Skrytý význam Temného rytíře – nemocný fašista mlátí nezaměstnaného klauna

Dnes si posvítíme na skrytý význam Temného rytíře, filmu, který je považován za jeden z nejlepších superhrdinských filmů všech dob. Podle nás se příběh zaměřuje na miliardářského playboye Bruce Wayna, který trpí vážnou mentální poruchou, kvůli které předstírá, že je létavý savec. Což je dobře pro něj, protože žije v mentálně nejšílenějším městě v celém vesmíru. Kdo by sakra chtěl žít ve městě, kde jsou teroristické útoky na denním pořádku?

Wayne se rozhodne použít své nezměrné finanční prostředky k tomu, aby si pořídil velmi drahou a kvalitní zbroj. Pak jde ven a vymlátí duši z lidí, kteří nemají absolutně žádnou zbroj. Jako například chlap s pytlem od brambor na hlavě, který straší obyvatele Gothamu pomocí nějaké drogy, a nezaměstnaný klaun jménem Joker. Ten se rozhodne, že chce takzvaného netopýřího muže poznat trošku lépe, a tak mu nabídne, že nezabije hrstku lidí výměnou za jeho identitu. Batman ho místo toho polapí a vsadí do vězení. Jenže netuší, že Joker má něco za lubem a nastražil na Batmana pěknou sviňárnu. Okresní právník Harvey Dent a věčná láska Bruce Wayna Rachel Dawes jsou uvězněni na dvou různých místech s barely naplněné hořlavinou. Což je může zabít. Rachel tuto past nepřežije a Harvey Dent si změní své jméno na Two-Face (dvě tváře), i když přesnější by asi byla přezdívka půl-ksicht. Poté Joker uteče a Batman použije něco jako Bluetooth, aby ho vystopoval. Nakonec na sebe vezme vinu za všechno, co se stalo, a vyrazí si na dovolenou, kterou evidentně potřeboval.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Temný rytíř je film skrz naskrz protkán různými dualitami. Tou první je, že Batman jakožto temný rytíř touží po světě, kde může být ve všem nahrazen Harvey Dentem nebo-li bílým rytířem. Tedy až na postel od Rachel. Jakmile se Dent stane záporákem Two-Facem, je jakýmsi ztělesněním této duality. Od dvou tváří jeho mince, přes dvě tváře jeho obličeje, až po jeho dvě perfektně hydratované oční důlky, které nikdy nevyschnou, i když jsou dlouho na vzduchu.

Další dualitu tvoří pořádek a chaos. Joker chce ukázat lidem v Gothamu, že pod povrchem zdánlivě zjednaného pořádku ve společnosti je ve skutečnosti anarchie a chaos. Joker je takzvaný nihilista, člověk, který nevěří v nic. Dokonce ani v samotný koncept nihilismu. Když se ho na začátku filmu po vyloupení banky jeden ze zaměstnanců zeptá, v co věří, jeho odpověď nedává žádný smysl. Odpoví: „Co tě nezabije, to tě zešílí.“ Stejně tak je bezvýznamný granát, který poté vloží do pusy onoho zaměstnance. Granát byl jen hračka, ve které byl parfém. Joker se snaží dokázat, že vlastně nic nemá smysl, protože morálka je jen klam. Věří v to, že pokud vezmete lidem jejich bezpečí, změní se v divokou zvěř. Což je zajímavá teorie na chlápka, který se ani nedokáže normálně nalíčit.

Jokerův největší úspěch je přeměna Harveyho Denta. Jeho mince na začátku filmu reprezentuje Harveyho naprostou oddanost ideálu spravedlnosti a morálky. Harvey nenechává nic náhodě. Ale jakmile se stane Two-Face, mince je na jedné straně znetvořená, což z ní dělá minci odlišnou na každé straně. Takže Harvey každé rozhodnutí nechává náhodě v podobě vrhu mincí, takže každé rozhodnutí má šanci 50/50. Nebo pokud jste vážně dobří v hodu mincí, tak 60/60. Harveyho znetvořená mince reprezentuje jeho zkažení Jokerovou vizí, což je realita, které vládne anarchie vesmíru.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Na začátku filmu je Dent brán jako figura podobná Kristu. Což je metafora, která je ve filmech napodobována velmi často. Dokonce i Harveyho slogany říkají: „Věřím v Harveyho Denta.“ Ale zatímco většina filmů používá tuto metafora jako náznak oběti za dobro lidstva, Temný rytíř používá obraz Ježíše bez vzkříšení. Jinými slovy jen mrtvého chlápka s cool vousy. Pouze falešný ideál, který musí být zachován jako symbol naděje pro lidstvo. Batman na konci filmu udělá rozhodnutí, kterým tento ideál zachová, a díky tomu zachová pořádek ve společnosti.

Ale narozdíl od Denta, který reprezentuje pořádek skrze ideály, Batman reprezentuje pořádek skrze sílu. Je to fašista (stejně jako můj tchán), který věří v nezbytné zlo, které zkrotí anarchistickou stranu lidstva. Věří v to, že někdy je zapotřebí tyranickou sílu, aby byl udržen pořádek. Což je možná i důvod, proč byl Gerald Ford pořád volen prezidentem. Když Batman vytvoří sonar, aby vystopoval Jokera, je to nelidský zásah do soukromí a svobody lidí. Ale jak řekl Alfred: „Někdy, abys chytil zloděje šperků, musíš vypálit celý les.“

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=Qcqr2CQHeJs

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen + eighteen =