Nejlepší filmy na téma vykoupení

Některé z nejlepších a nejoblíbenějších filmů pracují s tématem vykoupení. Příběhy, které nás diváky motivují k tomu, že naděje skutečně umírá poslední. Abychom bojovali o přežití za každou cenou a za každých okolností. Věřili, že všechno zlé se může nakonec v dobré obrátit. A fakt, že i ten nejhorší člověk se může změnit a dostat druhou šanci. Život se koneckonců skládá z řady možností a následných rozhodnutí. Každá nespravedlnost je dříve nebo později vyvážená spravedlností. Vítejte na přehlídce desíti nejlepších filmů na téma vykoupení. Ať už jde o filmy podle skutečných událostí, filmy se smyšleným příběhem nebo snímky založené na knižních předlohách.

1Vykoupení z věznice Shawshank

Především pro diváky film, který patří do TOP 5. Kladně hodnocený kritickou obcí. Jenže ze sedmi nominací na Oscara nedokázal proměnit jednu jedinou. Přesto počin Franka Darabonta podle novely Stephena Kinga je pravděpodobně nejlepším snímkem na téma vykoupení. Vykoupení z věznice Shawshank předkládá příběh o přátelství a naději, která umírá poslední. Nezapomenutelné herecké výkony Tima Robbinse a Morgana Freemana. Hlavní hrdina dokazuje, že neztrácí důvěru v život, ani v lidi. I když se dostane na nejtemnější místo. Přísně střežené vězení plné vrahů, lupičů a násilníků.

 

2Zelená míle

Úspěch první kombinace Darabont (režisér) – King (knižní předloha) je nevyvratitelný. A tak režisér Frank Darabont v roce 1999 přišel z dalším příběhem vycházejícím z předlohy Stephena Kinga. V dramatu Zelená míle se děj točí okolo starého muže Paula Edgecomba, který vypráví svůj příběh. Příběh, ve kterém vzpomíná na svá mladá léta jako vězeňský dozorce pro nejtěžší zločince. Při svém zaměstnání potkal nejrůznější kriminálníky. Ale jeden se Paulovi zaryl hluboko do srdce. Černošský obr John obviněný z dvojnásobné vraždy dvou dětí. Postupem času se seznámí s Johnem natolik, že začne pochybovat o tom, že by mohl být schopný někoho zavraždit. Film z vězení, který dokáže pohnout i tím nejchladnějším srdcem, plný emocí a naděje, že vše nakonec dobře dopadne. Johnovu postavu si natolik zamilujete, že ho nechcete vidět jít zelenou chodbou. Na konci chodby totiž všechny odsouzené čeká smrt.

 

3Dobrý Will Hunting

Psychologické drama s hvězdným hereckým obsazením jako první ze seznamu uspělo na poli filmových ocenění. Snímek si odnesl celkem 2 Oscary, Zlatý Glóbus, Stříbrného medvěda z festivalu Berlinale a další ceny evropských filmových festivalů. Dobrý Will Hunting je filmem, který cílí na téma druhé šance a kompletní změnu svého života. Will Hunting je matematický génius, který mládí prožil v sirotčincích. Zpočátku odmítá využít svého talentu a kompletně změnit svůj dosavadní způsob života. Will navíc nemá moc vysoké sebevědomí a vůbec si nevěří. Dokud se neobjeví muž s tváří Robina Williamse, který ho vezme pod svá křídla. Tak začíná přerod ve Willově životě. Nejen profesionálně a věrohodně zpracované prostředí a atmosféra, ale také herecké výkony jsou zárukou kvality.

KOUKNI SE  Nejodpornější film všech dob vypustí po 10 letech svou necenzurovanou verzi

 

4Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

Někdo by mohl mít námitky. Sci-fi a tématika vykoupení nejdou příliš dohromady. Na konci šesté epizody se klidu v duši dočká jedna významná postava. Nehledě na to jak temně a nepřátelsky Darth Vader působí po celou trilogii. Po celou dobu v něm zůstával kousek světlé strany v podobě Anakina Skywalkera. Ať už chtěl, nebo ne. Vaderova duše došla vykoupení, když se rozhodl vzepřít vůli Darth Sidiouse, svého temného mistra. Nakonec se rozhodl obětovat pro záchranu svého syna Lukea. Darth Vader ukázal, že i nejtemnější a nejhorší postava se nakonec může změnit. Nalézt v sobě dobro a zachránit své skutečné nejbližší.

 

5Hrabě Monte Cristo

Romantický dobrodružný thriller podle knižní předlohy spisovatele Alexandra Dumase. Jedna z nejznámějších knih Alexandra Dumase se do dnešních dní dočkala dohromady sedmnácti filmových a seriálových zpracování. Mladík Edmond Dantes plánuje společný život s dívkou svých snů. Dočká se pouze zrady od svého nejlepšího přítele. Neprávem odsouzený a uvězněný stráví v ostrovní věznici celých 13 let. Víru ve spravedlnost nahrazuje touha po pomstě. Se svým spoluvězněm naplánuje útěk. Vrací se zpět s falešnou identitou bohatého hraběte Monte Crista. Odhodlaný vykoupit svůj život zpět na těch, kteří ho zradili a neprávem uvěznili.

