Woody Allen a jeho múzy

V souvislosti s tím, že v tuzemských kinech v těchto dnech můžete zhlédnout nejnovější film již notoricky známého režiséra Woodyho Allena, Kolo zázraků, kde tento dvaaosmdesátiletý Američan do hlavní role nešťastné bývalé herečky Ginny obsadil famózní Kate Winslet, se zdá býti vhodné zrekapitulovat si, jaké že to ženy se do Woodyho tvůrčího i osobního života zapsaly nesmazatelným písmem.

Diane Keaton jako Annie Hall

Pokud jste fanouškem jeho filmů, jistě víte, že jedna z prvních žen, které ovlivnily celou jeho kariéru, je jednoznačně Diane Keaton, se kterou nějaký čas žil a ještě mnohem déle spolupracoval. Soužití s touto na první pohled nenápadnou herečkou ho inspirovalo k natočení jeho snad nejslavnějšího filmu, který nemohl uniknout ani největšímu filmovému analfabetovi. Řeč je samozřejmě o Annie Hall.

 

 

 

Mia Farrow aneb Woody a Rosemary mají děťátko

Po Dianne Keaton následovala další múza v podobě éterické Mii Farrow, která se bohužel asi nikdy nevymanila ze stínu své „skoroprvotiny“ Rosemary má děťátko (kterou má na svědomí jiný nechvalně proslulý tvůrce). Woody ji obsadil do řady svých filmů (Sex noci svatojánské, Hana a její sestry, Zločiny a poklesky, Manželé a manželky atd.). Co se týče osobního života, Mia jej ovlivnila natolik, že s ní také navázal partnerský vztah. Většina z vás však jistě ví, jaký nabral bouřlivý a v médiích značně propíraný vztah konec (souvisí s aférou o pár řádků níže).

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Ženou, která sehrála asi nejvýznamnější roli v jeho životě, a kterou pojal za svou (již třetí!) manželku, se stala Soon-Yi Previn, dcera nikoho jiného než právě zmíněné Farrow. Soon-Yi je Allenovou manželkou již od roku 1997. Nutno říci, že jejich vztah doprovázely bouřlivé reakce okolí, neboť si přiznejme, že není úplně obvyklé, aby jakýkoliv muž (nehledě na společenské postavení) navázal vztah se svojí adoptivní dcerou (ale proti gustu…).

To do jaké míry tato aféra vyvolala rozdělení (nejen) filmové veřejnosti na dva nesmiřitelné tábory, lze přirovnat snad jen ke „znásilňovací“ eskapádě Romana Polanského. Zůstává také opomíjeným faktem, že právě Allen se Polanského v této věci hrdě zastal, čímž se mu podařilo tábor svých odpůrců opět trochu rozšířit.

 

Dalších nefilmových žen netřeba

Nicméně, již přes dvacet let je Woody Allen (snad) šťastně ženatý, a tak za jeho múzy lze považovat pouze ty filmové. Vzhledem k tomu, že pro Allena se v průběhu jeho několikaleté kariéry stalo již železným pravidlem vypustit do světa každý rok jeden počin, nastřádalo se těch múz již opravdu hodně.

V roce 2001 v bláznivé komedii Prokletí žlutozeleného škorpióna obsadil do role ambiciózní pojišťovačky Helen Hunt. Roli svůdnice, kterou i přes veškeré její snahy Woody osobně vyhodí ze své postele (světe div se) přiřkl zase Charlize Theron.

 

 

Scarlett, Penélope, Barcelona

Poté se tak trochu „zakoukal“ do „titanikové“ Kate Winslet a zamýšlel ji obsadit do role svůdné milenky v dramatu Match Point – Hra osudu, nicméně Kate ho odmítla, a tak dal šanci „Lolitce“ Scarlett Johansson. A nutno říci, že ji opravdu nepromarnila. Woodyho oslnila natolik, že si střihla nemalé role ještě v duchařské krimi komedii Sólokapr a v letní žhavé romanci Vicky, Christina, Barcelona. U posledního zmíněného filmu ji ale trochu zastínila vášnivá a živočišná Penélope Cruz. Tu ještě později obsadil do role striptérky v povídkovém Do Říma s láskou.

V půlnoci v Paříži zase proti sobě staví povrchní, koketní ale přesto překrásnou Rachel McAdams a okouzlující francouzku Marion Cotillard.

 

Zrzi, zrzi, co tě mrzí

Po Jasmíniných slzách, jejichž vyplakání vyneslo Cate Blanchett nejcenější sošku Oskara, oslnila Woodyho další kráska, které zůstal věrný celé dva (!!!) filmy. Řeč je o mladé, nadějně a okaté zrzečce, Emmě Stone, jíž se podařilo oslnit i takového zapřisáhlého „racionála“ jakým (beze sporu) Collin Firth v dalším filmu Kouzlo měsíčního svitu byl. A svýma krásnýma velkýma očima „zblbla“ Joaquina Phoenixe natolik, že se z něj stal naprosto Iracionální muž.

 

 

Co bude dál? Jenom déšť

V roce 2016 v Café society zase využil charismatu „upírky“ Kristen Stewart. I když Blake Lively, která zde také po boku Jesseho Eisenberga vyloženě září, by si ji mohla hravě namazat na chleba (nebo hodit místo olivy do koktejlu).

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Následuje již zmíněné Kolo zázraků s doslova vymodlenou Kate Winslet a na co (a na koho) se můžeme těšit dál?

V letošním roce by měla do kin dorazit komedie A Rainy Day in New York. Mezi obsazenými herečkami je například i Selena Gomez, která se prozatím moc nepředvedla a těžko říci, jestli oplývá takovým charismatem jako např. Dianne Keaton či Emma Stone. No, nechme se překvapit a doufejme, že s tím, jak Woody Allen stárne, nezestárnou i jeho múzy.Zatím to vypadá spíše naopak.

 

Kateřina Valentová

 

Zdroj:

http://www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × 5 =