První dojmy z českého RPG Kingdom Come: Deliverance

Něco úvodem

Kromě několika již vyšlých a chystaných, celosvětově známých herních titulů, jste si mohli vyzkoušet první plnohodnotnou, leč trochu zkrácenou misi hry Kingdom Come: Deliverance. Nenechte se zmást názvem. Kingdom Come patří mezi hry tvořené zlatými českými ručičkami. Proč to říkám? Protože si troufám říct, že jde o nejočekávanější českou video hru. Zájem o chystané české RPG je srovnatelný se zájmem o hry jako Assassin´s Creed: Origins nebo Far Cry 5. Navíc za hrou stojí české studio Warhorse, které udělalo díru do světa veleúspěšnou Mafií a přineslo sérii kvalitních vojenských simulací pro náročné – Armu.

Říkáte si, proč jsem napsal zkrácenou? Hratelný úvod nesl název Nečekaná návštěva. Jenže po dohrání demo verze na žádnou nečekanou návštěvu nedojde. I když není žádným tajemstvím, jak úvodní herní příběh skončí.

Jak se několik let vyvíjené české RPG zatím hraje? Má to pár vrásek na kráse, které se ještě můžou vyladit. Jinak perfektně.

Grafické zpracování

Snad největší kus práce padl na graficky dokonalé a realisticky úchvatně vyhlížející prostředí. Ať už jde o přírodu nebo lidská stavení. Na středověké krajině byste mohli oči nechat. Klidně celý den. Lidé na vsi působí věrohodně. Máte pocit, že celá ves pod tvrzí žije. Obzvlášť na rynku (středověké tržnici). Naprogramované postavy nestojí pouze slepě a tiše u stánků. Naopak vedou s prodejci rozhovory nebo smlouvají o cenách. Každý dělá to, co se od něj čeká. Naprosto přirozeně a realisticky.

KOUKNI SE  Recenze: Elden Ring je vyvrcholením Miyazakiho odkazu

Soubojový systém a postavy

V hratelnosti jsem žádné problémy nenašel. Opravdovou výzvou jsou souboje. Nedostanete nic zadarmo. Ani když jde o tréning s potulným rytířem s dřevěným mečem v rukách. Nejde jen zuřivě mačkat tlačítka. Musíte sledovat protivníka a podle jeho akcí adekvátně reagovat. Díky tomu jsou souboje tužší, realističtější a mnohem náročnější.

Ke zjednodušení došlo naopak v mimice postav. Nejrůznější obličejové grimasy působí prostě, trošku strojeně. Pokud bude mechaničtější mimika postav jediné negativum, tak to určitě tvůrcům odpustíme.

Zvířena ve hře

V demu jsem narazil nejen na flóru, ale také na faunu. Vedle klasických zvířat (koně), která se vyskytují ve velkém počtu her, najdete zvířata známá, která se ale ve hrách objevují ojedinělé. Například takové slepice nebo husy, které utváří v hráči pocit, že to prostředí dobře zná.

Svoboda volby

Dobré je, že první zkrácená kapitola nabídla k osahání téměř všechny základní herní prvky. Od soubojů přes jízdu na koni po rozhovory s možností volby. A to je poslední aspekt, ke kterému se chci vyjádřit. Možnost rozhodování během rozhovoru je už takovou třešničkou na dortu. V demu šlo o volbu přidat se k přátelům. Vylepšit fasádu stavení výkaly jednomu štamgastovi, který vedl řeči proti českému králi nebo pokračovat v plnění úkolů od otce. Tvůrci slibují větší a hlubší sílu rozhodování, jenž budou utvářet váš příběh, i to, jak se budete rozhodovat před a během boje.

KOUKNI SE  Recenze: Hot Wheels Unleashed nabízí návykovou arkádovou zábavu

První dojmy závěrem

Příběh hry je založený na skutečných událostech zasazených do českých zemí 15. století. Kingdom Come snoubí důvěrně známé domácí prostředí v neradostné době, unikátní soubojový systém, realistické pojetí z pohledu první osoby a nelineární děj se spoustou questů. Otevřený svět Kingdom Come se má podobat velikostí, nelineárním příběhem a stovkou nejrůznějších úkolů Zaklínačovi a  The Elder Scrolls. Jestli budete masakrovat všechny na potkání nebo dbát na reputaci, slávu a řečnické schopnosti, bude na vás. Pokud k tomu autoři přihodí osobitý příběh ve stylu post-apokalyptického The Last of Us, tak to bude bomba. Už teď má hra potenciál stanout vedle takových českých herních značek jako Mafia, Hidden & Dangerous, Arma nebo Operation Flashpoint, Vietcong. A vůbec. Klidně se stát hrou století.

Když se hoši rozhodli pojmenovat jednou krátkou větou svou hru, řekli toto: „Dungeons and No Dragons.“ Zkrátka obrovský otevřený svět s nelineárním příběhem bez magie a jiných fantastických bytostí. Hra bude tvrdě realistická. Takže Kingdom Come nejvíc potěší pravé hardcorové hráče, kteří se nezaleknou výzvy.

Unikátní české RPG vyjde pro PC a konzole nové generace (PlayStation 4, XBox One) 13. února 2018 a v případě úspěchu půjde o první díl herní série. Samotný díl s podtitulem Deliverance bude prý podle oficiální stránky ke hře (kingdomcome.cz) rozdělený na tři akty. V případě úspěchu by se začalo chystat pokračování s pracovním názvem Kingdom Come 2. Podtitul ještě není známý.

KOUKNI SE  Recenze: Hot Wheels Unleashed nabízí návykovou arkádovou zábavu

 

 

 

Ondřej Blahut

Předchozí článekNejděsivější děti z videoher
Následující článekRecenze: Gala Dalí – nesmrtelná múza

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 + sixteen =