Nejvýdělečnější filmy roku 2017

Na co se nejvíc chodilo do kina v roce 2017?  To zjistíte po přečtení následujících řádků. Filmy jsem seřadil od desáté pozice po první. Takže o loňském vítězi se dočtete až na konci, nebo můžete všech devět pozic přeskočit a podívat se rovnou. Můžu říct, že nejvíce táhly filmy podle komiksů. To je bez debat. Dále nejnovější vysokooktanový díl série Rychle a zběsile, kterému palivo ještě zdaleka nedošlo. Do TOP 10 se dostal jeden hororový snímek, jeden animovaný film, jedno pirátské dobrodružství a jedna hraná verze klasické kreslené pohádky.

Jen pro pořádek. I když konečný výdělek loňského filmu Star Wars přesáhl částku vítěze z tohoto seznamu, tak jsem zde film zařadit nemohl. Jednoduše proto, že Poslední Jedi měl premiéru v prosinci a do konce roku stihl vydělal zhruba 520 milionů dolarů. Ten zbytek přitekl až v letošním roce. A tady se jedná o nejvýdělečnější filmy a jejich finální součty k 31, prosinci 2017.

10. Logan: Wolverine/Logan

Filmy ze světa X-Menů (ať už šlo o týmovou akci, nebo sólovky jednotlivých hrdinů) nikdy neměly výdělky hodné jiných superhrdinských filmů. Zato kvalitativně si stále udržují laťku na vysoké úrovni. Ani „poslední“ filmové rozloučení Hugh Jackmana s postavou Wolverina nebylo výjimkou. A přitom by si to rozhodně zasloužil. Závěrečná sólovka Wolverina celosvětově vydělala 616 milionů dolarů a nějaké drobné k tomu. To není závratná částka, ale při rozpočtu 97 milionů dolarů je to docela luxusní nárůst. Konečná cifra vynesla Wolverinovi alespoň čestné desáté místo v žebříčku nejvýdělečnějších filmů loňského roku. I s nepříliš vysokým výdělkem porazil na finančním poli takové nadějné hitovky jako Posledního rytíře od Transformerů, Ligu spravedlnosti od DC nebo Ridleyho nejnovějšího Vetřelce.

9. TO/IT

pravdivý trailer to

Snímek TO je jediným hororovým zástupcem mezi finančně nejúspěšnějšími filmy roku 2017. Zatímco srpnová Temná věž podle stejnojmenné knižní předlohy Stephena Kinga naprosto propadla po kvalitativní i finanční stránce, druhá zfilmovaná kniha s partou dětí a děsivým klaunem slavila nebývalý úspěch. Filmová verze nakonec dopadla ještě líp než původní televizní minisérie. Finální částka lehce přesáhla 698 milionů dolarů a vynesla klaunovi Pennywiseovi devátou příčku. Filmové recenze také nešetřily superlativy. Suma sumárum podle mnohých diváků i kritiků jde o jeden z nejlepších hororových snímků za dlouhá léta. Režisér Muschietti již pilně připravuje pokračování, protože kniha se odehrává ve dvou časových rovinách- rovina s partou dětí a druhá s dospělými a desítky let později. Takže nás čeká ještě verze dospělých, kteří se budou do Derry vracet.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

8. Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta/Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

O nejnovějších Pirátech z Karibiku jsme už psali v článku o Největších filmových finančních propadácích roku 2017. Takže je docela paradoxní, že jsou zařazení také mezi nejvýdělečnější filmy loňského roku. Pravdou je, že o výrazný finanční propadák nešlo. Vezmeme-li v potaz výdělečnost v rámci série, tak pátí Piráti z Karibiku zaostávají finančně za třetím i čtvrtým filmem. Trojka vydělala necelých 970 milionů dolarů a čtyřka pokořila miliardovou hranici. Jak vlastně dopadla Salazarova pomsta? Částka se zastavila na necelých 795 milionech dolarů. Taková částka zajistila pátým pirátům osmou pozici. Takže v rámci série šlo o výraznější propad, ale z hlediska výdělků filmů v roce 2017 o nemalý úspěch.

7. Thor: Ragnarok

první reakce thor ragnarok

Sedmé místo obsadila komiksová akce z dílny Marvelu. Třetí Thor s podtitulem Ragnarok vnesl do dobrodružství boha hromu čerstvý vítr. Režisérem snímku byl Taika Waititi, který je známý svým černým humorem ve svým filmech. A ten také zakomponoval do třetího Thora. Tím snížil serióznější a temnější atmosféru předchozího filmu. Navíc Ragnarok celkově víc přiblížili Strážcům Galaxie. A zadařilo se, i když odlišné a nové zpracování Thora nemuselo sednout každému. Thor ve spolupráci s Hulkem, Lokim a Valkýrou vytřískal z kin po celém světě 810 milionů dolarů. A to nemluvím o originální likvidaci hlavního padoucha, bohyni smrti Hely, která nemá ve filmech Marvelu obdoby.

