Recenze: Avengers: Endgame přepisují historii komiksových filmů

Marvel Studios' AVENGERS: ENDGAME..Thor (Chris Hemsworth)..Photo: Film Frame..©Marvel Studios 2019

Filmy Marvelu tu s námi jsou již přes deset let. Prostupovaly celou dekádou a všem ukazovaly, jak se mají točit velké blockbustery a jak vydělávat miliardy dolarů. Jenže vše musí jednou skončit. Povedlo se Avengers: Endgame tuto „zlatou“ dekádu důstojně uzavřít?

Rozhodně ano. To je krátká a kdyby bylo na mně, také jediná odpověď na tuto otázku. Nejlepší by bylo, aby si sami diváci v kině zjistili proč. Film má totiž tolik nejen příběhových twistů, že jakékoliv psaní či jen naznačení může zážitek zkazit. Proto se budu snažit další slova psát opatrně.

Jak se z toho dostanou?

Po zdrcující porážce z minulého dílu jsou naši hrdinové oslabeni a zlomeni. Pomalu si začínají zvykat na život ve zničeném vesmíru, když v tom najednou….Ano, to je vše, co můžu o příběhu a zápletce prozradit. Všechno ostatní si zjistěte až sami v kině.  Práci s očekáváním diváka a s vyprávěním příběhu si zde bratrské duo režisérů dalo hodně. Je to rozhodně to nejpříjemnější a nejpřekvapivější zjištění, co jsem v kinosále dostal. Zkorigovat tolik linek, vyprávět silný, větvený a ultimátní příběh je opravdu velmi složité. A to se povedlo na jedničku. Ve filmu se pořád něco děje, akci střídá skvěle načasovaný a netrapný humor, humor střídá smutek, smutek střídá napětí.  Žánrem má film nejblíže k heist filmům jako jsou Dannyho Parťáci, Počátek, či Podfukáři. Je zde plán, příprava, provedení, rozuzlení.  

KOUKNI SE  Recenze: Vyzrálý Sly Stallone v seriálu Tulsa King

Dlouhé, ale zábavné

Tvůrci se nám dušovali, že záběry z trailerů pocházejí z prvních 15 minut filmu. Já musím toto tvrzení potvrdit. Protože hned v 16. minutě přichází první velký zvrat. Pokud jsem to ještě nezmínil, film má dle csfd.cz 182 minut. A je to přesně akorát. Ty 3 hodiny mi v kině utekly jako voda a ani jednou mi nepřišlo, že je zde nějaká scéna navíc.  Na plátně se pohybovala kvanta postav ze všech předchozích filmů. Každé se aspoň trochu film věnoval, posunul jejich charakter dál nebo završil jejich dějové oblouky. 

Méně je více

Pokud vám jako i mně přišlo, že v předchozích Avengerech tu byla jedna akční scéna za druhou, můžu vás uklidnit.  Akce je tu méně, ovšem když se po X minutách dialogů začnou postavy prát ve všech možných prostředích a dopravních prostředcích, stojí to za to.  Jak už to tak bývá, ve třetím aktu dojde k největší a nejšílenější bitvě, kterou si fandové neumí ani představit. Tam se možná ubralo na přehlednosti a přidalo na digitálních efektech, ale stále to příjemně utíká, baví a žene celý příběh ke konci. 

Infinity War 2 se nekoná

Kdybych měl film přirovnat například k Infinity War, nešlo by to. Jestliže Infinity War byla čirá akce a osudovost, Endgame je mnohem citlivější na jednotlivé linky, staví na atmosféře a dává si na hodně věcí čas a prostor. Scény jsou dlouhé, plné dialogů a velkých momentů pro postavy. Kdybych to mohl nějak přiblížit, řeknu že Infinity War byl Kill Bill 1, a Endgame je Kill Bill 2. Pokračování stejného příběhu, ale úplně jiná práce s atmosférou, tónem a motivy. Jestliže byli předchozí Avengers o sjednocení všech příběhů k jednomu cíli, Endgame je spíše o nalezení motivace bojovat dál, možná i naposled.

KOUKNI SE  Recenze: Affleckův film Air: Zrození legendy skóruje trojnásobně

Samozřejmě se najdou lidi, kteří budou příběhu vyčítat nelogické chyby, které tam tu a tam jsou, ale když film pracuje s takhle složitým tématem, vždy se takové chyby a takoví lidé najdou.  Pořád se bavíme o Marvel filmu, jehož hlavním cílem je bavit publikum a vydělat peníze. Nikdy ty filmy nebudou sofistikované jako Nolan, emocionální jako Spielberg, či vypravěčské jako Scorsese.

Rozlučka, jak se patří

V recenzi jsem se úmyslně vyhnul zmínkám o Kapitánovi, Iron Manovi, Thorovi či Thanosovi.  Film nevypráví jen jejich příběhy, ale ukončuje jednu obrovskou éru. Je to epilog celé série, poslední díl skládačky. Nejen že se ohlédneme za cestou každého našeho oblíbeného hrdiny, ale také za cestou, kterou jsme utržili my, diváci a fanoušci. Když se tehdy v roce 2008 na konci prvního Iron Mana objevila potitulková scéna, málokdo věděl, kdo je Hawkeye, Ant-Man, Thor a Nick Fury. Málokdo z nás čekal v kině, až skončí závěrečné titulky.

Závěrem

Filmy Marvelu tu s námi jsou již přes deset let. Nastavily směr celému Hollywoodu, změnily pravidla žánru. Udělaly si v historii kinematografie stejně velké jméno jako třeba Hvězdné Války. Avengers: Endgame si toho jsou vědomi, a servírují nám to nejlepší za těch krátkých 10 let. A co bude dál? Možná potitulková scéna napoví.

Dominik Anelt

Avengers: Endgame
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA, 2019, 182 min
Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Josh Brolin, Karen Gillan

KOUKNI SE  Recenze: Velryba proplouvá vodami patosu a nechutnosti

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
10
Předchozí článekSestry Starkovy nepřežijí finální řadu Hry o trůny
Další článekAvengers Endgame přichází do Fortnite
recenze-avengers-endgame-prepisuji-historii-komiksovych-filmuNejen že se ohlédneme za cestou každého našeho oblíbeného hrdiny, ale také za cestou, kterou jsme utržili my, diváci a fanoušci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 − thirteen =