Plakáty, které vyspoilerovaly celý film

Vzkaz kreativně-manažerským týmům. Tak takhle tedy ne. Plakáty, které vyspoilerovaly celý film a akorát to všem ublížilo. Z názvu je jasné, že tady se to spoilery jenom hemží!

 

1Thor: Temný svět

Vypada to, že bůh falše Loki si pohrál také s kreativním týmem, který měl na starosti plakáty k filmu. Je hezké, že se studia i tvůrci snaží, aby vypadaly co nejlépe, nejstylověji. Ale všeho moc škodí. Někdy se tvůrci nechají unést a prostřednictvím filmových plakátů vyspoilerují celý film. Aniž by to skutečně chtěli. Takovým příkladem je jeden s plakátů k druhému Thorovi. Právě charakterový plakát s vyobrazením Lokiho prozrazuje nejvíc. Když se podíváte k jeho nohám, všimněte si dvou významných asgardských artefaktů. Thorova kladiva a Odinovy helmy. To není jen náhoda. Ale neúmyslné odhalení faktu, že Loki ve filmu přechytračí svého bratra i svého otce. Proč by jinak oba ikonické předměty ležely Lokimu u nohou? Bystřejšímu oku neunikne ani vyobrazený osud asgardského trůnu. Tady někdo naplácal do jednoho plakátu celý děj filmu.

 

2Telefonní budka

Z názvu je jasné, že se děj bude točit okolo dnes již téměř neexistujících telefonních budek. Příběh je ale daleko zajímavější a napínavý až do konce. A více než by se mohlo zdát. Postava Colina Farrella použije telefonní budku jako každý normální den. Dnes s jedním rozdílem. Někdo hned zavolá zpět. Zvednutím sluchátka začíná drama, které muž dosud nezažil. Stává se terčem neznámého volajícího, který ho nutí zamyslet se nad vlastním životem dost brutálním způsobem. Míří na Farrella odstřelovací puškou. Ani následně přivolaná policie situaci nepomáhá. Má vůbec muž proti pachateli, který má všechno dobře naplánované, nějakou šanci? Diváci jako já, kteří neviděli plakát k filmu, museli čekat až do konce filmu. Ti, kteří viděli plakát, znali identitu volajícího od začátku. Protože někdo měl tak skvělý nápad, vytasit se se všemi trumfy už ve filmovém plakátu.

 

3Na život a na smrt

Válečné drama založené na skutečném příběhu vojáka. Kdyby ve filmu hrál pouze Mark Wahlberg jako osamělý infiltrátor, jehož úkolem je dopadnout teroristického vůdce někde v Afghánistánu, tak by to šlo. Divák by si nebyl jistý tím, jak to dopadne. Jenže film je o čtyřech členech týmu Navy Seal. Ještě dávno před filmem vznikla stejnojmenná kniha, která mohla být spoilerem pro čtenáře, kteří poté šli na film. Ostatní toho mohli být ušetření. Ale to si lidé od marketingu zjevně nemysleli. A proto nám naservírovali plakát, který shrnul celou knižní předlohu do jednoho obrázku. Fakt, že Wahlbergova postava bude jediná, která přežije.

KOUKNI SE  Neuvěřitelně šílená fakta o hollywoodských celebritách

 

4Enderova hra

Sci-fi podle stejnojmenné knižní předlohy to od začátku nemělo se spoilery lehké. Už kvůli samotnému názvu. Ať se v knize/filmu děje cokoliv, je jasné, že Ender je z nich nejdůležitější. A o co vlastně jde? Země se vzpamatovává z poslední devastující mimozemské invaze. Blíží se ale další vlna, která bude pro lidstvo znamenat definitivní konec. Proto existuje speciální vojenská akademie pro děti. Všechny konvenční válečné strategie selhaly. Přišel čas více experimentovat. Už z názvu je jasné, kdo se ufonům postaví. A plakát jde ještě dál. Zobrazuje finále s podstatným rozuzlením. Postavu člověka (je jasné o koho jde), který povelem střílí dvěma obrovskými laserovými kanóny na planetu, která očividně není Zemí. Takže nejen, že se Enderovi podařilo ubránit Zemi před poslední vlnou útoku, ale navíc udeřil zjevně na jejich domovskou planetu. Takže otázka je zodpovězená. Do kina rázem nikdo nemusel chodit.

