Recenze: Beze svědků je temné a strhující drama

Britská spisovatelka Lisa Jewell je známá především jako autorka románů pro ženy. Vzpomeňme například román Dům, ve kterém jsme vyrůstali nebo Pravda o Melody Brownové. Tentokrát se však rozhodla udeřit na poněkud temnější notu. Thriller Beze svědků popisuje příběh matky Laurel a její zmizelé dcery Ellie. Na první pohled dosti neoriginální téma. Opak je však pravdou.
Tahle kniha vám po přečtení prvních pár stránek přijde opravdu klišovitá. Autorka popisuje dokonalý vztah matky a dcery, vše je zabarveno do růžova. Následně obrátí jako když překlopíte výhybku a na scéně se objeví nepopsatelný zmar, naprostá bezmoc a vnitřní prázdnota. Laurel se prosebně snaží dozvědět, co se stalo její maličké Ellie. Prostě vše, co se v podobných knihách objevilo už bezpočtukrát. Zůstanete-li však trpěliví, román Beze svědků vás po krátké chvíli odmění.

Příběh dostává brzy nový náboj. Jsou nalezeny ostatky pohřešované Ellie a její matce se zhroutí svět. Ne však nakrátko. Do života ji brzy zasáhne nový muž. A tady v tomto momentě dostává kniha ty opravdové obrátky. Na povrch se dere spousta podivných skutečností, které dají budoucím událostem zcela nový rozměr. Na scéně se vyrojí i několik postav, které zdánlivě s příběhem nijak nesouvisí. Autorka vás však přesvědčí o opaku. Stupňování toho, v jakém napětí vás kniha udržuje, je pozvolné a jde ruku v ruce i v odhalování jednotlivých indicií.

KOUKNI SE  Recenze: Plíživé Stíny Halloweenu pobaví i postraší

Kniha postrádá jakákoliv hluchá místa a neuchyluje se k zbytečné popisnosti, což beru jako velké plus. Celkový příběh se vám hlavně v pozdější fázi bude sice zdát dosti nepřehledný, a tak nějak zbytečně zamotaný, ale věřte, že vše do sebe nakonec zapadne. Vám potom nezbyde nic jiného než nevěřícně kroutit hlavou.

Beze svědků

Velice celé knize pomáhá i to, že příběh je vyprávěn z pohledu několika osob. Musím uznat, že mě to stejně i jako v jiných knihách, kde je vícero vypravěčů, zprvu neskutečně mátlo. Po krátké jsem si však zvyknul a lehce poznával, která postava právě vypráví svůj příběh. Navíc to pomáhá i k dotváření celého příběhu.
Takže abych to celé nějak shrnul. Nový počin Lisy Jewell opravdu stojí za přečtení. Zpočátku se vám příběh jeví jako stokrát čtený. Po krátké době se vás však přesvědčí o opaku. Kniha nepůsobí nijak složitě, zbytečně roztahaně a autorka se vyhýbá nesmyslnému popisu všeho, co s příběhem nijak nesouvisí.

Dalším plusem je pocit, který při čtení Beze svědků budete zažívat. Až nepříjemně tísnivý pocit a ponurost jednotlivých postav. Ponurost, která vám bude neustále podsouvat myšlenku, že každý má nějaké děsivé tajemství, které by v sobě nejraději zahubil.

Jediným drobným mínusem je můj osobní pocit, že kniha je psaná především pro ženské publikum. Zážitku to však neubíralo na intenzitě. Tudíž s klidem můžu tuto knihu doporučit všem bez rozdílů pohlaví. Beze svědků je povinnost pro všechny milovníky žánru, ale i thrillerem nepolíbení jsi knihu dosyta užijí.

KOUKNI SE  Sheeleana Aiyana: Staň se tou pravou

Simona Irlbeková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

18 − 13 =