Vánoce – 9 tipů, jak nepřibrat!

Vánoce

Vánoce by měly být svátkem klidu, pohody a radosti. Mnoho z nás ale místo příjemně prožitého volna tráví čas stresem a hrůzou z toho, jaké číslo váha na konci měsíce ukáže. Jak si letošní Vánoce místo stresů užít plnými doušky?

1Dostatek zdravého jídla

smoothie

I když tomu sváteční tabule příliš nefandí, dopřejte si dostatek zdravého jídla, hlavně zeleniny. Zasytí vás, aniž byste přijali nadbytek energie, obsahuje spoustu vlákniny a vody. Pomůže s trávením a regulováním porcí. Váš jídelníček nemusí nutně vypadat jako z fitness magazínu, stačí když si každý den uděláte smoothie koktejl a kromě bramborového salátu si občas dopřejete i ten klasický zeleninový.

2Bílkoviny na prvním místě

Klasický vánoční stůl překypuje tuky a cukry, bílkoviny byste na něm ale hledali jen stěží. Přesto je jejich příjem pro správné fungování organismu naprosto nezbytný. Proteiny vás navíc dokáží zasytit na delší dobu než sacharidy, díky čemuž se budete méně přejídat. Uvařte si k obědu rybu a k odpolední svačince si dopřejte kromě cukroví i kvalitní bílý jogurt.

3Past jménem alkohol

Rozhodně vás nenutíme připíjet si vodou z kohoutku, ale příjem alkoholu byste si i tak měli pohlídat. Vyhýbejte se mu hlavně před jídlem – podporuje totiž chuťové buňky a snadněji se po něm přejíte. Navíc obsahuje velké množství prázdných kalorií a cukrů. Přednost dejte sektu či kvalitnímu suchému vínu a dopřejte si k nim dostatek vody.

KOUKNI SE  Léčivé a magické účinky stromů

4Nezapomínejte na vitamíny

mandarinka

Dostatečný příjem vitamínů je důležitý po celý rok. O to víc, pokud si občas dopřejete sklenku vína či něčeho tvrdšího. Alkohol odvádí minerální látky a vitamíny, obojí je tedy třeba poctivě doplňovat. Vyměňte občas misku s cukrovím za pomeranče a mandarinky a zařaďte do jídelníčku i multivitamínové a minerální přípravky v kapslích.

5Chytré porce

Vánoce

Jednou z největších chyb, kterých se lidé dopouští, je přejídání se. Zapomeňte na zlaté prasátko a celodenní sledování pohádek. Zatímco kvůli prvnímu vám hrozí, že se večer přejíte k prasknutí, u druhého vás bude lákat neustále uždibování cukroví a bramborového salátu. Až si budete letos brát něco pro chuť, sáhněte místo servírovacího tácu po dezertním talířku nebo malé mističce. Sníte toho méně, zatímco mozek uvidí plný talíř a bude mít pocit, že jste si jídla dopřáli dostatek.

6Nevyhýbejte se cukroví

cukroví

Pokud nepatříte mezi malé procento lidí, kterým cukroví nechutná, určitě se na něj celý rok těšíte. Jestli si říkáte, že ho letos opravdu vynecháte nebo výrazně omezíte, děláte chybu. I zde totiž platí, že zakázané ovoce chutná nejlépe a čím víc si budete něco odpírat, tím víc to budete chtít. Neváhejte a občas si pár svých oblíbených kousků dopřejte. Nijak vám neublíží a pomohou vám dostat se do té pravé atmosféry.

7Hýbejte se

joga

Nemusíte nutně každý den uběhnout půlmaraton nebo trávit celé odpoledne posilováním. Občas i obyčejná procházka na čerstvém vzduchu, chvíle na bruslích nebo hodinka jógy dokáží víc, než ten nejnáročnější workout. Hlavně pak v období, kdy by klid a pohoda měly hrát prim. Vyberte si pohyb, který vás bude bavit a do něhož můžete zapojit celou rodinu. Vydáte ze sebe přebytečné kalorie, zlepší se vám nálada, vytrávíte a nevypadnete z formy!

KOUKNI SE  Osel vám tentokrát ukáže, jak správně grilovat - part 1.

8Nevažte se

váha

Během svátků váhu i metr ukliďte někam daleko a vytáhněte je až několik dní po návratu k běžné stravě. Většina z toho, co přes svátky naberete bude s největší pravděpodobností zadržovaná voda a té se klasickým zdravým jídelníčkem snadno zbavíte. Vyšší číslo na váze by vás mohlo během svátku demotivovat a snadno byste sklouzli do cyklu přejídání a výčitek.

9Nestresujte se

Poslední a nejdůležitější bod je zároveň ten nejnáročnější. Nestresujte se. Všichni víme, že nějaké to kilo navíc je sice nepříjemné, ale konec světa to také nezpůsobí. A i kdybyste si po Vánocích trošku toho tuku odnesli, neohrozí to ani váš vzhled, ani zdraví. Svátky slavíme jenom jednou do roka a o to aktivnější možná bude váš návrat do tělocvičny.

Kateřina Kovandová

Předchozí článekNový trailer na Captain Marvel ukazuje tvrďačku Brie Larson
Následující článekRecenze: Dlouhý krok do tmy, ze které se zrodí nový stát

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 − one =