Recenze: Shazam! Hněv bohů aneb rodinná komedie pod taktovkou DC

Je tu první dubnová recenze, a sice na akční komiksovou jednohubku s názvem Shazam! Hněv bohů. Jedná se o pokračování snímku Shazam! z roku 2019 a režie se opět ujal David F. Sandberg. Hlavní roli si opět vystřihl Zachary Levi jako Billyho Batson alias Shazam.

Z dětí superhrdiny

Billymu Batsonovi (Zachary Levi) se blíží osmnácté narozeniny, a není tak divu, že se obává o svou budoucnost coby člena pěstounské rodiny. A to není zdaleka ten jediný problém… Jak víme z prvního filmu, Billy se o své nadpřirozené, téměř božské schopnosti podělil se svými pěti nevlastními sourozenci. Od té doby všichni žijí dvojí život – zatímco přes den chodí do školy, po večerech zachraňují životy v tělech dospělých superhrdinů neboli „šampionů“ a navzdory odlišným názorům se snaží o co nejlepší výsledky. Když se ale na Zemi objeví tři pomystychtivé a pořádně naštvané Atlasovy dcery, čeká je boj o spásu celého lidstva.

Zdroj: YouTube

Infantilní zábava s přídavkem antické mytologie

Zatímco první Shazam! řešil vtipným a originálním způsobem především kontrast mezi dětským a dospěláckým pohledem na život, druhý díl se zaměřuje na první lásky a rodinné vztahy. Hlavní hrdina Billy právě prochází krizí dospívání a zároveň se obává dovršení svých osmnáctých narozenin. Ten den mu totiž oficiálně končí pěstounská péče v náhradní rodině. Humor je tu vesměs dětinský a jednoduchý, aby ho pochopila i nezletilá část publika, na niž snímek primárně cílí. Většina vtipů je tedy těžce předvídatelná a místy působí dost kýčovitě. Obzvláště rušivě pak působí míra tuposti hlavní postavy. Na druhou stranu jsou tu i velmi povedené scény, například ta, ve které Hespera svým sestrám předčítá dopis od pozemských šampionů napsaný kouzelným brkem (inspiraci hledejme zřejmě u Harryho Pottera).

KOUKNI SE  Recenze: Ještěr je skvělý atmosferický thriller s výsostným výkonem Benicia del Tora

Zajímavým zpestřením je zakomponování antické mytologie v podobě tří Atlasových dcer, a sice Hespery (Helen Mirren), Kalypso (Lucy Liu) a Antheiy (Rachel Zegler), tajemného labyrintu nebo bájných příšer, jako jsou Minotaurus, hyrpyje, kyklopové nebo mantichory. Vizuální efekty jsou poměrně povedené, ale nijak nad průměr nevyčnívají. Hudba je na můj vkus nevýrazná, kromě povedené úvodní scény na mostě doprovázené hitem Holding Out For a Hero. Pochválit pak musím také nevšední pojetí jednorožců a tzv. stromu života.

Foto: Warner Bros.

Herecké výkony táhnou chabý děj

Ačkoliv má snímek už od první minuty spád, chybí mu nápaditý děj. Na rozdíl od prvního dílu, který se svým neotřelým a odlehčeným pojetím přibližuje konkurenčním kouskům od společnosti Marvel, druhý snímek už nemá moc co nabídnout a absenci nápadu se snaží vykompenzovat epickými scénami a místy násilně vloženým humorem. Velkým tahounem jsou herecké výkony, které předvádí Zachary Levi v podobě dospělého Billyho a Jack Dylan Grazer coby náctiletý Freddy. Za zmínku stojí i fakt, že se tvůrcům podařilo vybrat solidní herecké dvojice, které znázorňují hlavní protagonisty jako děti a následně jako dospěláky v kostýmech superhrdinů. Například Adam Brody v roli Fredyho v dospělém těle je typově své mladší verzi velmi podobný.

Snímek Shazam! Hněv bohů doporučuji ke zhlédnutí nenáročným divákům jako příjemně oddechový kousek na deštivé odpoledne. Pokud však čekáte nějakou temnou, oduševnělou, fantastickou „žánrovku“, na které jste od DC zvyklí, raději se snímku vyhněte.

KOUKNI SE  Recenze: Velryba proplouvá vodami patosu a nechutnosti

Esterka

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
6
Předchozí článekJak si užít sex ve sprše
Další článekJeremy Renner viděl své oko tím druhým
recenze-shazam-hnev-bohu-aneb-rodinna-komedie-pod-taktovkou-dcAčkoliv má Shazam! Hněv bohů už od první minuty spád, chybí mu nápaditý děj. Na rozdíl od prvního dílu, který se svým neotřelým a odlehčeným pojetím přibližuje konkurenčním kouskům od společnosti Marvel, druhý snímek už nemá moc co nabídnout a absenci nápadu se snaží vykompenzovat epickými scénami a místy násilně vloženým humorem. Velkým tahounem jsou nadprůměrné herecké výkony

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen − 10 =