Nejsmutnější filmová loučení vůbec

Nejsmutnější filmová loučení ve velké míře vyzrazují závěry jednotlivých snímků. Nedoporučuji to číst těm, kteří některý z uvedených filmů dosud neviděli. Článek se nemůže vyhnout spoilerům. Ostatní čtenáři, především citlivější povahy, se budou muset vyzbrojit velkou zásobou kapesníčků. Tohle bude smutné a nostalgické čtení, které nenechá nikoho chladným.

1Toy Story 3: Příběh hraček

Všechno dobré musí jednou skončit. Výjimkou není ani úspěšný animovaný film pro celou rodinu Toy Story: Příběh hraček. Na konci třetího filmu této překrásné trilogie se láme chleba. Bohužel musí. Od jedničky jsme se účastnili dobrodružství, která prožíval Andy se svými hračkami. Nebo dobrodružství hraček samotných. Jenže Andy se nyní chystá na vysokou. A tak musí svým kamarádům říci srdceryvné sbohem. Woody, Buzz a celá banda hraček sedí na verandě před domem a sledují, jak Andy odjíždí. Samozřejmě, je tady Bonnie, která si s hračkami bude hrát dál. Ale to není totéž. Popravdě nikdy už nebude nic stejné jako dřív. Při téhle scéně určitě i nejeden dospělý spolu se svými dětmi zamáčkl slzu. Už jen proto, že něco podobného zažil skoro jistě každý z nás.

 

2E.T. Mimozemšťan

Dnes když se filmem mihne mimozemšťan, tak to skoro vždy smrdí invazí. Film E.T. Mimozemšťan Stevena Spielberga patří do kolonky dobrodružných rodinných sci-fi snímků. E.T. zažívá s Elliotem jeho starším bráchou a mladší sestrou neuvěřitelná dobrodružství. Ale jako každý mimozemšťan se musí vrátit domů. I když to všichni ví, přesto loučení bolí. Elliot našel v návštěvníkovi cizí planety nejlepšího přítele. Je téměř nemožné s ledovým klidem sledovat jejich loučení. Tím hůř, že odchod E.T.ho je trvalý. Už se nikdy nevrátí zpět na Zemi. Mimozemšťanova poslední slova, „budu přímo tady,“ nemohou být víc dojemnější.

 

3Pán prstenů: Návrat krále

Když se v kinech poprvé objevil Pán prstenů, nikdo ještě nepřemýšlel nad tím, jak to celé dopadne. Snad kromě těch, kteří přečetli knižní předlohu. K nějakému tomu loučení dochází v průběhu celé trilogie, ale až úplný závěr třetího dílu nutí citlivější osoby vytáhnout zásoby kapesníčků. Rozhodně nejsmutnější části je loučení Froda se Samem a jeho přáteli. Předtím se s nimi rozloučí Gandalf. Ale v jeho případě se to tak nějak čeká. Frodo se Samem toho spolu prožili tolik. O to víc srdcervoucí je jejich loučení. „Vydali jsme se zachránit Kraj, Same. A zachráněn byl. Ale ne pro mně.“ Frodova slova Samovi, která nepotřebují žádný další komentář. Stačí, když se podíváte na ukázky níže.

KOUKNI SE  Komentář: Hra na oliheň – Globální fenomén přerostl sám sebe

 

4Armageddon

Dávno před Transformery režíroval Michael Bay katastrofický sci-fi snímek Armageddon, který má své jisté nedostatky. Přesto patří k tomu lepšímu, s čím Bay zatím přišel. A co víc. Donutí vás k slzám. Alespoň některé. A to je v Bayově případě velký úspěch. Harry Stamper (Bruce Willis) má poslední šanci zachránit Zemi před blížícím se asteroidem. Jenže to znamená, že se bude muset obětovat. Předtím než nadobro zmizí ve Slunci, spojí se se svou dcerou Grace, aby řekl své sbohem. Tato scéna je natolik silná a emotivní, že Bayovi v ten moment prominete všechny jeho chyby. Loučení, které pohne i s tím nejtvrdším srdcem.

 

5Titanic

Kdo by neznal výpravný katastrofický snímek o nepotopitelné lodi v režii Jamese Camerona. Říká se, že komu ani nezvlhly oči při loučení Rose a Jacka, tak ten není člověkem. Chudý Jack vyhrál lístek na loď v pokeru doslova za pět minut dvanáct. Zasnoubená Rose měla pronajaté jedno z nejluxusnějších apartmá na lodi. Přesto osud svedl tyto dva světy dohromady. A vznikla čistá láska, kterou nepřetnula ani smrt. Jack slíbil Rose, že přežije. Že nedovolí aby se Rose cokoliv stalo. Jde o smrt postavy, o které diváci vědí, že nakonec přijde. Přesto loučení Rose s Jackem, který mizí v hlubinách ledových vod severní části Atlantiku, je těžce emotivní a opravdu nutí diváky zamáčknout slzu smutku. Film je navíc ověnčený 11 Oscary a 4 Zlatými Glóby. Dokud sám Cameron nepřišel s Avatarem, tak byl Titanic nejvýdělečnějším filmem v historii.

