5 nejsilnějších záporáků z Pána prstenů, kteří nikdy nebyli zfilmovaní

Pokud jste fanoušky trilogií Pán prstenů a Hobit, pak si jistě pamatujete třeba takový prsten moci, Sarumana nebo Saurona. Už se zlem tohoto rozměru měli naši hlavní hrdinové co dělat, aby si s ním poradili. Spisovatel J.R.R. Tolkien má ale v rukávu daleko větší esa. Podívejme se na to, kdo jsou nejsilnější záporáci z Pána prstenů.

5. Ancalagon

Ancalagon, také zvaný Ancalagon černý, byl největší drak, který kdy žil ve Středozemi. Byl zrozen prvním pánem zla, Morgothem. Podle Tolkienova popisu byl vysoký jako hora a byl tak velký, že dokázal zakrýt slunce, i když byl ještě míle daleko. Bojoval proti všem, kdo chtěli svobodu, a tak se stal ztělesněním útlaku. Jeho nejsilnější zbraní byl jeho oheň, který měl vyšší teplotu, než oheň jakéhokoli jiného draka. O jeho ohni se dokonce jednou zmiňuje i Gandalf na Elrondově radě. Tvrdil, že žádný oheň draka by nedokázal zničit tento jeden prsten, dokonce ani kdyby to byl Ancalagon sám.

Nejznámější Ancalagonův moment je takzvaná Bitva hněvu. Svobodní lidé a elfové zde bojovali proti Morgothovi, prvnímu Pánovi zla. Morgoth jako svůj poslední útok vyslal Ancalagona a jeho draky, aby zaútočili na elfy. Ancalagon se střetl s jedním z předků Arwen, Eärendilem Mořeplavcem. Tato bitva trvala celý den a skončila vítězstvím pro Eärendila. Když byl Ancalagon zabit a spadl z nebes, tak rozdrtil tři sopky, což vyvolalo řetězovou reakci, která zničila velkou část severozápadní Středozemě.

KOUKNI SE  Na plátně sourozenci, v reálu spolu randili

4. Glaurung

Glaurung byl první drak, který dokázal chrlit oheň. Měl také schopnost uvrhnout kletbu na kohokoli jen samotným pohledem. Často vítězil díky své schopnosti skvěle lhát a klamat nepřítele, než aby vítězil za pomocí své síly. Glaurung bojoval v mnoha bitvách za Morgotha, prvního temného pána. Zničil nespočet armád a splodil armádu draků, kteří byli hlavními záporáky v Tolkienově knize Húrinovy děti. Zajímavostí je, že Tolkien jej vytvořil na motivy asijských draků, kteří také nejsou okřídlení. Glaurung byl nakonec probodnut kouzelným mečem, což mu rozpáralo břicho a na následky zranění zemřel.

3. Gothmog

Pamatujete si na Balroga z prvního dílu Pána prstenů, se kterým bojoval Gandalf v Morii? Právě z tohoto souboje pochází slavná věta: “Neprojdeš dál!” Tento balrog byl jen slabým odvarem toho, čím byl Gothmog, pán všech balrogů.

Gothmog částečně žil ve stejné době, ve které žil Sauron. Gothmog byl ale daleko děsivější a obávanější. Tento pán balrogů byl generálem v armádě již zmíněného Morgotha, prvního pána zla. Pro něj také vyhrál nespočet bitev proti elfům, trpaslíkům a svobodným lidem (kteří potom už moc svobodní nebyli). Jeho nejznámější zbraní byla obří černá sekyra, ačkoli jako balrog měl vždy u sebe ohnivý bič. Nakonec byl ale i on poražen. Jednou se totiž střetl v boji s jistým Ecthelionem. Ten v boji přišel o zbraň, a tak vrazil svou helmou do Gothmogových zad, čímž sebe i jeho srazil do kouzelné fontány. Pád Ectheliona zabil, ale způsobil tím to, že Gothmogovi vyhasl jeho oheň, což je pro balrogy smrtelné.

KOUKNI SE  Nejočekávanější filmy podle komiksů roku 2020

2. Ungoliant

Ungoliant byl zlý duch ve formě obří pavoučice. Je známo, že právě ona dala vzniknout všem obřím pavoukům, kteří se ve Středozemi kdy vyskytovali, včetně Oduly, která málem zabila Froda a Sama. Nevíme, jak vznikla, ale je velmi pravděpodobné, že se prostě zrodila z temnoty. Nenáviděla totiž světlo a byla schopna světlo i jíst. Kromě tkání pavučin dokázala také tkát temnotu.

Jednou se jí málem podařilo zabít Morgotha, když jí nedovolil sníst její kořist. Nakonec se ale Morgothovi povedlo přivolat svou armádu balrogů, která pavoučici zahnala. V knihách není úplně jasné, jak zemřela. Pravděpodobně ale snědla sama sebe z obrovského hladu, který měla.

1. Morgoth

Možná jste si všimli, že každý z výše uvedených záporáků má co do činění s tímto chlapíkem. Morgoth byl totiž to největší zlo, které kdy Středozem potkalo. Byl to první pán zla, a to znamená, že všechno zlo stvořil. Každá špatná věc, která se kdy stala, každý záporák a všechny zlé magické objekty se dají vystopovat zpět k němu. Jeho schopnosti jsou ve Středozemi rovny bohu, takže dokáže měnit svou velikost a dělat cokoli si umane.

Nakonec se mu ale stala osudná Bitva hněvu, ve které nad ním zvítězil Eärendil, jehož armáda porazila balrogy, draky a vůbec všechno, co stvořil. Morgoth poté zalezl do té nejhlubší jámy a prosil o odpuštění a mír. Eärendil mu ale usekl nohy a strčil ho přes takzvané Hradby noci. Podle Tolkienových knih ale Morgoth přijde na to, jak se přes Hradby noci dostat, a pak přijde největší z bitev, která se kdy ve Středozemi odehraje – Dagor Dagorath.

KOUKNI SE  Nejděsivější závěrečné scény v hororových filmech

 

Pavel Melotík

 

Zdroje: https://www.buzzfeed.com/jacksonv/5-tolkien-villains-that-are-too-big-for-the-big-sc-htvg?utm_term=.vyRO2xyyKr#.qfOaAj88LW

http://lotr.wikia.com/wiki/Melkor

http://lotr.wikia.com/wiki/Ungoliant

http://lotr.wikia.com/wiki/Ancalagon

1 komentář

  1. Ancalagon černý byl podle mě největší žijící stvoření v historii celé Ardy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve + one =