Nejlepší herci: Will Smith je herec, kterého nelze nemilovat

2387167-will_smithJestli se dá o někom říct, že se mu daří všechno, na co sáhne, je to určitě Will Smith. Velký sympaťák s nesporným hereckým talentem začal jako zpěvák, proslavil se jako „zlobivý kluk“ a komediální herec a pokračuje ve své  hvězdné dráze jako představitel vážných rolí. Velké štěstí má rozhodně v tom, že se jeho tvář za posledních 20 let téměř nezměnila. Je to neuvěřitelné, ale od Smithovy průlomové role v akční komedii Mizerové už opravdu uplynulo skoro 20 let. Od té doby toho stihnul hodně. Podívejme se zblízka na jeho filmografii.

Následující dva filmy se staly obrovským hitem a Will si v nich zahrál celkem zaměnitelné postavy. Jako by od začátku kariéry prostě hrál sám sebe, což ostatně dělal už v seriálu Fresh Prince a fungovalo to. Pohotový, celkem pohledný, ale zároveň srandovní černoch ani nemusel příliš hrát, aby si získal diváky. Stačilo několik grimas, trochu toho pitvoření a bleskový jazyk, aby se stal stálicí Hollywoodských pláten.

Ve Dnu nezávislosti Smith sice zachraňuje Zemi, ale rozhodně to nedělá s hrdinským výrazem. Cennou mrtvolu emzáka táhne po poušti v padáku a nadává na jeho váhu a smrad – to je přesně Will Smith. Téma šmejdu z vesmíru se mu asi zalíbilo, protože hned následující rok si zahrál v Mužích v černém, kteří se dočkali zatím dvou pokračování. Je ale třeba říct, že zásluhu na vtipnosti téhle série nemá jenom Smith, ale taky jeho kolega Tommy Lee Jones, který se svou kamennou tváří a suchými hláškami dokonale doplňuje komickou dvojici.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších seriálových záporáků

První významnou roli v dramatu/thrilleru si Smith „odbyl“ v úspěšném filmu Nepřítel státu. Další snímek Wild Wild West byl sice velký propadák, ale po letech je televizní stálicí, která neurazí.

Úspěch se vrátil se sportovně-životopisným filmem o fiktivním golfistovi Legenda o slavném návratu, a za ztvárnění slavného boxera Muhammada Aliho ve filmu Ali získal Smith dokonce nominaci na Oscara.I Am Legend Will Smith

Na odlehčené a komediální role však naštěstí nezanevřel a vrátil se ve dvou pokračováních Mizerů a Mužů v černém. Oba filmy měly sice slabší hodnocení, ale to Willa Smithe nemuselo znepokojit, protože jeho tvář byla a je jistotou úspěchu.

Celkově úspěšný byl pro Smithe přelom tisíciletí. V roce 1998 se mu narodil syn Jaden Christopher Syre a o tři roky později dcera Willow Camille Reign. Matkou jeho dětí je herečka a producentka  Jada Pinkett Smith, takže bylo celkem jasné, že i děti půjdou ve stopách svých rodičů. Do širokého povědomí se syn Jaden dostal díky filmu Štěstí na dosah, kde si zahrál spolu se svým otcem. V tomto dojemném příběhu se Will Smith coby svobodný otec snaží postarat o svou rodinu. Jaden se stal velkým objevem a Will na něho byl náležitě pyšný – možná až příliš, protože tahle dvojice tratila část popularity vinou nepovedeného loňského Po zániku Země. Na internetu od té doby koluje spousta vtipů ve stylu „Máme rádi tebe, ale nemáme rádi tvého syna.“

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

Mimo plátna je však Will a Jaden perfektní dvojka, která na sebe strhne pozornost, kamkoliv přijde. Jaden je stejné „kvítko“ jako jeho otec, ale je pravděpodobné, že tenhle vtip nebude fungovat dvakrát. Jaden si bude muset dřív nebo později najít svou vlastní image, psát svůj vlastní příběh a ne se jenom nechat protlačovat do velkofilmů svým otcem. Má určitě talent, ale stín jeho otce se pro něj snadno může stát prokletím.

Vraťme se k Willovi. Od roku 2004 naplno září v různých žánrech, z nichž nejvýraznějším je určitě sci-fi. Díky českým distributorům se v jeho filmografii objevila vtipná shoda názvů – Já, robot a Já, legenda jsou sice dva nesouvisející filmy, ale v mnohém jsou si podobné. V obou hraje Will Smith výraznou postavu v dramatické rovině. V prvně jmenovaném nevěří robotům, protože má trauma z minulosti. Ve druhém, ještě temnějším postapokalyptickém sci-fi, hraje „posledního“ přeživšího po zombie apokalypse. V tomhle filmu naplno ukázal, že jeho charisma bohatě stačí na zaplnění celého plátna a klidně by postačilo i na celý film, kdyby scénáristé neměli potřebu zapojit do děje taky ženu a dítě. Dokonalého parťáka v Já, legenda dělá Smithovi fena vlčáka Sam, která je prostě úžasná. Tihle dva předvedli v úspěšném filmu nezapomenutelné výkony a Will Smith opět ukázal, že není jenom ušatým komediantem, ale že umí uvěřitelně zahrát i velké emoce.After-Earth-167292348-2-676x450

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Trochu jiný pohled na superhrdinské filmy předvedl Will Smith v zajímavém počinu Hancock, který se skvěle rozjede, aby ho opět shodil slabý scénář ve druhé půlce. I když scénáristé házejí tomuhle herci klacky pod nohy, Willa Smithe to nemůže rozházet. I jeho Hancock je originální, neodolatelná postava, na kterou se budete chtít dívat pořád dokola. Protože opilý Will Smith se super silou je ještě lepší, než „obyčejný“ Will Smith. Po třetím pokračování Mužů v černém, kde se blýskl skvělý Josh Brolin, přišlo jim zmíněné Po zániku Země. Série sci-fi, která ukázala, že tenhle žánr Willovi skvěle sedí.

Pokud se podíváte na plánované projekty do budoucnosti, Will Smith se hodlá pohybovat po vyšlapaném chodníčku úspěchu – čeká ho pokračování Já, robot i Hancocka. Žádné velké umění to určitě nebude, ale kvůli Willovi Smithovi se dá skousnout i hodně špatný scénář. Je to prostě velká hvězda, které vychází v životě všechno, na co sáhne.

Klára Scholzová

Předchozí článekRussell Crowe jako biblický Noah míří do kin
Následující článekKNIHA: Praga Piccola na vlnách nostalgie

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen − 5 =