Recenze, chyby a návody pro hru PixWords

PixWords je hlavolam se slovy na způsob křížovek, kde jsou místo slovní nápovědy obrázky. Hru můžete bezplatně stáhnout v aplikacích pro androidy, aplikace je dostupná i pro iphone, ipod a ipad.  Hra je přeložená do 19 jazyků včetně češtiny a nabízí více než 350 úrovní.

Cílem hry je v každé úrovni vyluštit tajenek pomocí obrázků. Do dalšího kola vede cesta jen přes úplné odkrytí všech slov. Za každé uhodnuté slovo obdržíte bod a nasbírané body potom můžete použít k nápovědě. K dispozici máte tři druhy nápovědy, odebrání nepoužitých písmen, vložení libovolného písmene hledaného slova a první písmeno slova. Co si budeme vykládat, nápověda sežere pro běžného smrtelníka tolik bodů, že se záhy ocitnete v úzkých. Pokud nechcete za nápovědu platit nebo si instalovat hry, které vám mají doplnit body, ale stejně tak po instalaci nečiní, nezbyde vám nic jiného, než hledat tajenku na internetu.

pixwords-obrázekNemyslete si, že záseky ve hře vyřešíte opětovnou instalací hry a ušetřením nápovědy za vyluštěná slova. Hra se totiž pokaždé instaluje s jiným pořadím hádanek, kola nikdy neprocházíte opětovně stejně. Některá slova dokonce naleznete v kombinaci s jinými v jedné úrovni. Proto je zavádějící hovořit o 350 úrovních hry. V PiXWords prostě nepostupujete od nejjednodušších hádanek po ty nejsložitější, ale ta subjektivně nejtěžší slova můžete vyfasovat klidně ve druhém kole.

Dalším nedostatkem hry je překlad a úprava do českého jazyka. Některé výrazy zůstaly v angličtině, přesto že k nim existuje český ekvivalent, u jiných došlo při překladu ke zkomolení. Například místo českého termínu Páka musíte doplnit Armwrestling, obrázek s motivem Vintage zní v překladu Vintáž. Až se budete trápit s obrázkem jasně odkazujícím na Vrata, vězte, že do tajenky musíte doplnit Vráta.

KOUKNI SE  Recenze: Elden Ring je vyvrcholením Miyazakiho odkazu

Není sporu, že hra podporuje představivost a zvyšuje slovní zásobu. Některé obrázky mají jednodušší význam, než byste čekali, u některých je potřeba více abstrahovat, jiné vyžadují opravdu odbornou znalost. Pro zajímavost- ta rybářská loď na obrázku je Trauler, předmět připomínající čočku fotoaparátu je Apertura. Vyzkoušíte si také znalosti z konkrétních druhů psů a koček nebo exotického ovoce a jídel.

Na českých serverech najdete řešení k více než patnácti stům obrázkům, například zde, není ovšem kompletní.

PiXWords je určitě zajímavá hra s originálním řešením a velkým množstvím nápadů, které podporují představivost a logické myšlení. Hratelnosti PiXWords však podráží nohy odbytý překlad, nelineární postup obtížnosti a leckdy velmi těžké výrazy vyžadující odbornou způsobilost. Slabá nápověda ve hře svádí k nákupu kreditů nebo k hledání tajenek po internetu. Může se Vám tak stát, že po několika dnech záseků hru odvrhnete nebo využijete doslovných návodů a hra ztratí veškeré kouzlo.

 

Kubin

 

 

 

Předchozí článekRecenze: Ranhojič mezi historickými filmy boduje
Následující článekMonacká knížecí rodina se bouří proti filmu Grace of Monaco

7 KOMENTÁŘE

 1. Dohrála jsem podruhé do konce Pixwords. Hra mě baví, ale nejde už potřetí nainstalovat. Po nové instalaci zůstává poslední skóre1260. Funguje pouze denní hra. Poradíte mi?

 2. Dobrý den, já se zase nemůžu dostat přes „adrenalin“. Písmenka souhlasí, i nápověda k obrázku souhlasí, ale když zadám písmenka do políček, tak mi to poslední písmenko vyplivne zpět …

 3. Dobrý den, objevila jsem ve hře chybu, kterou není možné obejít.Na obrázku je mořský ježek, ale písmenka pod obrázkem neodpovídají. Chybí ř. Místo něj je tam prázdné políčko bez písmene, i když jsem zkoušela doplnit ho namísto ř, nevyjde to na počet.
  —k—e–k
  Nedostanu se tedy dál ve hře a nevím jak mám postupovat.
  Děkuji za radu
  Kateřina

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

20 + 12 =