Skandál Harveyho Weinsteina: Roky znásilňoval filmové celebrity

skandál harvey weinstein

Ještě nedávno byl Harvey Weinstein uznávaný americký Hollywoodský producent, který pomáhal zakládat věhlasné studio Miramax. Podepsal se pod slavné filmy jako Pulp fiction, Clerks, Anglický pacient, Dobrý Will Hunting, Rambo nebo Králova řeč. Také získal Oskara díky produkci filmu Zamilovaný Shakespeare a sedm cen Tony Awards. Spolupracoval i na uznávaných muzikálech jako Billy Elliot: The Musical nebo Producenti. Spolu se svým bratrem Bobem v roce 2005 založil společnost Weinstein Company. Pomáhal budovat kariéry takovým tvůrcům, jako jsou například režisér Kevin Smith, Ben Affleck, Quentin Tarantino, herečka Meryl Streep, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, herec Matt Damon, George Clooney a mnozí další.

Nyní je rozvedený a dostal padáka z firmy, kterou sám založil. A pravděpodobně si na nějakou dobu posedí v chládku. Důvodem jsou obvinění z řad slavných hereček z Hollywoodu, které sexuálně obtěžoval, nebo dokonce znásilnil. Podle všeho byl přes 20 let natolik vlivným mužem, že mu všechna vyhrožování a veškerá sexuální harašení procházela. Mezi oběťmi hrůzných incidentů jsou například Meryl Streep, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow nebo Cara Delevigne. Pojďme si shrnout, co všechno víme o největším hollywoodském skandálu současnosti.

1. Weinstein je obviněn z několika znásilnění

V mnoha případech Weinstein sexuálně obtěžoval dotyky, polibky nebo masážemi. Některé herečky ale tvrdí, že je Weinstein donutil mít s nimi orální sex. O znásilnění zatím promluvily tři herečky, z toho jedna anonymně. Další čtyři herečky prozradily příběhy, které teprve přezkoumává policie, takže se zatím neví, jestli se jedná o znásilnění, nebo ne. Očekává se ale, že případů znásilnění bylo mnohem víc. Policie i novináři povzbuzují ženy, aby se nebály vystoupit vpřed a sdílely své příběhy.

Poprvé o znásilnění promluvila italská režisérka a herečka Asia Argento, která je známá díky dramatům Nepochopená a Osamělá kočka. Údajně měla s Weinsteinem orální sex v roce 1997. Svůj hrůzný zážitek italská filmová hvězda popisuje takto:

„Bylo mi 21, když mě producenti z Weinstein Company pozvali na párty studia Miramax do krásného francouzského hotelu. Když jsem přišla, zjistila jsem, že tam žádná párty není. Místo toho jsem byla sama v hotelovém pokoji s Weinsteinem. Měl na sobě župan a držel lahvičku jakéhosi gelu. Chtěl, ať mu udělám masáž. Pak jsem mu řekla, že nejsem blbá, a že to neudělám. Ale když se na to dívám zpětně, byla jsem. Stále se snažím pochopit, co se tu noc vlastně stalo. Nadzvedl mi sukni a měli jsme orální sex. Byl strašně děsivý, je to velký a silný chlap. A nechtěl přestat. Byla to moje nejhorší noční můra. Když se stanete obětí, myslíte si, že za takový čin nesete vinu a odpovědnost. Protože kdybych byla silnější, kopla bych ho do koulí a utekla pryč. Ale neudělala jsem to. A tak se cítím vinna.“

KOUKNI SE  Jaký bude seriál Fallout podle post-apo herní předlohy

Herečka Lucia Evans promluvila o velmi podobném incidentu, který se stal v roce 2004:

„Donutil mě mít s ním orální sex. Svlékl se do naha a přitlačil mi hlavu na jeho penis. Křičela jsem, ať toho nechá. Snažila jsem se vysmeknout. Ale nepomohlo to. Možná jsem se nebránila dost tvrdě, nezkoušela jsem ho kopnout nebo mu dát pěstí. Ale jednoznačně mě přepral. Weinstein je chlap jako hora. Vzdala jsem to. A podobně to měly další ženy v mé branži. Vzdaly to a pak v sobě tiše nesly vinu za hrozné činy Harveyho Weinsteina. Myslely si, že je to jejich vina.“

