The Free State of Jones: Boj za svobodu v srdci Mississippi

Matthew McConaughey (center) and Mahershala Ali (center left) star in THE FREE STATE OF JONES

Thrillerová novinka podle scénáře a režie Garyho Rosse, známého pro své snímky Seabiscuit a Hunger Games, nás zavede doprostřed občanské války v samotném srdci Mississippi. Drama inspirované skutečným povstáním dorazí do našich kin 10. března a tentokrát divácké oko potěší nejen boj plný emocí, ale také známí hollywoodští herci.

 

collPříběh nás přivádí do občanské války odehrávající se v drsné mississippské krajině. Hlavní postavou dramatického střetu je Newton Knight, jižanský farmář, který opouští konfederační armádu, zinscenuje povstání a v čele skupiny rebelů z okolí Jones County vyráží proti svým bývalým kolegům. Cíl vzpoury zní jasně – vymanit se z okovů konfederační nadvlády, zbavit se otroctví a vytvořit pro všechny souputníky vlastní útočiště zvané „Svobodný stát Jones“. Newt se navíc stává průkopníkem na více frontách, navzdory konvencím totiž udržuje vztah a dokonce pojme za manželku bývalou otrokyni Rachel, čímž položí základy první smíšené komunity na rasistickém jihu. Dokáže však odvážný farmář dostát svému slovu a dát svému lidu svobodu?

 

Historie zůstává v konečném soudu, zda byli Knightovi rebelové zločinecká banda dezertérů, nebo stateční válečníci bránící slabé, poněkud rozpolcená. Newt však každopádně přetrval i dlouho po válce kontroverzní postavou vzdoru a pro nadšeného Rosse se tak stal základem perfektní historické zápletky. Celá dějinná epizoda, ač strhující a nijak zvlášť stará, totiž zůstala z nějakého nepochopitelného důvodu široké veřejnosti prakticky neznámá. Kromě válečného dramatu Tap Roots, natočeného v roce 1948 režisérem Georgem Marshallem, které bylo Knightovým hldobrodružstvím z části inspirované, se na plátnech dosud neobjevila. I z toho důvodu je pro režiséra příběh velmi atraktivní, jelikož neznalost publika snadno přejde drobné historické nepřesnosti, které se často stávají metlou známých historických filmů.

KOUKNI SE  Dotočí se vůbec finální druhá část páté řady seriálu Yellowstone s Kevinem Costnerem?

 

Distribuce nenápadného snímku se ujala společnost STX Entertainment, která se o režisérovi a celém projektu vyjádřila velmi a pochvalně:

„Jsem nadšený z pokračování vztahu s Garym Rossem, který začal Seabiscuitem,“ řekl Adam Fogelson, předseda STX Entertainment Motion Picture Group. „Je to neuvěřitelný filmař s jedinečným vizuálním stylem a s Free State of Jones přináší přesvědčivě a působivě utajený příběh, který je drsný a napínavý a zároveň také upřímný a inteligentní. Jsme nesmírně hrdí, že to je jeden z prvních filmů, které STX Entertainment přinese divákům.“

Tak řečenou drsnou a napínavou podívanou natáčel režisér Ross především v Louisianě. Zajímavé je, že se tahle unikátní americká oblast také stala domovem záběrů například k Jurskému světu, nebo akčnímu thrilleru Matthew-McConaughey-The-Free-State-of-Jones-movieTerminator Genisys. Filmaři tu kvůli perfektnímu vystřižení atmosféry postupně prokřižovali Clinton, Paradis, Bush, Nort Shore area a Lafayette, nevyhnuli se ale ani známému městu bohémů New Orleans. Natáčení probíhalo také v samotném Mississippi, kam si štáb zajel pro autentické snímkování místa činu, Jones County.

 
Další doménou filmu je výborné herecké obsazení. Hlavní roli totiž neobsadil nikdo menší, než Matthew MyConaughey. Ten se proslavil především svou oskarovou rolí v životopisném dramatu Klub poslední naděje a teď se po skončení práce na snímku The Sea of Trees  vrhl na ztvárňování rebela Newtona. Po jeho boku stane herečka Keri Russell v roli Newtovy první ženy Sereny a také krásná Gugu Mbatha-Raw jako bývalá otrokyně a buřičova druhá žena Rachel.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: česká stopa na festivalu v Karlových Varech

Ve vedlejších rolích potom uvidíme Mahershala Ali jako Mosese Washingtona, Jakoba Loflanda jako Daniela, nebo třeba Seana Bridgerse, představitele Sumralla.

Ačkoli se v hereckém ansámblu střídá jedeno známé jméno za druhým, výběr do rolí byl trošku ošemetnou www.i.dailymail.co.ukzáležitostí. Kromě nezbytných hereckých dovedností totiž byly vzneseny také velmi přesné požadavky na fyzický vzhled a další úzká kritéria. Zájemci museli poslat své aktuální foto, velikost oblečení, uvést, zda mají tetování či piercing a dokonce přiznat armádní nebo jezdecké zkušenosti. Požadavky na vzhled se nevyhnuly dokonce ani McConaugheymu, který si kvůli roli nechal narůst skutečný plnovous, a když byl na své novopečené vousy na předávání Zlatých Glóbů tázán, odpověděl šalamounsky, že „je to pro nadcházející projekt.“

Další zajímavostí a dá se říci i raritou v obsazení se stal jeden z komparzistů, Christopher David McKnight. Ten je totiž skutečným příbuzným hlavní postavy Newtona Knighta, a ačkoli byl čelní aktér povstání pro Chrise jenom dědeček s třemi pra, jeho přítomnost na natáčení zvedla právoplatnou vlnu údivu.

 

Jitka Vorálková

 

www.imdb.com, www.collider.com, www.dailymail.co.uk, www.cinemablend.com, www.nola.com, www.thelocationguide.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 + six =