Nejúžasnější monstra a stvoření všech dob

Upíři, Zombie, démoni, balrogové, vlkodlaci… Tyto a další monstra a stvoření patří k nejúžasnějším děsivým příšerám všech dob. V následujících řádcích se dočtete o patnácti těch nejúžasnějších a zároveň nejhrůzyplnějších monstrech a stvořeních, jaké kdo kdy vymyslel a popsal. Tyto příšery jste mohli vidět ve filmu, v knihách nebo ve videohrách.

1. Cthulhu

Cthulhu je jedna z nejúžasnějších a nejtajuplnějších bytostí. Jde o fiktivní kosmickou entitu vytvořenou spisovatelem H. P. Lovecraftem, která byla poprvé uvedená v povídce The Call of Cthulhu. Povídku publikoval americký časopis Weird Tales již v roce 1928. Říkáte si proč je nejtajuplnější? Kromě popisu v povídce, jednoho známějšího filmu (Volání Cthulhu z roku 2005) a dvou počítačových her (Call of Cthulhu: Temná zákoutí Země, hratelný román o kultu Cthulhu) se o tomto stvoření téměř nic neví. I samotný kult Cthulhu je opředený bezpočtem tajemství. Není tedy divu, že si někteří lidé věří, že tato bytost skutečně existovala nebo dokonce existuje i dnes. Jak vlastně Lovecraft gigantickou entitu uctívanou kultisty popisuje? Cthulhuův vzhled vypadá jako kombinace chobotnice a draka se základními lidskými rysy.

2. Xenomorf

Xenomorf se dá brát jako odborný výraz pro inteligentní mimozemskou formu života. Spousta z vás bude jistě více znát pojem Vetřelec. Není náhoda, že jedna filmová série nese stejný název. Tento fiktivní endoparazit (živočich, který žije uvnitř hostitele) mimozemského původu se poprvé objevil ve filmu Vetřelec z roku 1979. Následovaly další čtyři pokračující filmy. V roce 2004 se pak Vetřelec objevil v rámci menšího crossoveru ve snímku Vetřelec vs. Predátor. Také v tomto případě došlo na pokračování. Trochu odlišná podoba Vetřelce se objevila ve filmu Prometheus, který dějově předchází celou vetřelčí sérii. Dvě nové varianty vetřelců – Neomorf, Protomorf – spatříte v nejnovějším filmovém přírůstku s názvem Vetřelec: Covenant (pozor, jde o pokračování Promethea, ne Vetřelce). Kromě filmů se hrůzostrašné monstrum nachází v několika videoherních počinech a dočíst se o xenomorfech můžete ve velkém počtu knih. Vetřelec je zkrátka děsivě úžasné stvoření, které byste rozhodně nechtěli potkat.

3. Godzilla

Godzilla je smyšlené obří monstrum, které se poprvé objevilo roku 1954 ve stejnojmenném filmu režiséra Ishira Hondy. Od té doby se Godzilla stala celosvětovou pop kulturní ikonou. Najdete ji nejen ve filmech, ale také ve videohrách, románech, komiksech, televizních pořadech a dalších médiích. Filmů s Godzillou v hlavní roli bylo na území Japonska natočeno již dvacet devět. Další dva snímky přidali tvůrci ze země za velkou louží. Prozatím poslední film ze série odstartoval vznikající univerzum bájných monster pod taktovkou Legendary Pictures. V roce 2019 nás pak čeká pokračování s názvem Godzilla: King of Monsters. O rok později by mělo na stříbrných plátnech dojít k souboji mezi Godzillou a King Kongem. Japonská filmová společnost Toho mezitím odstartovala v červenci 2016 reboot série o tomto legendárním monstru. Dokonce se lidé nechali Godzillou inspirovat. Když opět Godzilla devastovala jejich rodnou zem, postavili si vlastní mechanickou obludu, která měla monstru konkurovat. Dostala název MechaGodzilla. Zpočátku zkázu nesoucí stvoření se v posledním americkém filmu stalo záchranou lidstva.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

4. Vlkodlak

Vlkodlaci patří mezi jedny z nejrozšířenějších stvůr, jaké známe. První zmínky o lidech měnících se ve vlky pochází z antického Řecka. Napůl člověk a na půl vlk je stvoření, které má na svém kontě stovky filmů a účast v seriálech, knihách, komiksech, videohrách a dalších médiích. Podoba jednotlivých vlkodlaků se liší více či méně. Od houževnatých lykanů ze série Underworld po poněkud směšně vypadající přerostlé vlky ze série Twilight.