6. Wonder Woman

V současných dobách temna zažilo světlé chvilky úspěchu také univerzum komiksových filmů od DC. Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti nakonec neslavil takový úspěch, na jaký lákal ve svých trailerech. A týmovka v podobě Ligy spravedlnosti s premiérou z minulého roku také nedopadla dvakrát šťastně. V průběhu natáčení navíc od projektu z rodinných důvodů odstoupil Zack Snyder. A nahradil ho režisér prvních Avengerů Joss Whedon. Mezi soubojem dvou komiksových ikon a týmovou akcí si odbyly svou premiéru další dva superhrdinské snímky. Zatímco Sebevražedný oddíl složený z padouchů podle mnohých plně nenaplnil svůj potemciál, Wonder Woman žádné strasti řešit nemusela. Jako jeden z mála filmů od DC slavila úspěch na poli kladných recenzi i financí. Gal Gadot v roli amazonské princezny Diany přitáhla do kin tolik diváků, že v kinech nechali bezmála 822 milionů dolarů. Získala tak šesté místo.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

5. Strážci Galaxie Vol. 2/Guardians of the Galaxy Vol. 2

První pětku nejvýdělečnějších filmů uplynulého roku otevírá dobrodružná vesmírná jízda plná humoru od Marvelu s názvem Strážci Galaxie Vol. 2. Star Lord a spol. vybrali v kinech celkem 863 732 000 milionů dolarů. Oproti jedničce si Strážci Galaxie finančně polepšili o necelých sto milionů. Z hlediska hodnocení si naopak pohoršili v průměru o šest procent. Recenzi nejen k druhým Strážcům Galaxie naleznete zde.

4. Spider-Man: Homecoming

Někdo by mohl namítat: „Už zase?“ Ano. Vloni jsme se dočkali druhého restartu pavoučího muže. Po úplně původní trilogii přišly dva filmy s názvem Amazing Spider-Man a s novým hereckým představitelem v hlavní roli. Dvojka Amazing Spider-Mana vydělala historicky nejméně z pěti zmíněných filmů. A tak Sony uvolilo Spider-Mana začlenit do MCU (Marvel Cinematic Universe). Nejprve se nejmladší představitel Spider-Mana Tom Holland objevil v Captainovi America: Občanská válka. V roce 2017 si střihnul samostatnější film pod dohledem Iron Mana. Jak nový Spider-Man s podtitulem Homecoming zabodoval? Kritika dopadla na výbornou. Oživení zašlé slávy pavoučího muže se podařilo. Odpovídá tomu také konečný výdělek, který činí 880 milionů plus nějaké drobné k tomu. Tato částka vynesla spolupráci Sony a Marvelu čtvrté (bramborové) místo v kategorii nejvýdělečnějších filmů loňského roku.

3. Já, padouch 3/Despicable Me 3

Bronzovou medaili obsadil napravený super padouch Gru a jeho parta poťouchlých žlutých pomocníčků Mimoňů v třetím pokračování s názvem Já, padouch 3. Naši recenzi na jediný animovaný film v seznamu si můžete přečíst zde. Já, padouch 3 už tolik pozitivních ohlasů nepobral. Hodnocení film od filmu klesá. Přesto tržby v kinech po celém světě mluví opačně. Celková suma činí 1 miliardu a 35 milionů dolarů. Takže film nalákal do kin obrovské množství především menších diváků. Kvalitativně již zaostává za předchozími snímky. Evidentně Gru a jeho Mimoni ztrácí humor, dech a tah na branku.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

2. Rychle a zběsile 8/Fate of the Furious/Fast 8

Na začátku by asi nikdo nečekal, kam až to filmová série Rychle a zběsile dotáhne. První film nijak nevybočoval z průměru. A druhý snímek v řadě je dokonce považovaný za nejhorší. Rychle a zběsile: Tokijská jízda také nakonec zklamala. Celý úspěch znovu nastartoval až v pořadí čtvrtý film a návrat všech herců jedničky, od kterého jsme se dostali až k loňské osmičce. Celá vysokooktanová jízda boří zajeté koleje faktu, že film, s tak vysokým pořadovým číslem byl téměř vždy nízko hodnocený film s minimálním rozpočtem. O mizerné výdělečnosti nemluvě. Vemte si takové x-té pokračování Pátku třináctého, Halloweenu nebo komedie Prci, prci, prcičky. U série Rychle a zběsile s rostoucím číslem roste rozpočet i tržby za film. Dominic Toreto a jeho závodní rodina vyždímali z kin celkem 1 miliardu, 238 milionů a 764 tisíc dolarů. S touto částkou si tvůrci osmičky dojeli pro druhé místo.

1. Kráska a zvíře/Beauty and the Beast

Ani nyní zazní vítězná znělka, neboť přichází první místo a film, který vydělal v kinech v uplynulém roce nejvíc peněz. Za mně je to docela překvapivé. Čekal jsem, že se hraná fantasy verze klasické animované pohádky dostane do TOP 10, ale nikdy bych nevěřil, že to vyhraje. Všechny filmy o Marvelu, DC, akční série Rychle a zběsile a animovaný Gru se svými Mimoni se musí poklonit před Kráskou a zvířetem. Hraná verze klasické kreslené pohádky z roku 1991 s vymazleným vizuálem, za doprovodu krásných písní a plná hereckých hvězd přitáhla do kin nejvíce diváků. Kráska a zvíře se velice rychle stala hitem a nyní také nejvýdělečnějším filmem roku 2017. Vypadá to, že herečka Emma Watson se konečně dostala ze stínu Hermiony, ústřední postavy z filmové série o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Z postavy, kterou ztvárnila celých deset let. Pohádkově kouzelné fantasy nakonec vyčarovalo 1,263 miliard dolarů a ještě půl milionů k tomu. (O necelých 30 milionů porazila Kráska a zvíře film Rychle a zběsile 8.)

 

Ondřej Blahut

 

 

 

www.imdb.com, www.boxofficemojo.com, www.the-numbers.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 2 =