Nejlepší seriály za posledních 25 let

Tady najdete list desíti těch nejlepších seriálů, které jsou k vidění v televizi nebo ke stažení na internetu, za posledních 25 let. Vládnou komediální seriály, ale najdete zde taky nějaké sci-fi nebo krimi či animované počiny. Je z čeho vybírat.

Simpsonovi

Animovaný seriál Simpsonovi je s námi více jak 25 let (přesně od roku 1989), ale protože to je to nejlepší, co můžeme na televizní obrazovkách v současnosti sledovat, rozhodně do tohoto seznamu patří. Navíc se stále tvoří nové a nové díly. Všech dosavadních dvacet čtyři sérií vytvořil Matt Groening (na svědomí má také seriál Futurama) pro televizi Fox Broadcasting Company.

Kdyby náhodou někdo nevěděl, o čem seriál je. Seriál Simpsonovi je americký animovaný situační sitcom, který satiricky znázorňuje životní styl rodin střední třídy. Ústřední rodinou jsou Simpsonovi – Homer, Marge, Bart, Lisa a Maggie. Seriál se odehrává ve fiktivním městě Springfieldu a paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho dalších aspektů v životě Američana.

Níže se můžete podívat na video s pravděpodobně nejlepšími scénkami, jaké dosud byly v televizní seriálu k vidění.

 

Perníkový táta

Mezi nejlepší seriály za poslední čtvrt století patří také americký kriminální seriál vytvořený a produkovaný Vincem Gilliganem, Perníkový táta (Breaking Bad). Seriál byl původně vysílaný na stanici AMC v letech 2008 až 2013 (5 sérií). Seriál je nezapomenutelný především díky hlavní postavě, do které se naprosto dokonale vžil herec Bryan Cranston.

Seriál Perníkový táta vypráví příběh Waltera Whitea, středoškolského učitele chemie, kterému je diagnostikovaná rakovina plic. Tento krutý zvrat Whitea donutí jednat. Spolu se svým bývalým studentem Jeesem Pinkmanem (Aaron Paul) se obrací ke zločineckému životu. Začíná vyrábět a prodávat krystalický metamfetamin aby rodinu finančně zajistil, než zemře.

Pro pamětníky přikládám trailer na první sérii aneb jak to všechno začalo. Seriál rozhodně stojí za zhlédnutí. Je to syrový a drsný pohled do života lidí, kteří se rozhodli obchodovat s drogami všeho druhu.

 

Hra o trůny

Toto historické seriálové fantasy ještě ani neskočilo a už je považované za kultovní. Řeč není o ničem jiném než o seriálu Hra o trůny. Seriál vytvořila dvojice David Benioff a D. B. Weiss pro televizní stanici HBO. Hra o trůny je seriálovou adaptací knižní série Písně ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina. Právě první dvě knihy nesou název Hra o trůny. Další názvy se pak liší, ale navazují jedna na druhou. Celosvětově úspěšný seriál se dosud natáčel v Severním Irsku, Chorvatsku, Maroku, Španělsku, Skotsku, Spojených státech, na Maltě a na Islandu.

Seriál se začal vysílat v roce 2011. Letos nás čeká předposlední zkrácená sedmá série (7 dílů oproti předchozím 10). A pak všechno půjde do epického finále v poslední osmé sérii.

Seriál je vskutku krásným pohledem do smyšleného středověkého světa, který se moc nelišil od středověku, ať už u nás nebo kdekoli jinde. Svůj historický aspekt doplňuje fantastickými prvky jako jsou draci, magie, čarodějnice a nejrůznější stvoření (bílí chodci, kamenní lidé). Hra o trůny funguje se sítí intrik, vražd, zrad, spojenectví, sexu a bitev naprosto dokonale a je radost ji sledovat.

 

Přátelé

Seriál Přátelé je americký situační sitcom (komedie) vytvořený Davidem Cranem a Martou Kauffman. Seriál původně vysílala stanice NBC téměř deset let (22. září 1994 – 6. květen 2004). Je tedy jasné, že za těch deset let herci a jejich diváci zestárli. Na jeden rok vychází jedna série. Dohromady má seriál 10 sérií.

Seriál se točí okolo šestice přátel – Joey, Chandler, Monica, Rachel, Ross, Phoebe – a dalších postav prožívajících své radosti a starosti v ulicích Manhattanu. Jeden z nejúspěšnějších komediálních seriálů byl produkovaný Bright/Kauffman/Crane Productions ve spolupráci s Warner Bros. Television.

Pozor! Někteří diváci se mohou v seriálu vidět, ale podobnost je čistě náhodná. Snad. Pokud stále váháte, zda se máte na tento televizní počin začít dívat, snad vám video s nejlepší scénkami a hláškami ze seriálu pomůže v rozhodování.

 

Ztraceni

Pro některé zbožňovaný pro jiné nenáviděný. Takový je americký dramatický seriál s prvky sci-fi a nadpřirozena Ztraceni. Všech šest sezón (121 epizod) jako první odvysílala stanice American Broadcasting Company (ABC) v letech 2004-2010. Seriál vytvořila trojice ve složení J. J. Abrams, Jeffrey Lieber a Damon Lindelof.

Seriál vypráví příběh skupiny lidí, kteří přežili havárii dopravního letadla na cestě ze Sydney do Los Angeles. Přeživší se rázem ocitnou na záhadném tropickém ostrově, kdesi na jihu Tichého oceánu. Zprvu opuštěný a neobydlený ostrov začne postupem času vydávat svá, někdy i šokující, tajemství. Postupně si přeživší začnou uvědomovat, že ostrov není tak úplně opuštěný ani obyčejný, jak na první pohled vypadá.

