Recenze: Samovi synové jsou ukázkou dokumentárního zmaru

V sedmdesátých letech minulého století v New Yorku řádil sériový vrah David Berkowitz. Střílel zblízka nic netušící mladé páry a dívky. Oběti si vybíral náhodně. Dokument se snaží vyvolat dojem, že přináší do případu něco nového a strašně temného.

Tvůrci dokumentu slibují poodhalit pozadí motivace činů Davida Berkowitze a jeho případných spolupachatelů. Není tedy záměrem čtyřdílné, čtyřhodinové série zdokumentovat pátrání po Berkowitzovi, ten je chycen už v prvním díle.

Série jde ve stopách Nočního Stalkera, který ale přinášel velmi šokující a detailní rozbor vrahových činů. Samovi synové dokážou vytěžit jen prvky, které se týkají záběrů na šokované obyvatele New Yorku a snaží se přesvědčit diváky, že byl tehdy New York v šoku celý, což dokumentují na pár rozhovorech s místními a úryvky z médií. Co se týče vražd samotných, žádné detaily se nedozvíme.

Pokud se podíváte na první díl a poté až na čtvrtý, neunikne vám skoro nic podstatného, což hovoří za vše. Dokument měl někdo radikálně sestříhat, mluvící hlavy opakují do kola to samé, nejen, že se stopy novináře, který pátrá na vlastní pěst, se točí v kruhu, s ním se točí v kruhu celý dokument, který předvídatelně končí ve slepé uličce.

Předvídatelně proto, že dokument není nikterak dramaticky vystavěn, takže sice hraje v pozadí stále patetická hudba, ale když si shrnete poznatky novináře, co dokázal zjistit o pozadí vražd Davida Berkowitze, budete zklamaní. Je to velmi řídká investigativa, postavená na záměrném zkreslení a přehánění reálných událostí. Jako například sebevražda jednoho z domnělých spolupachatelů.

KOUKNI SE  Recenze: Ostrov je žánrový mišmaš pro nenáročné

Dokument se snaží vyvolat šok spřádáním konspiračních teorií zjevně paranoidního novináře. Spiknutí se koná ale převážně v jeho hlavě, realita vypadá na několik pošahaných mladíků, kteří dopadli, jak si zasloužili.

Netflix se snaží vytěžit cokoliv z příběhů sériových vrahů. Většinou se to nepodaří. Jestli jsem byl kritický k bombastickému zpracování případu Teda Bundyho, tak v tomto případě je to katastrofa. Dívat se na zmanipulovaného a zuboženého Berkowitze vyslýchaného posedlým novinářem, abyste se dozvěděli, co jste si po celou dobu mysleli, je zmar.

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × 1 =