Nejhloupější filmoví záporáci

Jsou záporáci, které milujeme, a záporáci, které nenávidíme. A jsou tady ti, kteří moc rozumu nepobrali. Představují se vám nejhloupější filmoví záporáci, kteří kdy vstoupili na stříbrná plátna našich kinosálů.

1Harry a Marv – Sám doma, Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

Můžeme začít tím nejjednodušším. Dvojice Harry a Marv z rodinné komedie Sám doma a následného pokračování Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Joe Pesci a Daniel Stern ztvárnili dvojici zlodějů, kteří úspěšně vykrádají domy. A policie je dosud nedokázala chytit. Tak proč je řadím mezi nepříliš inteligentní padouchy? Protože co nedokáže policie, o to se postará osmiletý Kevin sám doma. Navrch Kevinovi nechají dostatek času, aby se mohl doslova opevnit ve svém vlastním domě. Marv má navíc blbý zlozvyk nechávat ve vykradených domech puštěné kohoutky pro zábavu, takže po dopadení je jasné, která obydlí poctili svou návštěvou. Není nic lepšího, než nechávat za sebou stopy a poté se nechat zesměšnit malým klučinou.

Dvojka nabídne obdobnou válku mezi malým Kevinem a dvojicí druhořadých zlodějů. S rozdílem, že vše se odehrává v New Yorku. Centrem dění je dům v rekonstrukci Kevinovy tety a strejdy. Harry a Marv mají perfektní plán, jak sehnat prachy a zmizet za hranice. Jenže Kevin jejich plán prokoukne a donutí je, aby ho začali pronásledovat. Opět. Zprvu je očividné, že se po prvním nezdaru poučili. Hlavně Harry. Ale nakonec jim touha po pomstě zatemní mozek a roztočí se druhá řada chytrých pastí a pastiček pro tyto dva nešiky.

2Mr. Freeze – Batman a Robin

Mr. Freeze není vyloženě hloupá postava,  ale s tváří a hlasem Arnolda Schwarzeneggera nemůže být brána příliš vážně. Někteří kritici tvrdí, že právě kvůli obsazení Arnolda šla celá původní batmanovská série počínaje filmem Batman a Robin do kopru. Ambice Mr. Freeze jsou jednoduché, přesto však účinné. S hereckým přednesem a rakouským přízvukem jeho slova zní více směšně než vážně. A to se k postavě, která má moc zmrazit celý Gotham, moc nehodí. Zvlášť, když si scénáristé s postavou příliš nevyhráli. Mr. Freeze ve Schwarzeneggerově podání působí jako horda svalů s futuristickými zbraněmi, ale bez špetky logičtějšího uvažování. A to chladnokrevné přemýšlení, které by se k postavě hodilo, tady taky chybí. Kde se stala chyba? Nejspíš opravdu v obsazení postavy.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

3Jabba the Hutt – Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

Postava se Star Wars, kterou znají členové odboje i Sithové. Vzhledem připomíná mimozemskou verzi obřího slimáka. Jeho činy jsou katalyzátorem počátečních událostí šesté epizody. Držitel známého pašeráka Hana Sola uvězněného v karbonitu a věznitel povstalecké princezny Leiy. Zpočátku působí velmi sebevědomě. Neznepokojí ho ani průnik Lukea Skywalkera do jeho pevnosti. Jako jedna z mála postav je imunní vůči trikům Jediů. To z něj dělá nebezpečného protivníka.

Jenže moc rozumu nepobral. Když k němu Luke přijde s nabídkou tučného výkupného za Hana a Leiu, vysměje se mu do očí. Každý normální překupník by to bral, aby si přilepšil. Ale Jabba ne. Zachová se naprosto nesmyslně. Aniž by znal Lukeovy schopnosti, tak jej zajme a chce ho nechat obětovat jako svačinku pro jedno písečné masožravé monstrum.  Nejspíš je vám jasné, co následovalo. Otázkou tak zůstává, kde přišel k tak blbému nápadu, nechat sežrat jediného člověka, který je ochotný zaplatit za dva rukojmí.