Každý díl je věnovaný jedné postavě, která je pomocí flashbacků představená. Diváci tak zjišťují, že postavy jsou navzájem více či méně propojení než tuší. Ne nadarmo získal seriál ocenění v podobě Zlatého Globu v kategorii Nejlepší televizní seriál – Drama v roce 2006. Snad se vám, kteří jste seriál ještě neviděli, v traileru k první sérii představí v tom nejlepším světle.

 

Show Jerryho Seinfelda

Jak to tak vypadá, tak lidem se nejvíce líbí sitcomy/komediální seriály. Show Jerryho Seinfelda totiž také patří do kategorie situačních komediálních seriálů. Seriál disponoval celkem devíti sériemi, které původně odvysílala stanice NBC od roku 1989 do roku 1998. Seriál vytvořil Larry David a Jerry Seinfeld, který později hrál fiktivní postavu sebe samého.

Děj seriálu je zasazený převážně do Manhattanské bytové čtvrti Upper West Side v New Yorku. Seriál představuje pestrou paletu Jerryho přátel a známých. Show Jerryho Seinfelda se zejména soustředí na jeho nejlepšího přítele George Costanza, bývalou přítelkyni Elaine Benes a souseda přes chodbu Cosma Kramea.

Jde o seriál, který svým starším humorem není pro každého, ale stále si uchovává své kouzlo. Někteří na něj nedají dopustit. Vy ostatní to můžete zlehka posoudit přiloženým trailerem k seriálu.

 

Akta X

Aby jsme nezůstali jen u těch komedií. Mezi jeden z nejlepších seriálů bezesporu patří americký dramatický sci-fi seriál s lehkými hororovými prvky Akta X. Seriál, který nedávno oslavil návrat zkrácenou desátou sérií. Desátá série neslavila takový úspěch, jak se čekalo, ale vyložená prohra to také nebyla. Celý seriálový svět plný ufonů, monster, příšer a lidí s neskutečnými schopnostmi vytvořil Chris Carter. Serial Akta X premiérově vysílala televizní stanice FOX v letech 1993-2002.

Seriál se točí kolem speciálních agentů FBI Foxe Muldera a Dany Scullyové, kteří se snaží přijít na kloub nevyřešeným případům spojených s paranormálními jevy. Mulder věří v mimozemšťany a paranormální jevy, zatímco Scullyová je nábožensky založená, skeptická a vše se snaží vysvětlit vědeckou cestou. Oběma hlavním hercům – David Duchovny, Gillian Anderson – jejich postavy padly na míru. Seriál si užijí nejvíce fanoušci konspiračních teorii všeho druhu. Za zhlédnutí stojí také tři celovečerní filmy.

 

Dexter

Svou fanouškovskou základnu si během svého působení vytvořil také americký kriminální seriál Dexter. Seriál stvořil James Manos Junior pro stanici Showtime. První série seriálu byla natočená na motivy knižní novely Darkly Dreaming Dexter, první ze série knih Dexter od spisovatele Jeffa Lindsaye.

Seriál nám vypráví příběh Dextera Morgana žijícího v Miami. Dexter pracuje jako analytik krevních skvrn na místech činu pro Metropolitní policii v Miami. „V noci“ vede tajný život sériového vraha. Chytá a zabíjí vrahy, kteří unikli spravedlnosti díky děravému soudnímu systému. Herec Michael C. Hall bravurně zahrál člověka, který žije dva životy. Policejního analytika a sériového vraha. To určitě není jednoduché, ani kdyby si to někdo chtěl vyzkoušet ve skutečnosti.

 

Kancl

Do desítky nejlepší seriálů za posledních 25 let se dostal také další americký komediální seriál s názvem Kancl. Existuje i česká nepříliš úspěšná verze seriálu. Seriál vytvořil Greg Daniels, Ricky Gervais a Stephen Merchant. Inspirovat se nechali původní stejnojmennou britskou verzí, která byla vysílaná na televizních obrazovkách od roku 2001 do roku 2003. Americká verze byla mnohem delší (2005-2013). Čítala celkem devět sérií. V Americe byl počin k vidění na tv stanici NBC. Britskou verzi odvysílala BBC.

Seriál nastiňuje sarkastickým způsobem, jak může vypadat práce v takové obyčejné kanceláři jedné papírové společnosti. Nemá smysl něco více říkat. Trailer hovoří za vše. Můžu jen dodat, že seriál opravdu stojí za to. Steve Carell jako vedoucí pobočky je nepřehlédnutelný.

 

Teorie velkého třesku

Desítku nejlepší seriálu za poslední roky uzavírá stále vysílaná komedie ze světa vysokoškolských geeků a „šprtů“ s názvem Teorie velkého třesku. Seriál si velice rychle získal oblíbenost u diváků všech věkových kategorií. Samozřejmě u některých více, u jiných méně. V dnešních dnech můžete sledovat premiérovou desátou sérii seriálu. Zda je poslední, ještě není jisté. Teorii velkého třesku vytvořil Chuck Lorre a Bill Prady. Také jako výkonní producenti seriálu se Stevenem Molarem. Seriál vysílá televizní stanice CBS.

Komediální seriál se zaměřuje na původně pět hlavní postav – Leonarda, Sheldona, Raje, Penny a Howarda. Do dnešních dní k nimi přibyly další dvě hlavní postavy- Amy a Bernadette. Seriál je přímo prošpikovaný vtipnými hláškami ze světa geeků. Sem tam se již objevily jiné známé herecké i neherecké postavy. S ukázkovým videem obsahujícím nejlepší hlášky první série si můžete připomenout, jak to všechno začalo. Také jak vypadali naši herečtí protagonisté před desíti lety. 🙂

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

Předchozí článekPohádkové příběhy trochu jinak
Další článekTrailer na páté Piráty z Karibiku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seven + eight =