Recenze: Muž bez minulosti

Muž bez minulosti je další knihou z pera Tima Weavera. Hlavní hrdina, vyšetřovatel, David Raker tentokrát nehledá pohřešovaného člověka. Richard pohřešuje své vzpomínky.

Když ho před několika měsíci vyvrhlo moře na pobřeží, nepamatoval si nic, jen kusé útržky a obrazy, které nedávaly smysl a nikam nevedly. Zájem médií o muže bez minulosti brzy opadl a Richard zůstal sám, s děsivým prázdnem a bezmocí. David Raker je jeho poslední šance.

Najít vzpomínky se zdá být zajímavou výzvou. I když brzy, stejně jako policie a novináři, zjistí, že obrazy v Richardově hlavě jsou jen slepými vodítky, které případ nikam neposouvají. Ale nebyl by to Rakker, kdyby se nedokázal chytit i té nejjemnější nitky a rozplést případ do děsivých rozměrů.

V každé Weaverově knize je notná dávka napětí okořeněná nádechem mystiky. Tenhle hororový tón čtenáři dovolí odpoutat se od reality. Ten následně očekává naprosto cokoliv a užívá si dávku napětí až do samotného konce. A právě v tom konci to vždycky trochu zahapruje. Ale nepředbíhejme.

Hezky pomalu.

I muž bez minulosti je napínavý až až. V okamžiku, kdy se ocitne Raker na dlouhé plavbě lodí vstříc pekelnému místu nazývaném Císařovniny ostrovy, jejichž podnebí a především sociální klima vykreslí tak, že i Nesbo by se mohl učit. Z těchhle ostrovů zkrátka mrazí a proti tomu jsou severské detektivky jen slabým odvarem.

S postupujícím případem se vyjevuje podstata příběhu v celé své nahotě a nabírá na surových detailech. Bez ohledu na monstróznost celého odhaleného zločinu tu zůstává ještě pořád poněkud tajemný až nadpřirozený genius loci tajemného srubu v rokli.

Byla jsem hodnězvědavá, jak si s tímhle autor poradí, ale jak jsem psala výš, ve finále to Weaverovi občas drhne. A bohužel i tady.

Každému čtenáři musí být jasné, že pokud se chce autor držet v intencích žánru krimi thrilleru, tak by měl na nějakou duchařinu zapomenout a moc si se svými fanoušky nezahrávat. Ale že to bude až takhle prozaické a odbyté jedním či dvěma odstavci, to mě dostalo.

Nejsem patnáctiletá naivka, takže bych se tu asi jen marně rozčilovala. Bylo to od začátku nasnadě a mrzet mne může jen, že to chtělo trochu víc péče, když už to dostalo tolik prostoru v průběhu celého příběhu.

mystery press

Odpustím autorovi tuto oddechovou „rauchpauzu“. Oplátkou jsem dostala skvěle postavený příběh s napínavým dějem, oblíbeným hrdinou,. Autor předvedl, že rozhodně nestagnuje a nemá potřebu vykrádat sám sebe., opět dokázal, že mu nápady ještě z daleka nedošly a fantazii by mu mohl leckterý detektivkář závidět.

Ač Brit každým coulem, Muž bez minulosti potěší i fanoušky severské krimi. Svou syrovou a chladnou atmosférou císařovniných ostrovů, ale i drsnými charaktery jejich obyvatel a děsivým, podnebím plným chladu a deště bez slunce uprostřed rozbouřených vln chladného moře.

Pokud jste již nějaký případ Davida Rakera četli, rozhodně víte, do čeho jdete a dostanete to, co očekáváte měrou vrchovatou. A ještě trochu navíc. Pokud jste s knihami Tima Weavera ještě nepřišli do styku, je Muž bez minulosti skvělou příležitostí, jak začít a nepřestat…. Protože s každým dalším příběhem se dostáváme někam jinam a brouzdáme vodami autorových naprosto orginálních a překvapujících nápadů.

Kristina Doubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-muz-bez-minulostiV každé Weaverově knize je notná dávka napětí okořeněná nádechem mystiky. Tenhle hororový tón čtenáři dovolí odpoutat se od reality a vychutnat si napětí od první stránky až do té poslední.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × three =