RECENZE: Splynutí je dystopie bez vymezených hranic

Druhý díl z dystopické trilogie od Juliann Baggottové dostal název Splynutí a opět vás pošle do světa, který jste si doteď nedokázali ani představit. Připravte se na pěkně horké chvilky, protože už opravdu půjde do tuhého.

Rychle vás seznámím se základní myšlenkou této trilogie. Celý svět jednoho dne postihly ničivé exploze, které po sobě zanechaly obrovskou zkázu. Jedna skupinka přeživších se uzavřela v luxusním Dómu, aby se oddělila od těch zbylých. Nemají žádné zranění a nazývají se Čistí.

Ostatní se musí smířit se svým osudem v poničené přírodě plné nástrah. Po explozích většina z nich srostla s věcí nebo osobou, které měli v okamžik exploze vedle sebe. Někteří splynuli se zemí a stali se z nich prašivci. Ve světě nyní existuje mnoho lidí, kteří musí každý den bojovat o svůj holý život.

V druhém díle se opět setkáváme s Partridgem, který utekl z Dómu. Jeho partičku tvoří bojovnice Lyda, revolucionář Bradwell, strážce El Capitan a Pressia, která je s ním krevně spojena. Ve svých budoucích dobrodružstvích se pokusí přijít na velké tajemství okolo tajuplného léku a zároveň se pokusí svrhnout současnou vládu Dómu. Ale především se pokusí přežít.

MartinusV prvním díle této trilogie s názvem Čistý se čtenáři seznámili s dějinami tohoto dystopického světa, poznali jeho prostředí i postavy. Nyní přichází populární autorka s pokračováním, které se pokusí vyřešit některé otázky, ale zároveň vám přidá mnoho nových.

KOUKNI SE  Recenze: Men aneb Sedm tváří prasáctví

Kniha začíná přibližně v místě, kde ta předchozí skončila. Nečekejte žádné dlouhé opakování, ale rovnou další část již načatého děje. Na jednu stranu je to sice dobře, ale jestliže jste četli úvodní díl před delší dobou, možná budete lehce zmatení. Postupem času se přecijenom objeví několik připomínek, takže se opět brzy ocitnete zpátky v sedle.

Druhý díl se nese ve znamení akce. Už jste poznali všechno nutné, proto nejsou potřeba zbytečné popisy. Děj plyne opravdu velice rychle a musíte neustále dávat pozor, aby vám neunikl nějaký důležitý moment. Skupinka vyvrhelů se pouští do tvrdého odboje a pokusí se vyřešit několik záhad z minulosti.

V tom jim může pomoct i nová postava/věc, kterou je tajuplný robot plný informací. Právě jednotlivé figury jsou opětSplynutí základem tohoto neuvěřitelného světa. Samozřejmě se setkáte se starými známými – Pressií s panenkou místo ruky, El Capitánem s bratrem srostlým na zádech nebo Bradwellem, který se spojil s několika ptáky. Velice brzy se ovšem objevují i noví jedinci i příšery. Postupem času si velkou roli získávají především matky bojovnice.

Hlavní záporák je jasně. Je jím pán Dómu Willux. U ostatních postav je někdy velice těžké definovat, zda jsou hodné nebo zlé. Například klan matek bojovnic sice v průběhu času pomáhá hlavní skupince rebelů, ale zároveň občas činí i rozporuplné kroky. Objevují se i někteří další, kteří se postupně promění ze zlých na ty hodné. Velké množství jednotlivých osobností vytváří opravdu pestrý svět, kde si každý najde svého hrdinu.

KOUKNI SE  Recenze: Pozvánka do pekla

I samotné prostředí je velice dobře vymyšleno. V jednu chvíli se ocitneme i u zničeného Bílého domu, což musí být
pro některé americké vlastence pokořující. Autorka dokázala výborným způsobem promyslet i sebemenší detaily a čtenářovi tak nečiní vůbec problém si celou scenérii představit. Oproti prvnímu dílu se většina děje odehrává venku a vnitřek Dómu dostane svůj prostor jen velice málo. Až téměř na konci se přecijenom podíváme jeho obyvatelům na zoubek.

Vedle velké porce násilí dostaly prostor i chvilky pro lásku. Nečekejte žádné zbytečné romance, ale přesto sehrají city velice důležitou roli. A to hned pro několik lidí. Objeví se krásná dívka Iralene, která se pokusí ovlivnit emoce hlavního hrdiny. Pressia a Bradwell se pokusí vyřešit svůj obtížný vztah. Všechny tyto a některé další osobnosti budou řešit své citové vazby.

Na této trilogii je velice zajímavá právě její žánrová rozmanitost. Hlavním myšlenka je samozřejmě ve stylu Sci – fi. Zároveň v knize najdete chvilky z hororovým nádechem a několik romancí. Od začátku až do konce budete napjati v očekávání dalších událostí. Vyprávění jednotlivých hrdinů se opět střídá, což rozvíjí příběh do několika směrů. V celku se jedná o velice bohatý a různorodý svět, který vás zcela pohltí. Velikou pochvalu si zaslouží i obálka, která je vytvořená v podobném duchu jako u prvního dílu. Jestliže se vám líbila kniha Čistý, u Splynutí budete v sedmém nebi. Filmová práva zakoupila společnost Fox 2000 a jsem na jejich zpracování opravdu zvědavý. Jestliže se podaří dobře zachytit atmosféru a vystihnout jednotlivé charaktery, mohlo by se jednat o opravdu exkluzivní snímky.

KOUKNI SE  Recenze: Filmu Spiderhead chybí vše kromě prvotního nápadu

 

Knihu poskytlo k recenzi knihkupectví MARTINUS.

 

Baggottová Juliana: Splynutí, Jota, 2015, 512 stran.

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

Úvodní foto: Pixabay.com

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekPurpurový vrch: Děsivý dům plný děsivých tajemství
Následující článekRecenze: O holubech a o tom, jaké to je být člověkem
recenze-splynuti-je-dystopie-bez-vymezenych-hranicCelý svět jednoho dne postihly ničivé exploze, které po sobě zanechaly obrovskou zkázu. Jedna skupinka přeživších se uzavřela v luxusním Dómu, aby se oddělila od těch zbylých.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 − 5 =