Znepokojivě brutální filmy založené na skutečných zvěrstvech

„Založeno na skutečném příběhu“. Tu větu fanoušci filmů všeho druhu vidí často. Někdy jde pouze o reklamní tah, jak nalákat co nejvíc diváků. Jindy se příběh filmu zakládá na skutečných událostech nebo je jimi přinejmenším inspirován. My se podíváme pod pokličku těm druhým (založeným na skutečnostech nebo jimi inspirovaným) a okořeníme tím, že jsou znepokojivé a brutální. Jak jen reálná předloha může být.

Oni/The Strangers

Oni, nenápadný psychologický horor z roku 2008 představil znepokojující postavy v maskách, které se vyžívaly v psychickém i fyzickém terorizování svých obětí. Ve filmu si vybraly mladý pár (Liv Tyler, Scott Speedman), který se vrátil domů ze svatby. Místo večera v objetí budou nuceni bojovat o své životy. A ať se to zdá nepravděpodobné, film je založený na reálných událostech. Snímek v sobě kombinuje nechvalně proslulé americké vraždy známé pod názvy The Keddie Cabin Murders a Manson Family Murders. (Možná do snímku zakomponoval režisér také něco, co sám prožil, protože sledovat tenhle film můžou jen otrlejší diváci.)

Related image

Hostel

Masakrální řež v produkci pěti zemí (USA, Německo, Česko, Slovensko, Island) je divákům hororově laděného snímku Hostel dobře známá. Hlavní věc, která vedla ke vzniku snímku Hostel, byl web nalezený režisérem filmu Eliem Rothem. Na stránkách vystupují účastníci, kteří nabízí 10 000 dolarů za zabití člověka. Není známo, jestli webová stránka stále existuje, ale bohužel nemohla být považovaná za nelegální. Z jednoho docela prostého důvodu. Protože lidé, kteří se hlásili, chtěli být dobrovolně zavražděni. Obzvlášť velmi chudí lidé z jihu Asie v tom viděli vykoupení pro svou rodinu, pro své blízké. Svým obětováním poskytli nejbližším 10 000 dolarů.

KOUKNI SE  KOMENTÁŘ: Snyderverse – Co plánuje režisér Muže z oceli? Steroidové "Star Wars" a zombie vesmír na Netflixu

Roth tak odložil plánové vytvoření postavy doktora a zrodil se snímek s mučícími technikami inspirovaný webovými stránkami, kde se lidé dobrovolně chtějí nechat zabít někým jiným.

Image result for hostel movie

Kluci nepláčou/Boys Don´t Cry

Film Kluci nepláčou vám ukáže děsivý pohled na transfobii (nepřátelský postoj vůči transgenderovým a transsexuálním lidem). Co činí snímek natolik děsivý a přitom speciální? Potěší, zlomí vám srdce a nakonec vyděsí. To všechno v přesně dávkované míře. Režisérka Kimberly Pierce natočila film s citlivostí a soucitem. Nejprve si oblíbíte Brandona a jeho přátele. Poté vám naservíruje temnotu skrytou pod přivětivostí Brandonových přátel, aby všechno nakonec skončilo jeho smrtí. Jde o tragickou vizi předsudků a strachu v jednom Americkém maloměstě. To všechno okořeněné skutečným příběhem Brandona Teena, který zemřel rukou svých přátel, kteří až po jeho smrti zjistili, že byl transsexuál.

Image result for Boys Don´t Cry

Zodiac

Dnes již kultovní počin z roku 2007 v režii Davida Finchera. Existuje bezpočet filmů založených na jednání skutečných sériových vrahů. Pouze Fincherův Zodiac vystupuje z moře plného průměrných snímků na podobné téma. Zodiac vyniká svou znepokojivou, bizarní, násilnou i lehce veselou atmosférou. Násilnické řádění Zodiaca není tím, co vás znepokojí nejvíc. Ale pohled na neustálý, dusivý strach, který proniká do každodenních životů normálních lidí. Film přesně vykresluje jádro strachu a násilí, které ničí životy lidí a nutí je pohlížet jinak na své nejbližší. Protože Zodiacova podoba není známá. Může to být prakticky kdokoliv. Což je stejně děsivé jako fakt, že ho dosud nechytili. A pokud už je po smrti, tak se spravedlnosti na tomto světě vyhne.