 

5Terminator Genisys

Právě tento film ze světa terminátorů měl ten snad nejhorší marketingový tým na světě. Jak jinak si vysvětlit druhý oficiální trailer a hlavní plakát k filmu. Oba neskutečným způsobem představili to nejlepší z filmu. To zafungovalo hodně špatně. Nejen, že lidi neměli potřebu ani chuť jít do kina, takže film moc nevydělal. Navíc hlavní zvrat, který si mohli nechat až do kin, vyzradili nelogicky předčasně. A hned dvakrát. Nejprve v druhém traileru a pro ty, kterým by unikl, ještě plakátem. John Connor jako terminátor kopající za Skynet. To by byl panečku zvrat, kdyby to nikdo netušil už předem. Proč se marketingový tým uchýlil tímto nesmyslným směrem, který filmu jenom ublížil? To se s jistotou nejspíš nikdy nedozvíme.

KOUKNI SE  Milostné scény, které zašly příliš daleko

 

6Pompeje

Plakát ke katastrofickému historickému snímku Pompeje stejně jako v případě Enderovy hry vyobrazuje samotné finále. Z historie víme, jak Pompeje dopadly. Ale pro ty, kteří by zrovna spali při hodině, filmový plakát jim to krásně shrne. A ještě přidá milostnou zápletku, protože to je přece in. Kdyby ani to nestačilo, tak fráze uprostřed plakátu “No warning. No escape.” (“Žádné varování. Není úniku.”) hovoří za vše. Na plakátu najdete finální záběr filmu. Dvě hrdličky v posledním objetí a posledních polibcích na pozadí vybuchující sopka s neznatelným obrysem města, kterého čeká zkáza. Film prakticky vůbec vidět nepotřebujete. Navíc je špatný i přes účast Kita Harringtona (Jona Snowa ze Hry o trůny).

 

7Rocky IV

Zatímco předchozí filmy si uchovávaly nějaká překvapení a drobné zvraty pro kinosály, čtyřka šla úplně jiným směrem. A celý film se vešel na jeden velký list papíru. Rocky IV je takovou alegorií na studenou válku mezi USA a Sovětským svazem. Takže, pokud Rocky hrdinně zastupuje Ameriku, je zřejmé, že protivníkem mu bude šampión ze Sovětského svazu Ivan Drago. Je to okatý souboj dobráka z padouchem. Pokud někdo z vás snímek neviděl a chce vědět, jak to dopadne, stačí se podívat na plakát k filmu. Stallone zabalený do americké vlajky s bolestivě zvedajícíma rukama jako gestem vítězství. Co víc byste ještě potřebovali vědět. Vždyť je to jasné.

 

8Ulice Cloverfield 10

Film produkovaný J.J. Abramsem se zapojil do nově vznikajícího Cloverfield univerza prakticky za pět minut dvanáct. Ale prostřednictvím traileru nic nevyzradil. Pečlivě si uchovával svá tajemství. Záhadě dával pouze neurčité zvuky a nejasné záběry. Většina děje se totiž odehrává v podzemním bunkru obývaném dvěma muži a jednou ženou. A kupodivu se úspěšně vyvarovaly spoilerům také všechny plakáty k filmu. Až na jeden poslední mezinárodní. Čí to byl nápad, opětovně zachytit konec filmu? Ne úplně přesný, ale na zodpovězení několika základních otázek to stačí. Jako například. Proč se trojice ukrývala v bunkru? Mimozemská loď. Přesně ta, která je vyobrazená na mezinárodním filmovém plakátu pronásledující hlavní hrdinku. Koho to napadlo, posledním plakátem vyspoilerovat hlavní důvod toho, proč se většina filmu odehrává v bunkru?!

KOUKNI SE  Největší klišé v hororových trailerech

 

9Vyvolený/Rozpolcený

jedná právě o dlouho očekávané pokračování. Ani z plakátu to nebylo na první pohled zřejmé. Člověk musel porovnat plakáty obou zmíněných filmů, aby našel zřetelnou podobu. Jak můžete vidět, oba plakáty mají charakteristický efekt prasklého skla. Jde o spoiler, ale nijak velký, protože diváci dlouhých 17 let vyhlíželi pokračování.

10Carrie

Obzvlášť spoilery nabušený plakát patří původnímu filmu Carrie z roku 1976 podle stejnojmenné knižní předlohy Stephena Kinga se Sissy Spacek v hlavní roli. Jen se na něj podívejte. Na jednom obrázku vypadá normálně, šťastně s korunou královny plesu na hlavě. Na obrázku vedle cela od krve s psychopatickým pohledem. A nad oběma napis: “If you’ve got a taste for Terror…Take Carrie to the Prom”. Je jasné, že právě na maturitním večírku šikana ze strany spolužáků vygradovala v masakr. Proč to všechno? Protože tvůrci mohou. Přesto všechno to podlé vyzrazení zápletky má film dost vysoké hodnocení.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.looper.com, www.imdb.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two + 10 =