5. Kraken

Kraken je popisovaný jako hlavonožec obrovských rozměrů se schopností stáhnout ke dnu i tu největší loď. Nejlépe vyobrazeného krakena můžete najít v akční dobrodružné sérii Piráti z Karibiku nebo dobrodružném fantasy Souboj Titánů. O monstrózní chobotnici či olihni si vyprávěli již středověcí námořníci i piráti. S Krakenem se dokonce měl setkat samotný Kryštof Kolumbus. Pravdou je, že chobotnice s rozměry krakena skutečně žila v pravěkých dobách. I dnes čas od času oceánské vody vyplaví na pobřeží prapodivné kusy koster a masa větší než obvykle. Takže. Těžko říct, co ještě žije v největší mořských hlubinách.

6. Balrog

Balrogové patří k fiktivním stvořením, kterým vdechl život spisovatel J. R. R. Tolkien ve svých knihách o Středozemí. Balrogové existovali ve větších počtech, ale v epickém fantasy snímku Pán prstenů: Společenstvo prstenu se objevil pouze jeden. Balrog z trpasličí říše se jmenoval Durin´s Bane. Daleko větší počet balrogů najdete v knihách, které vyšly až posmrtně. Nejznámější z nich je kniha s názvem Silmarillion. Balrogové, jak jste jednoho mohli vidět, jsou popisovaní jako vysoké a děsivé bytosti obalené ohněm, temnotou a stínem. Často byli vyzbrojení dlouhým mečem a ohnivým bičem. Balrogové se dali těžce porazit. Jistou podmínkou byl mocný hrdina. V případě Pána prstenů šlo o souboj balroga s čarodějem Gandalfem. Pouze draci byli vyrovnanými soupeři.

7. Hydra

Jedna z nejmocnějších oblud, která je tak dobře známá. Málokdo ví, že Hydra byl v řecké mytologii obluda s hadím tělem, ženskými rysy a sedmi (někdy devíti) dračími hlavami. Hydra byla teoreticky neporazitelná. Když jste monstru usekli hlavu, tak vzápětí Hydře narostly dvě další. Ta nejdůležitější dračí hlava byla dokonce nesmrtelná, jak se traduje. Jediný, kdo dokázal Hydru zabít, byl až hrdina a polobůh Hercules. Přesvědčit se o tom můžete ve stejnojmenném filmu s Dwaynem Johnsonem v hlavní roli. Také v případě Hydry se lidé nechali tímto monstrem inspirovat. Konkrétně tajná nacistická organizace HYDRA vedená Johannem Schmidtem/Red Skullem z univerza Marvelu. Heslo organizace HYDRY je výmluvné. „Useknete hlavu, narostou dvě další.“

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

8. Démon

Démoni jsou jednou z nejpočetnějších a nejrozmanitějších skupin bytostí. Démoni, bytosti temné podstaty nesou nejrůznější podoby. Od naprosto nelidských stvůr po entity, které posedly lidské tělo. Jediné, co pak odlišuje obyčejného člověka od posedlého, je především kompletní černé zbarvení očí. Mám samozřejmě na mysli filmové démony a lidi jimi posedlé. Na démonech jako takových není nic úžasného, kromě bezpočtu podob, podstat a ztvárnění. Žádné bytosti nedisponují takovou originalitou jako právě démoni.

9. Bazilišek

Existuje mnoho spisů, které popisují podobu baziliška. Některé se v určitých rysech shodují, jiné se naprosto rozcházejí. Daleko reálněji vypadá bazilišek z druhého filmu o čaroději Harrym Potterovi. Legendy a pověsti totiž popisují baziliška jako stvoření ze tří zvířat – v přední části se vypíná kohoutí hlava, následuje tělo opatřené menšími dračími křídly s hadím ocasem. Oproti tomu bazilišek z Tajemné komnaty vypadá jako reálnější a děsivější stvoření obrovského šupinatého hada. Navíc s jedovými žlázami. Jako domácí zvířátko Lorda Voldemorta působí úžasně smrtonosně.

10. Fénix

Fénix je mýtický pták a symbol znovuzrození. Základním znakem všech národností, které si vyprávěly o fénixovi je fakt, že fénix shoří, když přijde jeho chvíle. A ze svého popela se znovu narodí. Také bytost ze slovanských pohádek, pták Ohnivák, je velmi podobný fénixovi. Kdo by nechtěl mít schopnost, že se po svém zpopelnění znovu narodí.