KOUKNI SE  Last of Us: Natáčení herního hitu je v plném proudu!

Image result for zodiac movie

12 let v řetězech/12 Years a Slave

Snímek 12 let v řetězech patří do jiného soudku než ostatní filmy ze seznamu. Zatímco v ostatních případech jde o psychopaty, vrahy a maniaky, v případě McQueenova filmu se jedná o historicko-životopisné drama. O tom, že jde o počin autentický, nemůže být pochyb. Film vznikl podle předlohy, kterou do knižní podoby sepsal skutečný člověk –  Solomon Northup (stejné jméno má hlavní postava ve filmu). Stejně jako v knize i ve filmu je výstižně a znepokojivě přesně vyobrazeno, čím vším si musel Northup jako černošský otrok na jihu Ameriky na plantážích projít. „Hodný“ otrokář, krutý otrokář, lynčování, bičování, dřina, psychický i fyzický teror, neúspěšné pokusy o útěk i víra v naději a pomoc. To všechno vám nabídne film v maximálně realistické a neskutečně syrové podobě. Také díky tomu snímek získal 3 ceny Akademie (Academy Awards), Zlatý Glób, cenu na festivalu v Torontu, 2 ceny BAFTA, cenu filmových kritiků New Yorku a cenu Asociace filmových kritiků Los Angeles.

Image result for 12 Years a Slave

Šikana/Bully

Jak už název jasně napovídá, tento film se zaměřuje na šikanu. Snímek vám předloží pravdivý příběh středoškolského frajírka, který šikanoval své vrstevníky do té míry, že ho ti, které šikanoval, nakonec zabili. Film režírovaný Larrym Clarkem nabídne děsivě znepokojující pohled na psychologii šikany, šikanovaných a skupinovou mentalitu. Jde o komplexní, upřímné a velmi temné vyobrazení často zmateného a nejistého světa emocí mladistvých. Nebo chcete-li teenagerů.

KOUKNI SE  Čína a Klub rváčů. Místo epického výbuchu mrakodrapů nastoupí policajti

I když plán šikanovaných vyjde najevo, čin se podaří dokonat do konce. Skutečná vražda převedená na filmové plátno, která otřásla celou Amerikou.

Image result for Bully movie

Wolf Creek

Wolf Creek je ukázkou typické vyvražďovačky. Ale nikde není napsáno, že to nemůže být inspirované skutečnými událostmi. Parta mladých lidí si po propařených nocích udělá výlet k australskému kráteru Wolf Creek. Tam jim vypoví auto službu. Nakonec se objeví pomoc v podobě chlápka, který se nabídne, že jim auto opraví. Jenže milá tvář muže se druhý dne mění v pekelníka a odlehlý domov podivínského automechanika v peklo. Hrůza, mučení a teror. To jsou jediná tři slova, která hlavní hrdinové ve filmu zakusí na vlastní kůži.

Přes průměrný koncept si film vysloužil uznání u kritiků a diváků na domácí půdě a několik nominací na cenu Australské akademie filmových a televizních umění. Ve skutečnosti šlo o děsivé vraždy batolat v Austrálii v 90. letech, které se dosud nepovedlo spolehlivě objasnit. Jenže likvidace nevinných miminek by určitě neprošla. A tak museli tvůrci dosadit dospělejší verze. Ty se totiž alespoň brání. Základní koncept zůstal zachován.

Image result for Wolf Creek

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

Předchozí článekRecenze: Enneagram – Do nitra lidské duše, do dětství a zralosti
Následující článekRecenze: Ledová krev – píseň ledu a ohně trochu jinak

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 + 14 =