Recenze: Tulipánová horečka bez tulipánů

http://www.imdb.com/title/tt0491203/mediaviewer/rm694882816

Kdo se těšil, že se z filmu Tulipánová horečka dozví něco zajímavého o jedné z nejstarších spekulativních bublin na světě, bude nejspíš hodně zklamaný. O nesmírně drahých tulipánech se tady moc nemluví. Takže nečekejte informace, na druhou stranu malý výlet do 17. století si uděláte – kostýmy se ve filmu vyvedly a některé scény jsou jako obrazy od Vermeera. Uvidíte i modelku Caru Delevigne.

Celý film je spíš romantický příběh než drama. Vypráví o mladičké Sofii, kterou hraje Alicia Vikander. Což je samo o sobě slibné, tato herečka má za sebou zajímavé filmy, jako je Ex Machina nebo Dánská dívka, za kterou dostala Oscara. Jste v Amsterodamu v 17. století, Sofie vyrůstá v klášteře a jedinou možností je pro ni svatba. Vdá se za staršího, bohatého muže (Christoph Walz), který chce samozřejmě dědice. Ten nepřichází. Navíc mladá dívka svého manžela nemiluje.

Sophiin svět se změní, když si její manžel objedná malíře (Dane DeHaan), aby je portrétoval. Jak jinak, Sophie se vášnivě zamiluje. Tady film ukazuje možná víc sexuálních scén, než je nutné… Milenci se zaplétají stále více do sítě podvodů a lží, jejich jedinou nadějí je společný útěk. To, co potřebují, je nesmírně drahá tulipánová cibulka. Tak drahá, že byste si za ni mohli koupit dům.

Jeden by se těšil na romantiku, ale vztah mezi Sophií a jejím krásným milencem občas vypadá, že je jen o sexu. Schází tam jiskra, napojení. Prostě mezi oběma herci naprosto chybí jakákoli chemie. Některé scény můžou působit příliš jednoduše a kolikrát přesně víte, jak dopadnou. (Scéna, kde malíř posílá opilce pro vzácnou cibulku – co jiného byste čekali?) Což příliš nepotěší.

KOUKNI SE  Recenze: Velryba proplouvá vodami patosu a nechutnosti

Knižní předloha od Deborah Moggach byla slibná. Přesto tento film působí spíše průměrně. Postavy nejsou dobře napsané a i když herci podávají slušné výkony, nepasují k sobě. Malíř a Sofie prostě dohromady nefungují. Scénář napsal (společně s Deborah) Tom Stopard, režie se ujal Justin Chadwick.

Tam, kde se konečně dostanete na trh s tulipány, jsou ale scény jen poblázněným mumrajem, nedozvíte se o tom, jak fenomén začal nebo skončil. Bude to spíš taková lepší Rosamunde Pilcher. Ale rozhodně se těšte na krásné záběry z hospod a uliček, tady vás film nezklame.

Nicméně Oscar z toho asi nebude. Děj je trochu roztříštěný, splácaný dohromady ve snaze dostat dovnitř víc akce. Film používá vypravěčku, jako by si tvůrci nebyli jistí, jestli to diváci bez vysvětlení pochopí. Vikander by mohla dostat více prostoru, její příběh má sice mnoho zvratů, ale nakonec je tam spíše „ta krásná“. Tempo příběhu je pomalejší, než je dnes zvykem.

Kniha by si zasloužila o něco lepší adaptaci… Ale zejména kvůli kvalitnímu hereckému obsazení a krásné Vikander tento film stojí za zhlédnutí.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eight − five =