Pět nejlepších filmů Zdeňka Svěráka

Nejlepší scénárista v historii naší země. Pět nejlepších filmů Zdeňka Svěráka.

Když Jára Cimrman vypisoval seznam velikánů na liptákovské škole, mohl mezi Smetanu, Erbena a Dvořáka bez výčitek napsat i jméno svého tvůrce. Zdeněk Svěrák ovlivnil kulturu Česka a Československa jako nikdo jiný. Nesmazatelně se zapsal do divadelní, filmové, literární a hudební scény. Járu Cimrmana ale necháme být a dnes se budeme věnovat filmové tvorbě Zdeňka Svěráka. Asi nejlepší scénárista v historii naší republiky vytvořil spousty legendárních filmů, ze kterých se stala klasika. A vybrat pět nejlepších bylo skoro nemožné. Zvlášť protože jeho filmy od sebe dělí 40 let, a přesto že jsou všechny podobné, jsou vlastně úplně jiné. Nakonec jsem tuhle „topku“ poskládal a málem jsem nepřenesl přes srdce, že jsem nemohl zařadit Marečka, Nejistou sezónu, Kulový blesk, Vratné lahve a mnoho dalších. Ale tady je pět nejlepších filmů Zdeňka Svěráka.

Na Samotě u Lesa

Začneme tím nejstarším v naší pětce. Zdeněk Svěrák řekl, že se vždy snaží, aby jeho komedie nebyly jen vtipné, ale vždy i trošku smutné. A žádný film to nereprezentuje tak dobře, jako to dělá film Jiřího Menzela. Zdeněk Svěrák v Na Samotě u Lesa ztvárnil otce pražské rodiny Oldřicha, která si od velkoměsta jede odpočinout do malé vesničky a ubytuje se u pana Komárka. Komárek slíbí, že jim chalupu prodá a do té doby mohou u něj bydlet v mále světnici.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

Svěrákovi se podařilo zachytit rozdílný pohled na život dědy Komárka a matky Věry Lavičkové, mezi kterými stojí až přespříliš slušný otec Oldřich. Na tomto kontrastu je vlastně celý film postaven.

Kolja

Po nejstarším filmu přijde ten nejnovější. Jeden ze tří filmů, které v naší historii získaly Oscara. Příběh starého mládence, který zažívá nejkrásnější čas svého života v momentě, kdy dostane do výchovy mladého ruského chlapce, je asi nejúspěšnější film, který v ČR vznikl. Vyvrcholila tím spolupráce Svěráků (Jana a Zdeňka). Proč ale Kolja tak dobře funguje?

Dalo by se říci, že Kolja je s filmem Na Samotě u Lesa celkem podobný. I v předrevolučním „trháku“ jde hlavně o rozdílné vnímání světa. V tomto případě Louky a malého Koljy. Zvlášť kouzelné je, jak se Kolja začleňuje do Loukova světa, který se uzpůsobuje tak velké změně.

Vesničko má středisková

Jméno Zdeňka Svěráka je silně spjato se čtyřmi režiséry. Prvním je jeho syn Jan, druhým jeho celoživotní parťák Ladislav Smoljak, třetím Oldřich Lipský a čtvrtým Jiří Menzel. Z každým z nich dělal naprosto jiné filmy, a z každým z nich zažil velké úspěchy. Se svým synem Janem vyhrál Oscara a jednu nominaci neproměnil, s Ladislavem Smoljakem vytvořil svůj celoživotní odkaz, s Oldřichem Lipským udělali nezapomenutelné pohádky a s Jiřím Menzelem udělal své dva nejslavnější filmy, z nichž byl jeden nominován na Oscara.

Vesničko má středisková vypráví příběh malé vesnice, ve které žije spousta barevně vylíčených postav. Mezi nimi je spousty křivd a probíhá několik sporů. Do tohoto světa je vhozen hloupoučký závozník Otík, který pracuje pod striktním Karlem Pávkem.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších seriálových záporáků

Vím, že se budu opakovat. Ale stejně to napíšu. Vesničko má středisková je postavena na rozdílech. Ukazuje reálný svět v kontrastu s Otíkovou sladkou představou o něm. Tento kontrast ještě více umocní malíř Evžen Ryba (Zdeněk Svěrák) a bláhový doktor Skružný. Oproti této trojici stojí už zmiňovaný Karel Pávek, Josef Turek, Václav Kašpar a Jana Turková, kteří řeší závažné lidské problémy.

Obecná škola

Podle mě nejlepší český film. Suverénně. Další snímek z produkce Svěrák Svěrák, tentokrát “pouze“ s nominací na Oscara. Film, který vznikl jako vzpomínky Zdeňka Svěráka na jeho dětství, ukazuje naší vlast v době, ve které se opravdu věřilo ve svobodu.

V Obecné škole je skvěle zobrazená dětská nevinnost na plátně, kterým je složitá politická situace. Svoboda a krása je symbolizovaná tankem, ve kterém si chlapci hrají. Ve filmu je vidět Svěrákova láska pro danou látku. A hlavně stejně jako většina Svěrákových filmů skvěle skloubí emoce a komedii.

Vrchní Prchni

Svěrák a Smoljak jsou podle mého na stejné úrovni, jako byla například Němcová nebo Dobrovský. A přijde mi smutné, že to spousta lidí nechápe. Ve školách se berou velmi sporadicky a lidé se o nich jako o velikánech nebaví. Přitom v čem je Němcová lepší než Svěrák? Oba vytvořili neskutečně slavnou osobnost, ale Svěrák k tomu ještě exceloval v několika dalších oborech. Jejich Cimrman je možná největší Čech. A jejich komedie se staly nesmrtelnou klasikou. Jednou z nich je právě i Vrchní Prchni.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Vrchní Prchni vypráví příběh Dalibora Vrány, který se živí jako prodejce knih. Má slabost pro ženy a tři děti. Jednoho dne se rozhodne jako falešný vrchní kasírovat zákazníky v různých restauracích.

Tento film výborně ukazuje, co je na spolupráci Smoljaka a Svěráka skvělé. Nevinný (dalo by se říct i hloupoučký) hlavní hrdina, který se dostane do prekérní situace. S dobrým srdcem se dostává ale čím dál víc do maléru. Svěrákův scénář je plný inteligentního a emocemi nabitého humoru, který společně se skvělým výkonem Josefa Abrháma vytváří nezapomenutelnou klasiku.

 

Matěj Drápela

Předchozí článekRecenze: Vyšehradští jezdci – zapomenutá legenda
Následující článek10 důvodů, proč chodit s tlustou holkou

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 − nine =