2. Weinstein herečkám vyhrožoval zničením kariéry

Pokud Weinstein provozoval taková zvěrstva v Hollywoodu celé roky, nabízí se otázka, proč tato kauza nevyplula na povrch o mnoho dříve. Ukázalo se totiž, že Weinstein byl výborný manipulátor a mlčenlivost hereček si zajišťoval výhružnými dopisy, ve kterých herečkám vyhrožoval vyhazovem, zničením kariéry nebo jinými výhružkami. Herečky si pouze mezi sebou šeptaly, ať s Weinsteinem nepracují.

Oskarová herečka Gwyneth Paltrow jednou přišla do hotelu za Weinsteinem na pracovní schůzku. Velmi rychle se „schůzka“ zvrtla a Weinstein chtěl, aby mu Paltrow udělala erotickou masáž. Tehdy byl jejím přítelem Brad Pitt, který se do aféry vmíchal. Poté dostala Paltrow od Weinsteina výhružné dopisy, aby nikomu o jeho „nabídce“ neříkala, jinak jí zničí kariéru a vyhodí z Hollywoodu. Pár let poté získala Paltrow Oskara díky roli ve filmu Zamilovaný Shakespeare, který produkoval Weinstein. Tehdy ale nenašla odvahu veřejně mluvit o sexuálním harašení Harveyho Weinsteina.

Weinstein produkoval slavné drama Woodyho Allena Mocná Afrodité, ve kterém za vedlejší roli získala Oskara herečka Mira Sorvino. Weinstein herečce vyhrožoval, že ji z projektu vyhodí a zničí jí kariéru. Pod tlakem ji donutil se dívat, jak před ní nahý masturbuje.

KOUKNI SE  Film Amerikánka Viktora Tauše představuje první ukázku

Herečka Rosanna Arquette si jednou měla vyzvednout scénář k filmu, který zrovna produkoval Harvey Weinstein. Na místě jí recepční doručil vzkaz od Weinsteina, ve kterém stálo, ať se za ním staví do jeho pokoje. Weinstein otevřel dveře oblečen pouze v županu. Řekl jí, že ho bolí krk, a že by byl rád, kdyby přišla dovnitř a namasírovala ho. Arquette mu pouze doporučila dobrého maséra a se zděšením chtěla utéct pryč. Jenže Weinstein ji popadl za ruku a stáhl do hotelového pokoje. Poté si její ruku přiložil na krk. Pak si její ruku přitáhl ke svému ztopořenému penisu. Pak Arquette Weinsteinovi řekla, že mu „to“ neudělá. Pak jí Weinstein řekl, že udělala obrovskou chybu tím, že ho odmítla, a začal jmenovat jména hereček a modelek, které ho v minulosti uspokojily a kterým Weinstein zajistil dobrou kariéru.

Kromě těchto jmen promluvily o sexuálním harašení i Angelina Jolie a Cara Delevigne. Obě tvrdí, že se je Weinstein snažil osahávat na intimních místech.

3. Věděl Hollywood o Weinsteinově démonech?

Více než šestnáct producentů Miramaxu a Weinstein Company potvrdilo, že o sexuálním harašení Harveyho Weinsteina vědělo. V rozhovorech několik producentů prozradilo, že vědělo o tom, že Weinstein upřednostňoval herečky, které sexuálně zneužíval. Několik producentů bylo svědky několika událostí, které by se daly posoudit jako sexuální harašení. Jednalo se převážně o osahávání a soukromá jednání, po kterých Weinstein záhadně zvýhodňoval některé herečky. Všech šestnáct vyslýchaných producentů potvrdilo, že mezi producenty Miramaxu a Weinstein Company bylo toto chování známo a všichni o tom věděli.

Emily Nestor je právnička, která v minulosti zkoušela filmovou kariéru. Jeden z Weinsteinových producentů jí řekl, že je „Weinsteinův typ“, co se týče fyzického vzezření. Poté šla na soukromou schůzku s Harveym, kde se ji snažil sexuálně zneužít. Právnička řekla, že toto chování nebylo žádným tajemstvím.

