Recenze: Night Stalker: Hon na sériového vraha je přehlídkou brutálního násilí a neschopnosti policie

Čtyřdílná dokumentární série Netflixu rekonstruuje vraždy a znásilnění obětí sériového vraha, který získal přezdívku Night Stalker (Noční stopař).

V osmdesátých letech řádil minimálně jeden rok na území státu Kalifornie, v okresech Los Angeles sériový vrah, jehož existenci zaznamenal asi každý obyvatel státu. Podobně jako v doku sérii Nahrávky rozhovorů s Tedem Bundym se snaží tvůrci prostřednictvím očitých účastníků – policejních detektivů, svědků, obětí a novinářů rekonstruovat tehdejší události a odhalit motivaci sériového vraha.

Výsledkem není ani tak rekonstrukce dechberoucí policejní práce, jako detailní přehlídka spáchaného násilí. Tehdejší dva hlavní detektivové, kteří vedli případ, jsou sice po chycení vraha v Americe za hrdiny, ale když se seznámíte s jejich detektivní prací, můžete mít pocit, že si z vás dělají legraci. Zásadním zjištěním jejich vyšetřování byl otisk boty vraha. Hlavní detektiv byl terčem výsměchu, když na základě několika stop začal spojovat jednotlivé případy napříč Los Angeles. Auto, v kterém mohli policisté najít jeho otisky a v kterém nalezli poté jedno důležité vodítko, nebylo přístupné k jejich prozkoumání. Sledování návštěvy zubaře podezřelého bylo odvoláno, kamera nefungovala a vyšetřovatele ani nenapadlo pořídit otisky podezřelého z ordinace zubaře.

Díváte se tak na zjihlé detektivy, kteří po letech sentimentálně vzpomínají, jak to s nimi měli jejich rodiny těžké a jak spali s revolverem u hlavy. A podobnost s doku sérií o Tedu Bundym není náhodná, protože ta také nezáměrně odhalilovala neskutečnou neschopnost policie, v případě sadisty Teda Bundyho to stálo život ještě více mladých žen a minimálně pět let řádění vraha napříč státy.

KOUKNI SE  Recenze: Pozvánka do pekla

V Night Stalkerovi se také dozvíte, že okrsky v LA spolu nespolupracovali, naopak si zatajovali důkazy a konkurovali si. V určitých situacích si dokonce policisté a úředníci vzájemně bránili v prozkoumávání důkazů. Vrah po přemístění do vedlejšího okrsku mohl v klidu vraždit náhodně vybrané páry a znásilňovat malé děti. Jestli z konání našeho státu mám často pocit, že je to kafkárna, po zhlédnutí několika dokumentů rekonstrukce vyšetřování amerických sériových vrahů máte pocit, že v Americe jsou nebetyčně laxní a že vrazi neměli moc složité zůstat dlouhou dobu ve stínu a neodhalení.

Pokud by někdo o Richardu Ramirezovi natočil film, z hlediska napětí by to musel být propadák. Detektivové by celý film rozebírali zjištění, že se v asi dvaceti případech shodují stopy podrážek bot na místě činu. A že vrah střílel pistolí stejné ráže. A dopadení vraha? Udělejte si sami obrázek, díky komu byl nakonec vrah dopaden. Podtitul hon v názvu série koresponduje jen s finální částí vyšetřování.

Stěžejní je ale v doku sérii nakonec stejně fascinace násilím. Neubránil jsem se pocitu, že násilí v Americe vyvolává zvláštní druh paralýzy – lidi násilí a vraždy fascinují, a nedokážou s ním účinně bojovat, jako by bylo jejich součástí. Tvůrci nás provedou detailními záběry a popisy z míst činů, včetně výpovědí některých očitých svědků. V tomto směru je série velmi důkladná a asi nejpůsobivější.

Když se pokouší alespoň na oko rozplést motivaci Ramireze k jeho hůrzným činům, skončí to u obligátní kruté a bezcitné výchovy a vzývání satana. Do hloubky ovšem nemá produkce žádnou motivaci jít, stačí několik teatrálních záběrů ze soudní síně. Narozdíl od Teda Bundyho se nedochovaly ani žádné kloudné nahrávky rozhovorů s vrahem, zbyly jen omezené výkřiky a proklamace vraha. Přitom by bylo velmi zajímavé rozkrýt, proč si vrah jako zbabělec vybíral oběti z řad starších lidí a dětí, přesto že vidíme u soudu, jak se předvádí před svými fanynkami a kamerami. Dojem charizmatického satanisty mizí, jakmile otevře ústa, v nichž mu chybí zuby, ostatní má shnilé a smrdí mu z pusy.

KOUKNI SE  Jaké jsou rozdíly původní hry od seriálu The Last of Us? A proč je zatím lepší hra?

Jestli vás fascinují případy amerických sériových vrahů, neměli byste si nechat doku sérii ujít. Jako detailní rekonstrukce většiny hůzných činů funguje na výbornou, jako důkaz o fungující, účinné a prozíravé policejní práci vám nezáměrně opět ukazuje její odvrácenou tvář.

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekPodceňované found footage horory
Následující článekRecenze: Rozparovač traumatizoval celou Anglii
recenze-night-stalker-hon-na-serioveho-vraha-je-prehlidkou-brutalniho-nasili-a-neschopnosti-policieDokument velmi působivě rekonstruuje brutální vraždy sériového vraha. Zpověď detektivů má spíše emotivní charakter, než že by se mohli chlubit alespoň náznakem efektivní detektivní práce. Motivace vraha zůstanou ve stínu jeho teatrálních představení před soudem.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 − three =