 

6Trosečník

Tom Hanks se prakticky prvního vykoupení ve filmu dočká hned poté, co s letadlem havaruje. Je to trochu zvláštní, ale svým způsobem zprvu osvobozující. Omezovaný pravidly, které Chucku Nolandovi jasně lajnují každý den a každou hodinu jeho života. Práce systémového inženýra firmy FedEx je hektická, stresující a uspěchaná. Natolik, že nezbývá čas na osobní život. Na pustém ostrově musí bojovat s tíživým pocitem naprosté samoty a obstaráváním základních potřeb pro přežití. Zároveň mu čas na ostrově poskytne možnost přehodnotit své hodnoty a priority. Vůči sobě i ostatním. Film oceněný Zlatým Glóbem a filmovými kritiky z New Yorku samozřejmě nezapomíná na vizi útěku jako dalšího vykoupení. Aby se Noland mohl znovu vrátit do normálního života.

KOUKNI SE  Záporáci, kteří kompletně změnili svůj vzhled

 

7Na hromnice o den více

O této romantické fantasy komedii už se psalo v jednom z našich dřívějších článků. Perfektně zapadá také do seznamu filmů na téma vykoupení a druhých šancí. Takovou šanci dostane meteorolog Phil. A ne jednu. Kvůli podivné sněhové bouři se ocitne v časové smyčce, kdy se opakuje jeden den – 2. únor – stále dokola. Zprvu je tímto zjištěním zaskočený. Po prvních opakovacích dnech začne doslova vymýšlet nejrůznější lumpárny pro své pobavení. Zkusí si také několik sebevražd. Ale postupem času začne uvažovat na sebou samým. Nad svým jednáním a konáním. Přestává dělat věci, které jsou prospěšné pouze pro něj, ale ty, které pomáhají lidem v jeho okolí. Ve filmu je krásně vidět, jak taková časová smyčka dokáže člověka změnit k lepšímu. Z cynického, ironického, nafrněného moderátora počasí se nakonec stává člověk společenský, se zájmem o druhé a smyslem pro humor, který nikomu neškodí nebo nikoho neuráží.

 

8Gran Torino

Film, ve kterém si Clint Eastwood zahrál a také jej sám režíroval. Gran Torino je příběhem o válce, předsudcích, nenávisti, pohrdání a následném vykoupení. Walt Kowalsky je válečný veterán, který nechápe dnešní moderní svět. A co víc. Všechny jeho staré známé sousedy nahradily rodiny migrantů, o kterých Walt nemá valné mínění. Nejen díky válce je plný předsudků. Vše se změní, když se jeden z migrantů pokusí ukrást jeho automobilovou chloubu (odtud název filmu). Thao je nucený rodinou si svůj nerozumný čin odpracovat u Walta. Veterán nakonec svolí a řekne Thaovi, aby svou energii směřoval do okolí. Ku prospěchu všem. Thaova nebývalá dobrosrdečnost a charisma dokáže oživit Waltovo srdce. Ten se začne na okolí dívat novýma očima. Dokonce odkryje část své duše, kterou skryl pod jizvami války.

KOUKNI SE  Padouši fantasy světů, kteří dostali, co si zasloužili

 

9Muž v ohni

Snímek Muž v ohni vychází ze stejnojmenné knižní předlohy spisovatele A. J. Quinnella. Bývalý vládní agent John Creasy přišel o všechno. A nyní mu zůstaly pouze výčitky svědomí. Přes svého starého kamaráda získá novou práci. Stane se osobním strážcem devítileté holčičky automobilového magnáta v Mexiko City. Jenže takový člověk má spoustu nepřátel. A město jako Mexiko City je navíc prolezlé korupcí, mafií, kšeftaři a podobnými neřády. Muž, který hodně ztratil, si k malé Pitě vypěstuje svůj osobitý vztah. To je dobře a špatně zároveň. Není úplně sám. Jenže jednoho dne Pitu unesou a Johna těžce zraní. Nyní se jeho situace opakuje jako hodně blbé déjà vu. Opět je uvržený do situace, kdy může prohrát a vše ztratit. Tentokrát se rozhodne k radikálnímu řešení a vyhlašuje válku všem, kteří měli s únosem holčičky co do činění. Podaří se Johnovi podruhé neselhat? Může vůbec tuhle sebevražednou misi úspěšné přežít?

 

10Leon

Snímkem Leon režisér Luc Besson dokázal, že mu není cizí ani žánr kriminálního thrilleru. V Leonovi předkládá příběh s originální ústřední dvojicí. Na jedné straně stárnoucí profesionální nájemný vrah, který pracuje klidně, chladně a bez zbytečných otázek. Na druhé straně dvanáctiletá dívka, které osud přihrál roli sirotka. Rodina Mathildy byla totiž kompletně vyvražděná zkorumpovaným policistou. Jak může dopadnout setkání těchto dvou světů? Leon začne projevovat jisté sympatie, protože dívka není jeho povoláním vůbec zaskočená. Naopak. Chtěla by se dozvědět co nejvíc. A pokud možno také něčemu přiučit, aby mohla časem pomstít svou rodinu. Na svou dobu velmi netradiční duo ve strhujícím thrilleru o pomstě, spravedlnosti a vzájemných sympatiích. Roli Mathildy ztvárnila dnes již naprosto známá herečka původem z Izraele, Natalie Portman. Film Leon by pro mladou herečkou navíc také debutem před kamerou. Profesionálního zabijáka si zahrál Jean Reno, kterému tahle postava zkrátka a dobře padla jako ulitá.

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com, www.youtube.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

one × 4 =