4Raoul Silva – Skyfall

Je pravdou, že Bondovi záporáci často (prakticky skoro všichni) plánují věci dopředu. Ale ne vždy počítají s tím, že se může cokoliv podělat. A to nemusí být ani agent 007 poblíž. Raoul Silva, hlavní padouch bondovky Skyfall, má docela promyšlený odvetný plán. Zhruba v polovině filmu se nechá chytit a zavřít v super tajné podzemní základně organizace MI6. To je na druhou stranu chyba M, Bonda a ostatních. Že jim to nepřišlo podezřelé. Co vím, tak Silva je první padouch v univerzu, který se nechal snadno chytit.

Jeho do puntíku naplánovaný útěk s přísně střežené základny vyjde. Místo aby se pokusil základnu zničit v bondovském stylu, nenápadně umístit nějaké ty výbušniny a zmizet, bezhlavě jde za svou pomstou. Na chladnokrevně smýšlejícího padoucha jedná najednou dost zkratkovitě a nelogicky. Za každou cenu se chce M pomstít. Tak se převleče za druhořadého policistu, vtrhne do budovy soudu a unese ji. Člověk si pak klade otázku: Proč?! Klidně si mohl nechat najmout profesionála a mezitím zmizet daleko za kopečky.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

5Zod – Muž z oceli

Film Muž z oceli je obecně považovaný za jeden z nejlepších snímků o Supermanovi, který není vyobrazený jen jako nezranitelný létající šašek s pláštěm a trenýrkami přes superhrdinský oblek. Většina diváků by bez přemýšlení změnila jednu věc. Generála Zoda nebo alespoň jeho mentalitu/uvažování.

Zod, ve snaze znovuoživit kryptonskou rasu, cestuje vesmírem a hledá všechny kryptonské základny velvyslanců jeho rasy. Jenže všechny jsou zničené nebo přinejmenším naprosto opuštěné. Až signál z lodi na Zemi v něm vykřesá jiskru naděje. Ke znovuvzkříšení kryptonské rasy potřebuje Zod Kal-Elovu krev a planetu vhodnou k teraformaci (změna podmínek vhodných pro život). Jako tehdejší vojenský vůdce na Kryptonu jde za svým cílem přes mrtvoly. Lidstvo bere jako vedlejší ztrátu při záchraně vlastní rasy. Začít s teraformací planety a přitom ignorovat schopnosti Kal-Ela, který ho může zastavit? To je ze strany generála jeho jména hodně krátkozraké. Nehledě na další bezohledná rozhodnutí, která během filmu učinil.

6Magneto – X-Men

Postava Magneta neměla jednoduché dětství. Jako dítě strávil hodně let v koncentračním táboře, kde kvůli svým schopnostem přišel o matku. A vůbec to neměl v životě jednoduché. Zvlášť, když se někdo z okolí dozvěděl o jeho schopnostech. Je tedy logické, že velice brzy zanevřel na lidské pokolení. Bylo by vcelku pochopitelné, kdyby chtěl lidstvo vyhubit nebo jim přivodit muka, která musel prožít. Ať už v koncentračním táboře, nebo později na svobodě.

V původní x-menovské trilogii měl jediný a hlavní cíl. Porazit lidstvo. Jenže zvolil cestu, která tak úplně nemusí fungovat. Jak se ukázalo, chtěl lidstvo ztrestat tím, že ze všech lidí udělá mutanty. Vzhledem k široké paletě všemožných schopností by to leckdo bral i v současnosti. A všemi deseti. Tak nevím, jestli zrovna tento tah by znamenal porážku lidstva. Přijde mi, že na takové rozhodnutí se hodí jedno české přísloví. „S deštěm pod okap“. Prakticky nic to neřeší.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Chce vás zajmout skupinka lidí. Čemu lidé nerozumí, z toho většinou mají strach a chtějí to následně zničit. Ne vždy. Ale v případě filmových mutantů ano. A teď si vezměte, že jste takový mutant na útěku. Místo abyste nadobro někam zmizel nebo své pronásledovatele zničil, uděláte z nich mutanty jako jste vy. Podle mě to lovce nezastaví, právě naopak. Obdaření novými schopnosti mohou být pro vás daleko nebezpečnější. Z toho důvodu považuje spousta diváku Magneta za jednoho z nejhloupějších záporáků.

7Deacon Frost – Blade

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen − 13 =