Nestor přesto našla v produkční společnosti spoustu zastánců. Došel jí dopis, ve kterém se jí jeden producent omlouval za „nepřístojné chování“ a bylo mu líto, že musela Nestor zažít tak pohoršující první pracovní den.

Zatím se nenašla oběť, která by kvůli sexuálnímu harašení skončila práci u jedné z produkčních společností Harveyho Weinsteina. V Hollywoodu postupně začala vznikat společnost založená na mlčenlivosti o hrůzných činech a strachu. Nikdo se nechtěl tak mocnému muži postavit sám. Nikdo si nebyl tak jistý vírou ve spravedlnost, aby podal na Weinsteina trestní oznámení.

KOUKNI SE  Podpoříte Černý nebo Zelený tým? Seriál House of the Dragon zveřejnil dvě různé upoutávky na nadcházející sezónu, máte si vybrat svůj tým

4. Weinsteina už kdysi vyšetřovala policie

Na začátku roku 2015 zkoušela udělat díru do filmového světa modelka a vítězka Miss Itálie Ambra Gutierrez. Jednou jí došel dopis z Weinstein Company, ve které na ní bylo naléháno, aby si s Harveym domluvila pracovní schůzku tak brzo, jak jen to je možné. Když přijela na místo, Harvey začal civět na její prsa a zeptal se, jestli jsou pravá. Ambra se chtěla zvednout a odejít pryč. Ale Harvey ji stáhl zpátky na gauč a začal mačkat její prsa. Pak se jí snažil vrazit ruku pod sukni.

Ambra po incidentu šla na newyorskou policii podat trestní oznámení. Policie jí pomohla si sjednat další schůzku s Weinsteinem. Prošla krátkým výcvikem, policie jí dala odposlouchávací zařízení a na místě schůzky v newyorském baru byli i tajní agenti. Tato nahrávka je volně přístupná na internetu (odkaz zde). Na této nahrávce Weinstein jmenuje herečky, kterým pomohl vybudovat dobrou kariéru. Kromě toho přiznává, že Ambru chytil za prsa. Weinstein také pozval Ambru do společných sprch, ve kterých by si spolu mohli užít.

Kdyby se rozjelo vyšetřování, kvůli nahrávce by se Weinstein dostal do vězení maximálně na tři měsíce. To Ambře nepřišlo jako dostatečný trest. Pak ale z vyšetřování sešlo za velmi podivných okolností. Ambra podepsala kontrakt, ve kterém přísahala mlčenlivost ohledně sexuálního obtěžování spojeného s Harvey Weinsteinem. Výměnou za přísahu dostala Ambra velký obnos peněz, který je neznámý.

5. Weinstein zoufale prahne po druhé šanci

Harvey Weinstein se omluvil za jakékoliv nepřístojnosti, které mohl vykonat. Zároveň ale nikdy nepotvrdil svou vinu v jakémkoliv z příběhů. Údajně nikdy k nadržování herečkám výměnou za sexuální protislužby nedošlo. Podle mluvčí Weinstein Company jsou všechna svědectví sporná a žádné nevede k přímým důkazům. Dokonce i všechny nahrávky označila za falešné. Harvey Weinstein začal navštěvovat psychologického poradce a doufá, že dostane v Hollywoodu druhou šanci. Ale politici, hudební i filmové hvězdy se shodují, že Weinstein patří za mříže, a že je třeba udělat více pro to, aby ženy byly v bezpečí a žádný podobný případ se už nikdy neopakoval.

Pavel Melotík

Zdroje: http://www.indiewire.com/2017/10/harvey-weinstein-scandal-the-new-yorker-expose-1201885659/

https://twitter.com/NewYorker/status/917765408412794880

http://www.indiewire.com/2017/10/harvey-weinstein-rape-allegations-celebrities-react-1201885710/

http://www.indiewire.com/2017/10/harvey-weinstein-rape-accusations-asia-argento-1201885657/

http://variety.com/2017/film/news/meryl-streep-speaks-out-against-harvey-weinstein-sexual-harassment-allegations-1202584126/

http://www.indiewire.com/2017/10/gwyneth-paltrow-angelina-jolie-harvey-weinstein-sexual-harassment-1201885709/

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 − 6 =