5 nejlepších filmů o druhé světové válce, ze kterých běhá mráz po zádech

Kvalitních válečných filmů, které věrohodně líčí hrůzy druhé světové války, je opravdu mnoho. Některé líčí obrovské příběhy největších bitev, jiné se zase zaměřují na malé postavy ve velkém kolotoči dějin. Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších filmů o druhé světové válce, které ve vás rozhodně zanechají hlubokou stopu- opravdu stojí minimálně za jedno zhlédnutí.

5. Pád třetí říše (2004)

Německý snímek Pád třetí říše je výjimečný v tom, že se divá na druhou světovou válku z druhé strany barikády a líčí poslední dny Třetí říše z bunkru pod novoříšským kancléřstvím. Postup spojenců je nezastavitelný a důstojníci začínají ztrácet důvěru v Hitlera. Dokonce i Hitler sám je čím dál zmatenější a bezradnější. Navíc Himmler začne za vůdcovými zády jednat se spojenci. Snímek velmi dobře líčí počínání velkých nacistických vůdců ke konci druhé světové války, aniž by sympatizoval s jejich jednáním. Jak se má zachovat voják, který ví, že vše prohraje? To je jedno z témat, které film do hloubky prozkoumává.

4. Ponorka (1981)

Další úžasný válečný film, jehož hlavními postavami jsou němečtí vojáci. Vypráví o jednotce, která se má přidat k bojům v Atlantiku. Jejich cílem je zneškodnit co nejvíce spojeneckých lodí nesoucích zásoby. Posádka při své misi zažívá mnoho krušných chvil a musí se vypořádávat s nenadálými situacemi. Kromě nervy drásajících momentů během bojů s křižníky je posádka konfrontována s tím, že spolu žijí v uzavřeném prostoru. Nejvíce nebezpečné se nakonec neukáží být bojové křižníky, ale chvíle nečinnosti, kdy posádka musí řešit spoustu konfliktů mezi sebou. Velice dobře je v tomto filmu vykreslen vztah lidí na posádce a klaustrofobické prostředí v ponorce.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

3. Vyšší princip (1960)

V našem žebříčku si bezpochyby zaslouží své místo i český snímek Vyšší princip natočený podle povídky Jana Drdy. Vypráví o skupině studentů gymnázia, kteří jsou zatčeni za schvalování atentátu na Heydricha tím, že vtipně překreslí jeho fotku na úvodní straně novin. Studenti, jejichž jedinou starostí byla maturita, jsou náhle konfrontováni s nemilosrdnou tvrdostí nacistické okupace. Jejich profesor Málek (František Smolík) se snaží vypátrat důvod zatčení a naléhavě prosí za jejich propuštění. Film je výjimečný v tom, že perfektně vykresluje krutou atmosféru Protektorátu Čech a Moravy. Zároveň ale v sobě skrývá hluboká poselství o důležitosti cti a mravnosti navzdory nelidským podmínkám.

2. Schindlerův seznam (1993)

Snímek podle skutečné události hlavně zachycuje krutost nelidského jednání nacistických vojáků s Židy. Brutalita nacistů je navíc posílena černobílým zpracováním. Snímek je také velmi zajímavý v tom, že některé prvky filmu jsou barevné a vytvářejí zvláštní kontrast s černobílým pozadím. Toto přelomové dílo režiséra Stevena Spielberga bylo oceněno sedmi Oskary a celou řadou dalších prestižních ocenění.

Je druhá světová válka a miliony Židů jsou utlačovány nacistickou stranou a zabíjeny v koncentračních táborech. Do této doby vstupuje obchodník Oskar Schindler (Liam Neeson), který se naučil navzdory válce hezky vydělávat. Ten v sobě najde lidskou laskavost a daruje veškeré své jmění, aby zachránil tisíce Židů od jisté smrti v koncentračním táboře.

S tímto snímkem je také spojen jeden z nejoriginálnějších filmových konců všech dob, který v sobě nese zprávu lidstvu o navrácení lidské důstojnosti a oslavuje čistou lidskost a hodnotu, kterou každý člověk má. Vše doplňuje nádherná hudba Johna Williamse oceněná Oskarem.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

1. Zachraňte vojína Ryana (1998)

Zachraňte vojína Ryana je jeden z nejslavnějších filmů o vylodění v Normandii. V hlavní roli se představí legendární Tom Hanks, který si zahrál kapitána Millera, velitele skupiny vojáků, která se vydává hledat posledního přeživšího ze čtyř bratrů Ryanových. Mnoho vojáků s touto misí nesouhlasí, protože mají pocit, že je zbytečná. Kapitán Miller a jeho jednotka naráží na celou řadu krutých překážek, se kterými se musí na své cestě vypořádat a mají své důsledky na morálce mužstva. Jedná se o opravdu velkolepý film, což dokazují obrovské a historicky věrné kulisy rozbombardovaných měst a pláže, kde došlo k vylodění. Spielberg také často používá ruční kameru pro záběry zblízka, aby podtrhl surovou atmosféru bojových scén. Ve filmu jde také cítit, jak je Spielberg hrdý Američan, díky poselství o lidskosti amerických vojáků.

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=_ta3lDY3iIE

Předchozí článekPrávě vyšel trailer k akčňáku The Last Face od oskarového Seana Penna
Následující článek52. MFF Karlovy Vary 2017 – jak se vyspat s celebritou aneb několik důvodů, proč jet do Varů

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

15 + 6 =