5 nejlepších fantasy filmů roku 2016

V uplynulém roce se v našich kinech promítaly dlouho očekávané fantasy filmy, od kterých se popularita tak nějak předem očekávala. Fanoušci se mohli ponořit do prvního dílu nové populární ságy Warcraft, prvního z prequelů Harryho Pottera se stále oblíbenějším britským Eddie Redmaynem v hlavní roli nebo remaku animovaného filmu Kniha džunglí. Vidět jste ale mohli i fantasy filmy, jejichž úspěch byl čirým překvapením. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší fantasy roku 2016, abyste věděli, po čem sáhnout, pokud dostanete chuť na to být unášeni kouzelnými světy zcela odlišnými od toho našeho.

5. Warcraft: První střet

Fantasy snímek Warcraft je první z plánované série filmů z počítačového světa s názvem Warcraft. Režie se ujala vycházející hvězda Duncan Jones, která se v minulosti podepsala pod sci-fi snímky Moon a Zdrojový kód. Film Moon byl mimojiné promítán i na vesmírné stanici NASA jako součást cyklu přednášek o Měsíci. Za tento snímek si režisér vysloužil BAFTU za nejlepší režisérský debut roku. Duncan Jones, kromě toho, že je režisér, je také slavný jako syn muzikanta Davida Bowieho, který zemřel loni v lednu. Ještě před svou smrtí ale stihl jako první divák zhlédnout film Warcraft a prohlásil, že je na svého syna náležitě pyšný a velmi se mu film líbil. Warcraft je dle mého názoru výjimečný skvělým vykreslením postav. Prakticky každá vedlejší postava má do detailu propracovaný svůj vlastní příběh i charakterové rysy typické pouze pro tuto určitou postavu. Pokud si tedy potrpíte na propracovanou psychologii a příběhy postav, Warcraft by mohl být snímkem právě pro vás.

Příběh Warcraftu se točí okolo rytíře Lothara, který pochází z království Azeroth. Azeroth je říše lidí, která vzkvétá, reprezentuje dobro a vládne jí moudrý král Llane. Lidé jsou mírumilovná civilizace, kterou chrání kouzelnický řád v čele s mágem Medivhem. Naproti tomu království Draenor je pravým opakem Azerothu. Žijí v něm kmeny Orků, které mezi sebou neustále válčí a žijí jen pro krev a vůni bitev. Jejich vůdce Gul´dan si zahrává s černou magií a tím vytvoří portál, kterým se Orkové mohou dostat do světa lidí a zaútočit na něj.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

4. Kniha džunglí

Kniha džunglí z roku 2016 je velmi podařeným remakem původního animovaného filmu z roku 1967, který je zároveň natočen na motivy knihy britsko-indického spisovatele Rudyarda Kiplinga. První film na motivy příběhu Knihy džunglí má ale kořeny již v roce 1942. Od té doby se natočilo přes 15 různých adaptací tohoto příběhu. Režie se ujal Jon Favreau, který je spíše herec než režisér, ale natočil už pár celovečerních filmů, mezi nimi i první dva díly Iron Mana nebo komedii Šéf. Kniha džunglí vsadila na moderní vizuální efekty, proto je celý svět včetně zvířat vytvořen počítačem. Díky tomu si Kniha džunglí vysloužila Oskara za nejlepší vizuální efekty. Ačkoli jsem fanouškem českého dabingu, přesto Knihu džunglí osobně doporučuji zhlédnout v originále. Důvodem je hvězdné obsazení v rolích zvířat. Své hlasy různým zvířatům propůjčili například Bill Murray, Ben Kingsley, Idris Elba, Christopher Walken nebo Scarlett Johansson, která propůjčila svůj hlas hadovi Kaovi, když byla v pátém měsíci těhotenství. Dabérskou miniroli si vystřihnul i samotný režisér snímku Jon Favreau.

Příběh pojednává o chlapci jménem Mauglí, který je v džungli vychováván vlčí smečkou. Do džungle přichází tygr Šér Chán, který si nese jizvy po ranách způsobených člověkem. Ten chce zničit vše, co člověka byť jen matně připomíná, a proto se Mauglí přestane cítit v džungli vítán. Opouští tak poprvé svůj domov a vydává se na cestu plnou poznání a dobrodružství.

3. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti by se také dal zařadit mezi filmy, které diváci dlouho očekávali. Jedná se totiž o snímek vizuálního génia Tima Burtona, kterého můžete znát jako režiséra filmů Střihoruký Edward, Velká ryba, Mrtvá nevěsta Tima Burtona nebo dvou dílů Batmana z 90. let Tim Burton se rozhodl udělat tento snímek bez dvou tradičních členů jeho štábu – herce Johnnyho Deppa a skaldatele filmové hudby Dannyho Elfmana. Zato ale i v tomto snímku vidíme znaky pro Burtona typické – atmosféra místy příliš jemná pro horor, ale zato příliš drsná pro pohádku. Tento styl filmů Burtonovi kdysi zajistil vyhazov ze společnosti Disney, ale zato dal vzniknout jeho jedinečnému vizuálnímu stylu naplněném barvami, o kterých jste ani pravděpodobně nevěděli, že existují.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Příběh tohoto fantasy se točí okolo Jakea, kterému jeho milovaný dědeček zanechá tajemné stopy, které vedou k šokujícímu odhalení jiných světů a dob. Jake také objeví zvláštní místo, známé jako Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jeho tajemnost se začne pruhlubovat s hlubším poznáním jejich obyvatel, které mají zvláštní a neuvěřitelné schopnosti, ale také ještě zvláštnější a neuvěřitelnější nepřátele.

2. Fantastická zvířata a kde je najít

Film Fantastická zvířata a kde je najít je prequelem pro všechny příběhy o Harrym Potterovi a spisovatelka J. K. Rowlingová ji poprvé vydala v roce 2001. Režie se nakonec bez velkého překvapení ujal David Yates, režisér posledních čtyř filmů o Harrym Potterovi. Ten je už oficiálně uveden jako režisér pro další dva díly Fantastických zvířat. Před Yatesem se ale o režii zajímal také Alfonso Cuarón, který se proslavil snímky jako Potomci lidí, Mexická jízda nebo Gravitace. Natočil ale i třetí díl Harryho Pottera, a proto jej režie Fantastických zvířat nějakou dobu zajímala. Údajně si natáčení filmu o Harrym Potterovi velmi užil, a proto vedení bralo jeho zájem vážně a poslalo mu nabídku na režii Fantastických zvířat. K velkému překvapení ale Cuarón odmítl s velmi nejasným vyjádřením, které dal tisku. V hlavních rolích můžete spatřit britského miláčka davů Eddieho Redmayna (Teorie všeho, Dánská dívka, Bídníci), Alison Sudol nebo Katherine Waterson.

Děj tohoto snímku se točí okolo muže jménem Mlok Scamander. Ten přijíždí z Lodnýna do New Yorku se svým kufříkem, ve kterém se nachází sbírka magických tvorů z jeho cest kolem světa. Některá nebezpečná zvířata mu ale z kufříku uprchnou a Scamander se tak dostává do kolotoče velmi nepříjemných událostí.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

1. Obr Dobr

Obr Dobr vděčí za svůj komerční úspěch z velké části producentovi a režisérovi Stevenu Spielbergovi, který se tohoto fantasy ujal. Jedná se o remake animovaného filmu BFG z roku 1989 a zároveň snímek natočený podle knihy Roalda Dahla, který napsal knižní předlohu k filmům Karlík a továrna na čokoládu nebo Fantastický pan Lišák. Jedná se také o první Disney film Stevena Spielberga. Obr Dobr měl ale původně být natočen o mnoho dříve. Původně byl naplánován na rok 1998 s Robinem Williamsem v hlavní roli. Nakonec ale z projektu sešlo, protože na studio bylo údajně vše až příliš uspěchané (z toho by si mohlo vzít příklad studio Warner Brothers ve spolupráci s DC Comics). Obr Dobr je věnován památce Melissy Mathison, scénáristce E. T. Mimozemšťana a Obra Dobra, která náhle zemřela před dvěma lety ve věku 65 let. Jak je u Spielberga tradicí, tento film se velmi soustředí na divákovy emoce a nabízí celou paletu různých emocí od těch pozitivních až po ty negativní. Celkově se jedná o velmi příjemné vizuální pohlazení vybarvené úžasnou hudbou Johna Williamse, který se Spielberga drží jako klíště. A kdo by se mu divil – vždyť z této spolupráce vytěžil 36 nominací na Oskara, z toho 5 proměněných. Kromě toho získal dalších 114 hudebních cen včetně 4 Zlatých glóbů.

Obr Dobr se zabývá příběhem malé Sophie, která se skamarádí s obrem. Spoelčně se vydávají na dobrodružnou cestu, během které se chystají zajmout zlé lidožroutské obry, kteří pronikají do světa lidí.

 

Pavel Melotík

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 − 10 =