Recenze: Hořící kůň cválá válečnou vřavou i fantasy romantikou

Knihu Hořící kůň spolu napsaly dvě známé české autorky, Františka Vrbenská a Lucie Lukačovičová. Dočkáte se všeho, co byste si přáli – krásné ženy i krásní koně, válečné scény, bitky, krev, pot, dobrodružství, prastará města a samozřejmě příšerný, děsivý čaroděj. Klasická historická fantasy. Nacházíme se na Pyrenejském poloostrově v roce 1017.

O pořádného záporáka vás autorky neokradou. Spin de Mul je opravdu démonické stvoření, často se zjevuje jako tlející mršina mezka, ale umí se proměnit v havrana nebo ve sličného muže. Vždycky ho prozradí safírově modré oči. Tato postava se proplétá celým příběhem a dává mu říz.

Kladných hrdinů je dost, zejména protagonisté příběhu, mladík Iranzu a jeho milá Brisca. Iranzu se po válce stará o koně, který málem uhořel, dá mu jméno Leyalá. Jeho kamarád Egokine koně ošetřuje a pošle Iranzua pro léky. Tak se mladík vydá na divokou pouť, krade koně, kupuje léky a stihne se mezitím vyspat s lékárnicí.

Na svých cestách potká Iranzu Briscu, která pracuje na zámku. Ta ho kouzlem vysvobodí z vězení a na pár chvil jsou spolu, ale pak je osud na dlouho rozdělí a Spin de Mul zjišťuje, že Brisca je těžko polapitelné ptáče. Pokouší se oba dva zničit, ale všechno tak nějak vychází jinak, než by si čaroděj představoval.

Příběh končí na stránce 420 a za ním následuje slovník. Celým textem se totiž proplétají různé jazyky, arabština, aragnonština, baskičtina a mnohé další. Je jasné, že autorky vědí, o co se jedná a že je historické Španělsko zajímá. I proto je tato kniha velmi povedená.

KOUKNI SE  Recenze: Měsíc Jupitera nejen pro festivalového diváka

Ocenila jsem zejména napínavost a více dějových linií. Příběhem se mihne například syn kupce, který putuje do Compostely, nebo pár šlechticů a bojovníků. Rozhodně se při čtení nenudíte. Spisovatelky si umí pohrát s bojovými scénami, ale i s erotikou, která tady nechybí. Je tu pár erotických scén, působí přirozeně a do textu zapadají.

Obě spisovatelky jsou ve svých kruzích již známé. Lucie Lukačovičová má za sebou přes sto povídek, kromě toho vydala čtyři romány, její první historická fantasy jsou Vládci času. Františka Vrbenská je knihovnice, publikuje odborné články. Napsala i několik románů, například třídílný román Labyrint půnočního draka, za který dostala titul Lady fantasy. 

Kniha je napsaná čtivě a zajímavě, nenudí, ale ani nepospíchá. Iranzua i Briscu si zamilujete, jsou nezdolní a plní odvahy, kterou musíte obdivovat. Stejně jako krásné koně, kterých je v tomto příběhu tolik… Setkáte se tu s podlými zabijáky, ale i lidmi plnými naděje a lásky, kteří vědí, za co bojují. Možná vám dojde, jak malicherné jsou každodenní starosti oproti boji o holý život. V raném středověku o něco takového nebyla nouze.

Zápletky fungují dobře a konec trochu překvapí. Není to úplně klasická fantasy, kde byste čekali obrovský finální souboj hlavního hrdiny s čarodějem a jeho služebníky. Spin de Mul není klasický král na černém trůnu s hromadou otroků, který má nezlomitelnou sílu. Je to spíš osamělý poutník, který si hraje s lidskými osudy. Ale jde mu to výborně.

KOUKNI SE  Recenze: Píseň zimy, kniha plná zvláštních tónů

Brisčin příběh je originální a její osoba je uvěřitelná, přirozená. Tato hrdinka se autorkám dobře povedla. Její osudy jsou sice bizarní, ale ona všechno zvládá se silou a odvahou, kterou by jeden nečekal. Má prostě tuhý kořínek. Nedá se jen tak, i když dvakrát málem zemře, nakonec se všemu vzepře.

Epocha

Líbí se mi originalita, oceňuji střídmá líčení. U této knihy opravdu nemusíte přeskakovat nudné pasáže, ty se nekonají. Scény se přelévají jedna do druhé a dávají smysl. Celkově tuto knihu hodnotím vysoko, je to netradiční a přitom svým způsobem klasická fantasy. Netradiční svým rozsahem i koncem. Klasická svým bojem o dobro. Příběh odvahy, která přemůže vše ostatní.

Hořící kůň,  Františka Vrbenská a Lucie Lukačovičová,

Knihu můžete zakoupit ZDE

Anna Šnoblová

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

15 − 15 =