Nejlepší herci: Leonardo DiCaprio – největší Oscarový smolař

Leonardo DiCaprio je hereckým fenoménem, který se od hezoučkého idola dívek a žen propracoval až k oceňovanému herci zásadně hlavních rolí. Ačkoliv už za svou kariéru získal mnoho ocenění, jedno mu stále chybí – Cena Akademie neboli Oscar.

U dobrého herce je pravděpodobné, že někdy vyhraje prestižního Oscara, pokud si bude vybírat role z následujících kategorií:
Podle skutečné události – hrát slavnou historickou postavu je obrovská výzva. Úspěšné oživení slavných lidí (ať už mrtvých nebo ještě živých) je pro herce tím největším úspěchem a mnohdy je to i životní role.facialhair-aviator-431

S psychickými problémy – podobně jako ztvárnění existující osoby je velkou výzvou zahrát uvěřitelně psychické problémy. Když se to navíc spojí s první kategorií a herec úspěšně zahraje reálnou postavu s psychickými problémy, nějaká ta cena na sebe nenechá dlouho čekat. I tak ale Leonardo například za svou roli Howarda Hughese (Letec) nebo chronického podvodníka a falšovatele šéků v Chyť mě, když to dokážeš Oscara nezískal. Psychické problémy měly skoro všechny jeho postavy, například ve filmech Co žere Gilberta Grapea, Počátek nebo Prokletý ostrov.

Gay – chce to velkou odvahu a mnohdy je to pro herce mnohem intimnější, než jiné role. V Úplném zatmění (1995) hrál DiCaprio „prokletého“ básníka Arthura Rimbauda, a to mu bylo teprve 21 let. Ani za tuhle roli si ho však Akademie nevšimla.

Vážné téma – válečné konflikty, politika, lidské tragédie a morálně problematická témata. Takové filmy vyvolávají kontroverzi a diskuzi, což je pro herce skvělá příležitost. Vážné téma si zvolil hned ve třech filmech za sebou – Skrytá identita, Krvavý diamant a Nouzový východ. Touto různorodou dramatickou trojicí se definitivně vymanil z rolí hezounů. Diváci (a hlavně divačky) si museli zvyknout, že okouzlující úsměv už Leonardo na plátně moc ukazovat nebude.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Půlnoční běsi ve Varech #1: Artušovská legenda o zbabělci a monstru

Literární adaptace – některé příběhy jsou nesmrtelné a lidé je v kinech chtějí vidět znovu a znovu. Leonardo si naposledy zahrál další velkou roli ve Velkém Gatsbym, ale ani tentokrát z toho Oscar nebude. Dost možná proto, že v tomhle případě byl jeho projev přece jen trochu toporný a místy očividně přehrával. Vztekat se ještě neznamená herecky excelovat a diváci vědí, že DiCapriovi sluší spíš frajerové, než tragické postavy.

Záporáci – herci, kteří většinou hrají kladné postavy, se čas od čas potřebují pořádně vyřádit v nějaké té roli zloducha. Leonardo si to užil v Tarantinově Nespoutaném Djangovi, ale Akademie jeho výkon opět neocenila. Sošku totiž shrábnul kolega Christoph Waltz, a to za roli kladnou. Zdá se, že ačkoliv je DiCaprio skvělý herec, provází ho Oscarová smůla.

Jedna věc je zřejmá – kolem velkých hereckých výkonů většinou probíhá také velká diskuze o tom, jak moc byl herec roli oddaný a co všechno pro ni udělal. Co se naučil, kolik zhubnul nebo přibral, že se musel naučit řečovou vadu nebo se vcítit do něčí profese. O velkých rolích se toho hodně namluví. A o čem se mluví, to by bylo nepatřičné nechat bez povšimnutí. Leonardo má tu smůlu, že je v tomto směru skromný a o přípravě na roli toho moc nenamluví. Přitom každá jeho role je nezapomenutelná a jeho filmy jsou rok co rok těmi nejlépe hodnocenými. Ale má to i stinnou stránku – to on táhne filmy, on jim dělá jméno a prodává je. Neprodává sebe, prodává své filmy. Neprodává svůj výkon, ale filmový zážitek.django_unchained_2012_leonardo_dicaprio_by_eslam_rastool-d5pbg9o

KOUKNI SE  TOP seriály ze středoškolského prostředí

Taky je samozřejmě třeba přihlédnout k tomu, s kým DiCaprio v určitých letech soupeřil. Největší šanci měl zatím v roce 2004 s Letcem, ale porazil ho skvělý Jamie Foxx také za životopisnou roli v Rayovi. Většinou však DiCaprio kupodivu nebyl ani nominovaný, což je v mnoha případech opravdu zarážející. Do filmového zákulisí za oceánem samozřejmě nevidíme, ale je možné, že Leonardo je skrátka tak úspěšný, skvělý, pohledný a talentovaný, že mu kolegové prostě a jednoduše závidí. Od Titaniku se mu daří, na co sáhne a je známý svou zálibou v randění s těmi nejhezčími modelkami. Stojí tedy vůbec o něco tak seriózního, jako je Oscar? Podle toho, jaké role si vybírá a jak se snaží předvést co nejlepší výkon, je jasné, že stojí.

Leonarda DiCapria nemusíte mít rádi, ale je to bezpochyby vyjímečný herec, bez kterého by mnohé filmy nebyly zdaleka tak skvělé. Nicméně můžeme doufat, že si těch rolí, které by si Oscara zasloužily, zahraje ještě spoustu.

Klára Scholzová

 

Předchozí článekRecenze: Lásky čas vzbuzuje velká očekávání
Následující článekRecenze: Mladá a krásná (Francouzka)

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 − 7 =