KOUKNI SE  Filmová práva na zombie videohru DayZ od českého studia koupili Britové

 

6Trosečník

Ve filmu Trosečník se Tom Hanks nedobrovolně neloučí s žádným člověkem. Ale s volejbalovým míčkem, kterého pojmenoval Wilson. Je to zvláštní. Když ztroskotáte na opuštěném ostrově uprostřed oceánu, vytvoříte si přátele z čehokoliv. Zvlášť, když zůstal na ostrově sám několik let. Wilson spadne z Chuckovy improvizované lodě do vody. Chuck se ho snaží zachránit. Jenže vlny nakonec odnášejí Wilsona pryč a Chuck tím pádem přichází o svého nejlepšího přítele, který mu dělal po ta léta na opuštěném ostrově společnost. Jde o velmi smutné, nedobrovolné a zdrcující loučení muže s volejbalovým míčem.

 

7Cena za něžnost

Cena za něžnost je klasický kapesníčkový snímek kombinující komedii, drama a romantiku. Pravděpodobně největší počet slz na filmovou minutu se nachází v nemocniční pasáži. Mladá třicetileté matka Emma pomalu umírá na rakovinu a musí svým dvěma malým synům vysvětlit, že jim v budoucnosti nebude moct být na blízku. Fyzicky. Se svým starším synem Tommym má trochu problematičtější vztah. Oba již tuší, že maminka neplánovaně a dost brzy odchází a už se nikdy nevrátí. Přesto Tommy dělá, jako když se ho netýká a vtipkuje na všechny strany. Matka Emma se nezlobí. Naopak řekne: „Chci, aby jsi věděl, že vím, že mě máš rád. I když to nedokážeš momentálně říct ani demonstrovat.“

 

8Star Trek II: Khanův hněv

Khanův hněv je druhou filmovou instalací navazující na celosvětově úspěšný sci-fi seriál. V jedné z klíčových scén filmu se Spock obětuje, aby znovu zprovoznil motory známé vesmírné lodi Enterprise. Kapitán Kirk Spocka najde, až když je pozdě. Kirk nalezne Spocka právě ve chvíli, když Spock pomalu umírá na ozáření silnou radiací. Navíc je mezi oběma postavami radiační štít, který zabraňuje v postupu smrtící radiace do dalších prostor. Filmy ani seriály ze světa Star Treku nikdy nebyly naplněné kdovíjakou porcí emocí. Ale scéna, kde si hledí dlouholetí přátelé do tváře, předtím než jeden z nich definitivně zemře, vyprovokuje v očích diváků nejednu slzu.

KOUKNI SE  Ulička přízraků: Režisér Hellboye dokončuje šarlatánskou detektivku

 

9Sophiina volba

Romantické drama podle stejnojmenné knižní předlohy Williama Styrona není třeba nějak dlouze představovat. Příběh je vyprávěný v retrospektivě právě Sophií, která musela hodně vytrpět a učinit jednu nemožnou volbu v době nástupu do koncentračního tábora. Právě ona hrůzná volba, před kterou Sophii postavil jeden z nacistických pohlavárů v polském koncentračním táboře. Nejde ani tak o loučení člověka s člověkem. Spíše o volbu. Volbu, ve které se musela Sophie rozhodnout, které ze svých dvou dětí si ponechá. Jestli kluka, nebo holčičku. To je hodně kruté a zdrcující rozhodnutí plné smutku. Když vám někdo řekne, ať si prostě vyberete, které dítě opustíte. Ti z vás, kteří již film viděli, ví, jak se Sophie rozhodla.

 

10Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

V závěrečném dílu původní trilogie některé diváky určitě zabolelo u srdíčka. Mám na mysli odchod Darth Vadera. Sitha, který byl po celou trilogii jednou z nejtemnějších postav. Nakonec i nad ním dobro zvítězilo. Vzepřel se svému temnému mistrovi Darth Sidiousovi a zachránil svého syna Lukea před dalším mučením. A pravděpodobně i před jistou smrtí. Poslední, co chtěl Vader učinit před svou neodvratnou smrtí, bylo pohlédnout svému synovi do očí. Bez masky. A tak Darth Vader poprvé a naposledy spatřil svého syna Lukea Skywalkera bez „růžových brýlí“. Přes všechny nepěkné věci, které napáchal, mohl nakonec zemřít s klidem v srdci.

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

Předchozí článekAntihrdina Venom a jeho první oficiální trailer
Následující článekRecenze: A každé ráno je cesta domů delší a delší

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven + 17 =