitey“ zatčen, se nacházel u FBI na seznamu deseti nejhledanějších osob světa celých dvanáct let. Odměna dva miliony dolarů, kterou federálové nabídli za informaci vedoucí k jeho dopadení, byla s výjimkou Usámy bin Ládina dokonce vyšší, než u ostatních zločinců na seznamu. Teď se s lehce poupraveným příběhem téhle výjimečné postavy skrz scénář Marka Mallouka a Jeze Butterwortha budeme moct seznámit i my.

KOUKNI SE  Trailer: Cameronovo dlouho očekávané pokračování Avatar: The Way of Water

V děsivém traileru (viz níže) dává Whitey svému malému synovi osobitou radu do života: „Pokud to nikdo nevidí, nestalo se to.“ Kromě toho ukázka přináší střepy hrůzných zločinů včetně těch nejvyšších, které podtrhávají fakt, že si nikdo cizí neměl hrát na Bulgerově písečku. Scény brutálního násilí plné kaluží krve naštěstí vyvažují odlehčenější momenty jako záblesky bizarní výchovy nebo výjevy obyvatel sousedství, poskytující divákovi komplexní zážitek.Johnny+Depp

Cooperův snímek je už čtvrtým, ve kterém si Depp zahraje zločineckého šéfa podloženého reálným základem. Šanci
zazářit už dostal v roli Donnieho Brascoa ve filmu Krycí jméno Donnie Brasco, George Junga v dramatu Kokain a Johna Dillingera v životopisném krimi Veřejní nepřátelé. To, že celý příběh na Johnnym stojí, dokázala i někdejší šokující zpráva, že kvůli problémům s platem natáčení opouští (i když vlastně sám zaujal místo po původně zamýšleném kolegovi Guyovi Pearceovi). Po jeho odchodu byl projekt odložen, a když známý herec obrátil a rozhodl se k návratu, nebyl k dispozici zase představitel Johna Connollyho, Joel Edgerton. Naštěstí se celá situace vyřešila a ve filmu budeme mít možnost sledovat oba schopné protagonisty v jejich původních rolích.

Za zmínku stojí i Deppova šokující tělesná proměna. Jeho podobnost se skutečným Bulgerem byla patrná hned od začátku, ale stačilo vytvoření pleše, zvětšení obvodu pasu a něco líčidel a výsledný efekt byl neuvěřitelný. Sám režisér uvedl, že reakce na jeho zjev byly velmi silné – zděšení, úlek, někteří se na první předvedenou fotku dokonce nedokázali ani podívat. Dokonalá podoba společně s aktérovými neoddiskutovatelnými hereckými schopnosti a mrazivou intonací hlasu přináší bezpochyby ten nejvěrnější obraz skutečnosti, jaký lze
v nedokumentárním filmu vůbec vytvořit.

KOUKNI SE  Chandler z Přátel napsal paměti trosky a feťáka

black-mass posterObsazení snímku je více než hvězdné. Kromě dříve zmíněného Johnnyho Deppa (Ospalá díra) v hlavní roli Whiteyho uvidíme také Joela Edgertona (Velký Gatsby) jako Johna Connollyho, Dakotu Johnson (Padesát odstínů šedi) v roli Lindsey Cyr, Benedicta Cumberbatcha (Kód Enigmy) jako Billa Bulgera, Adama Scotta (Bráchova holka) v roli Roberta Fitzpatricka, Juno Temple (Daleko od hlučícího davu), představitelku Deborah Hussey, Kevina Bacona (Stoupenci zla) v roli Charlese McGuireho a další.

 

Jitka Vorálková

www.imdb.com, www.comingsoon.net, www.cinemablend.com, www.hollywoodreporter.com, www.vanityfair.com, www.collider.com

Předchozí článek5 rozumných důvodů, proč se dívat na porno
Následující článekMFF KV 2015: Skandály ve Varech

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

16 + ten =