Recenze: Osvětimská ukolébavka

Osvětimská ukolébavka: Helene Hannemannová by mohla se svou árijsky blond hřívou a dokonalým původem přečkat druhou světovou válku v klidu a relativním pohodlí. Ale vzala si za muže Roma. Stejně jako jeho, milovala i jejch pět dětí. Osvětimská ukolébavka je tesknou písní o tom, kam jsme ochotni následovat ty, které milujeme. Helene následovala svou rodinu do transportu. Nemusela, chtěla. Ocitla se v neznámu pekla jménem Osvětim.

Osvětimská ukolébavka

Příběh Helene Hannemannové je vyprávěním skutečného osudu árijské Němky. Měla štěstí, že byla zdravotní sestrou. V Osvětimi se jí podařilo díky tomu uchránit své děti toho nejhoršího. Bylo to málo v moři neštěstí a utrpení, v bezprostřední blízkosti všudypřítomné smrti.

I přes hrozící nebezpečí chtěla být vždy v blízkosti svých dětí, obětovat vše pro to, aby se měly lépe, aby byly klidné a přečkaly toto období.

Chce se říct, že by to udělala každá matka. Snad, nevím, určitě. Kdyby měla možnost posoudit to v kulisách vyhlazovacího tábora. Raději ne. Tou inspirací i předobrazem budiž Helene Hannemannová. Snad udělala to, co by udělala každá. Snad udělala víc a snad to jediné, co se ve zmrzačené  době vymknuté z kloubů dělat dalo.

Přes všechny popsané okolnosti internace Helene a jejich pěti dětí v Osvětimi, většina knihy postrádá nějaký intenzivnější emoční náboj, který by autor dokázal přenést na čtenáře. Kniha se i přes líčení dramatických událostí odvíjí v celkem poklidném tempu, aniž se snažila atakovat čtenářovy slzotvorné kanálky.

KOUKNI SE  Recenze: Jo Nesbo - Zatmění je jen pro silné povahy

Autor se drží historie a reálně vykresluje podmínky fungování osvětimského tábora i postupný rozklad morálky německých dozorců s pokračujícími neúspěchy na frontě. Stejně přibližuje i zhoršující se podmínky v táboře s přílivy nových vězňů. Velmi zajímavé je přiblížení postavy doktora Mengeleho.

Helene se s ním setkává na ošetřovně. Jako Němka, byť uvězněná, požívá zcela jiných výsad a mengele je nakloněn jejím připomínkám i diskuzím. Autor se i v jeho lidské stránce nepokouší hledat jeho obhajobu nebo alibi. Histroii nechává přesnou a neměnnou.

Přínos knihy je především ve vykreslení skutečného příběhu, který nechal svými dramatickými okolnostmi vykrystalizovat surovou lásku mateřskou, manželskou i prostou lidskou. V mnoha podobách lásky i utrpení se objevuje nezlomnost, kterou nám poskytuje, pokud ji v sobě necháme zvítězit. A to i v prostředí, jakým byl vyhlazovací tábor v první polovině čtyřicátých let. Tváří tvář smrti a nejistotě.

Kouzlo knihy se skrývá až v samotném závěru, který čtenáře přiková ke svým stránkám a donutí ho chtít být s Helene v rozhodující hodině, držet ji za ruku a neopouštět ji. Stejně jako se ona rozhodla neopustit nikdy své nejdražší.

Závěr je tak silný, že čtenář na chvíli odpustí autorovi i počáteční až příliš poklidný styl líčení dramatických událostí. Je v něm znát velká ambice, kterou nedokázal promítnout do zbytku knihy. I přes silný a skutečný příběh zůstává ke své škodě jen dalším z mnoha tragických osudů, které spolkla osvětimská brána.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Kristina Doubravová

recenzní výtisk poskytlo internetové knihkupectví dobre-knihy.cz

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-osvetimska-ukolebavkaPříběh o lásce. Manželské, milenecké i mateřské. Kam nás může zavést a kam jsme ochotni ji následovat. Někdy i do osvětimského pekla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

16 + eleven =