5 nejlepších sci-fi filmů roku 2016

V uplynulém roce si fanoušci sci-fi rozhodně přišli na své. Dočkali se pokračování slavných ság jako Star Wars nebo Star Trek, ale objevily se i zcela nové a originální filmové příběhy. Podívejte se na ty nejlepší sci-fi filmy roku 2016, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

5. Star Trek: Do neznáma

Pokračování remaků na slavnou sci-fi sérii Star Trek si vzal na starost režisér Justin Lin, pro kterého Star Trek znamenal jeho první sci-fi film. Původně měl tento snímek režírovat J. J. Abrams, který režíroval i předchozí dva filmy, ale přijal nabídku k režii filmu Star Wars: Síla se probouzí, a tak mu na Star Trek už nezbyl čas. Hudbu ale opět složil Oskarový Michael Giacchino a herci v hlavních rolích se také nezměnili.

Příběh Star Treku začíná soubojem lodi Enterprise s neznámým nepřítelem, který chce zničit Federaci a kvůli kterému loď ztroskotá na neznámé planetě. Posádka, která je roztroušená po různých místech na neznámé planetě, musí dát loď znovu do provozu a zjistit, o co novému padouchovi jde. Ukáže se však, že planeta není ani zdaleka neobydlená a skrývá v sobě plno překvapení.

4. Ulice Cloverfield 10

Hororové sci-fi s názvem Ulice Cloverfield 10 se odehrává ve stejném světě jako sci-fi Monstrum režiséra Matta Reevese. Režie tohoto snímku se ujal Dan Trachtenberg, pro kterého Ulice Cloverfield znamená jeho režijní debut (alespoň co se týče celovečerních snímků). Na scénáři se podílel Daniel Chazelle, režisér a scénárista Oskarově úspěšných filmů Whiplash a La La Land. V hlavních rolích se nám představí John Goodman, Mary Elizabeth Winstead a John Gallagher mladší. Ve vedlejší roli můžete spatřit i Bradleyho Coopera (Americký sniper, Terapie láskou).

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Snímek se odehrává v perfektně vybaveném podzemním krytě muže jménem Howard (John Goodman), který si tento kryt postavil pro případ, že by nastala nějaká katastrofa a on se musel schovat do podzemí. Do tohoto úkrytu také nedobrovolně „zachránil“ Michelle, která se v tomto bunkru ocitne po podivné autonehodě. Od Howarda se dozvídá, že zrovna proběhla apokalypsa a svět už není obyvatelné místo. Podle něj se na povrch už nikdo nikdy nepodívá, protože vzduch je kontaminovaný. Jak mu ale může Michelle věřit? Nastala skutečně světová apokalypsa a oni jsou poslední přeživší na Zemi, nebo je Howard jen šílenec, který ji vodí za nos?

3. Pasažéři

Snímek Pasažéři dorazil do českých kin v prosinci loňského roku. Režie se ujal norský režisér Morten Tyldum, který se před třemi lety podepsal i pod Oskarem oceněným filmem Kód Enigmy. Hudbu složil Oskarový smolař Thomas Newman (Vykoupení z věznice Shawshank, Americká krása, Vůně ženy nebo Hledá se Nemo), který si za tento soundtrack vysloužil již třináctou neproměněnou nominaci na Oskara v řadě. Scénář sepsal Jon Spaihts, který napsal například pokračování hororové série Vetřelec s názvem Prometheus nebo komiksovku Doctor Strange. V současnosti pracuje na akčním hororu Mumie s Tomem Cruisem a Russellem Crowem v hlavních rolích.

Toto sci-fi drama se odehrává na vesmírné lodi při rutinní cestě do vesmíru. Dva hybernovaní pasažéři Jim (Chris Pratt) a Aurora (Jennifer Lawrence) se probouzejí o 90 let dříve, než bylo původně plánováno. Oba dva se musí smířit se skutečností, že prožijí celý zbytek života na palubě luxusní vesmírné lodi. Jenže zjistí, že vesmírná loď toho v sobě skrývá více, než by se na první pohled zdálo…

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších filmových a komiksových záporáků

2. Rogue One: Star Wars Story

Fanoušci sci-fi čekali s velkým očekáváním na pokračování ságy, která letos oslaví již čtyřicet let. Přitom nápad na Rogue One vznikl v hlavě George Lucase již v průběhu tvorby původní Star Wars trilogie. Lucas totiž od začátku plánoval dvanáct Star Wars filmů. A další film v podání Garetha Edwardse, režiséra nového remaku na Godzillu, se rozhodně povedl a posbíral i dvě nominace na Oskara. Snímek nabízí celou řadu nových zajímavých postav, a tak se zcela obejde i bez oblíbených Jediů. Hlavní myšlenka filmu se zaměřuje na naději a na to, co všechno je schopna rozpoutat. V novém Star Wars filmu také nechybí velká dávka mysteriózního napětí, akce a nákladných trikových efektů.

Děj Rogue One je zasazen do období mezi Star Wars: Pomsta Sithů a Star Wars: Nová naděje. Pojednává o osudech skupiny povstalců vedených Jyn Erso, kteří se chtějí zmocnit plánů Hvězdy smrti.

1. Příchozí

Velmi milým překvapením minulého roku bylo bezpochyby sci-fi drama Příchozí. Snímek režíruje kanadský režisér Denis Villeneuve, který má na svědomí trháky jako Zmizelá, Sicario: Nájemný vrah nebo 32. srpen na Zemi. V současné době také chystá snímek Blade Runner 2049, který navazuje na slavný akční film Ridleyho Scotta. Scénář napsal Eric Heisserer (Zhasni a zemřeš), který se inspiroval povídkou Teda Chianga. Snímek si vysloužil celkem osm nominací na Oskara, z toho proměnil pouze jednu. Příchozí měli původně nominací devět, ale nominace za hudbu nakonec byla zrušena, protože některé hudební pasáže z originálního soundtracku byly převzaty z jiného filmu.

KOUKNI SE  5 nejsympatičtějších seriálových záporáků

Příběh sci-fi dramatu Příchozí se točí okolo odbornice na lingvistiku Louise Banks (Amy Adams), která, když na Zemi přistanou mimozemské lodě, je zapojena do týmu na rozluštění mimozemského jazyka příchozích z jiné planety. Jejím úkolem je zjistit, proč mimozemšťané přistáli na Zemi a jaké jsou jejich záměry s lidstvem. Čím blíže se k neznámé rase dostává, tím více se jí mimozemšťané dávají poznat. Jaké jsou ale skutečné záměry mimozemšťanů s lidstvem?

Příchozí nabízí zcela jiný pohled na filmy s mimozemskou tématikou. Snímek se zaměřuje na zvukové i zrakové detaily a kreativně vymýšlí rozdíly mezi lidmi a neznámou mimozemskou rasou. Snímek postupně buduje mysteriózní atmosféru a celý film šálí divákovy smysly, než se divák nakonec dozví, co je ve skutečnosti pravda.

 

Pavel Melotík

Předchozí článekRECENZE: Knížka Petra Stančíka má díru
Následující článekKnižní nej: Silné ženské postavy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 − 6 =