11. Medúza

V řecké mytologii bývá Medúza popisovaná jako postava ženy s tělem přecházejícím v hadí ocas s živými jedovatými hady namísto vlasů. Známý je také fakt, že každý, kdo Medúze pohlédl do očí, ve vteřině zkameněl. Postava Medúzy se objevila v nejednom filmu. Její vzhled popisují všechny tehdejší národy stejně. Až na pár drobností. Například okřídlenost medúzy. Spatřit Medúzu můžete ve filmech Hercules II, Percy Jackson: Zloděj blesků nebo Souboj Titánů.

12. Upír

Vedle vlkodlaků, démonů a zombií patří upíři mezi stvoření všem dobře známé. Už jste mohli vidět stovky ba i tisíce filmů s upíry. I když šlo kolikrát o jiné ztvárnění upírů, všichni v průběhu let na stříbrných plátnech vypadali velmi podobně. Základní znaky se nemění, pouze v rámci toho, jakou upír disponuje mocí. Prodloužené řezáky, „alergie“ na sluneční svit, rychlost, síla, nesmrtelnost a další atributy. Filmy, seriály, knihy, videohry, komiksy, audioknihy – tam všude už upíři pronikli. Takový zlatý střed, který popisuje krev sající bestie, najdete v sérii Underworld. Pokud toužíte vidět směšnější upíry, zabruste do Twilight ságy. Podle mě nejděsivější, hororově vyhlížející upíři působí v seriálu The Strain (český název – Agresivní virus). U těchto seriálových upíru si můžete všimnout jisté podobnosti s vetřelci. Jaké, to vám neřeknu. Mrkněte se sami a snad na to hned přijdete.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

13. Chiméra

Chiméra bylo podle řecké mytologie monstrózní oheň chrlící hybridní stvoření složené z částí více zvířat. Nejčastěji Chiméru líčí jako lva s hlavou kozy vycházející z hřbetu a ocasem, který končil hadí hlavou. Chiméra měla mít také sourozence v podobě Kerberose (trojhlavý pes) a Hydry (had s ženským tělem a dračími hlavami). Takové stvoření mohlo vypadat bizarně. Na druhou stranu, když byste měli Chiméru po boku, nikdo by si na vás netroufl.

Vedle bytosti z dávnověku existuje také fiktivní mutantní postava z Marvelackého univerza. Jako komiksová postava může Chiméra vygenerovat přeludy zelených draků složených z ektoplazmatické energie. Zní to divně a složitě, ale díky této schopnosti dokáže zasáhnout nepřátelé na fyzické i astrální úrovni. Ovládá telekinezi, nízko úrovňovou telepatii. Je zběhlá v interdimenzionálním cestování a používá zbraně a technologie výhradně z jiných dimenzí.

14. Zombie

V dnešní době snad nejokoukanější stvoření všech dob. Filmů s tématikou zombií je tolik, že už snad nikdo nespočítá. Přesto se jich nějak nemůžeme nabažit, protože vznikají další a další filmy. Třeba když přišel do kin film Světová válka Z se zamořením světa zombickou infekcí. Kdekdo si řekl: „Už zase?!“ Ale film nakonec slavil úspěch a v těchto dnech se pozvolna pracuje na dvojce. Vypadá to, že nás diváky na těchto úžasně primitivních stvořeních stále něco fascinuje. Ale existuje také více druhů zombíků. Pomalí a rychlí, v rámci svých možností chytří nebo naopak naprosto hloupí. Mohou být výsledkem genetických mutací nebo nechutně zdeformovaní. Na obrazovkách a v kinech jsme zažili také zamilované nebo vědecky vylepšené zombie. Zombie musí mít neuvěřitelně jednoduchý život. Jediné, co potřebují uhasit, je hlad po čerstvém lidském mase.

15. Pegas/Pegasus

Pegas je další fiktivní postava. Jedná se konkrétně o okřídleného koně. Pegas patří k jednu z roztomilejších stvoření ze seznamu. Není tedy divu, že mnoho lidí by si Pegase přálo jako domácí zvíře. Svým vzhledem natolik okouzlil, že se stal hlavním symbolem studia TriStar.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.wikipedia.org,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen + three =