Nejděsivější filmy s klauny v historii

V těchto dnech v kinech stále ještě řádí nový remake psychologicky laděného hororu To podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatelského mistra hororu Stephena Kinga. V hlavní roli na straně zla figuruje klaun jako vystřižený z nočních můr. Proto je velmi příhodné vytvořit seznam těch nejděsivějších filmů s klauny v historii. Po přečtení a zhlédnutí filmů se asi budete vyhýbat klaunům s červeným nosem a vůbec všem akcím, kde se klauni objevují nejčastěji.

7To/It

Tančící klaun Pennywise není jméno, které by zrovna vyvolávalo hrůzu. Nenechte se ale zmást. Postava klauna Pennywise z letošního úspěšného filmu To je bez přehánění nejděsivější, jakou jsem poznal. Klaun vyvolává panickou hrůzu svým vzhledem a vystupováním nejen po částečné transformaci v „cosi obludného“. Ale i před transformací. Ti, kteří už film viděli, ví o čem mluvím. Ti ostatní by měli nezhlédnutí urychleně napravit.

Jen málo remaků kultovních snímků dokáže na dnešním filmovém poli uspět a ještě vydělávat těžký prachy. Letošní To je krásnou výjimkou a klaun Pennywise v podání Billa Skarsgarda dvojnásobnou. Bytost, která na sebe bere podobu klauna s tunou make-upu a děsí hlavní protagonisty tím, že na sebe bere podobu toho, čeho se nejvíc bojí. Nový klaun Pennywise je natolik děsivý, že u některých diváků může dokonce vyvolat coulrofobii. Jde přímo o panickou fóbii z klaunů, kterou například trpí herec Johnny Depp.

Abych nenadržoval pouze letošnímu hororovému hitu. Tančící klaun Pennywise ztvárněný Timem Currym ve stejnojmenné televizní minisérii zabrnkal na psychickou pohodu dětských herců obdobně hrozivým způsobem. Podle mého názoru oba herci úspěšně terorizovali mladé herce i diváky v dobách, ve kterých vtrhli do kin a televizních obrazovek.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

Postava klaunského Tima Curryho perfektně fungovala v posledním desetiletí minulého tisíciletí. Film začal okupovat obrazovky u diváků doma od roku 1990. Mezitím se publikum stalo náročnějším. Takže přijít s remakem nebyla žádná sranda. Bill Skarsgard se s rolí popasoval na výbornou a momentálně slaví úspěch.

6Poltergeist

Samozřejmě mám na mysli původní film z roku 1982. Stejnojmenný remake z roku 2015 tolik chvály již nesklidil. Duchařský horor nedisponuje děsivými klauny v hlavních rolích. Přesto se ve snímku jedna zmenšená verze objevila a nahnala divákům pořádnou husí kůži. Řeč je o panence klauna z filmu. I když jde pouze o klauna velikosti plyšové panenky, vyděsit dokázala neskutečným způsobem. Dokonce někteří majitelé podobně vyhlížejících klaunských panenek po zhlédnutí Poltergeista (a inkriminované scény s loutkou) plyšového klauna okamžitě vyhodili do popelnice. Nebo se panenky jiným okamžitým způsobem zbavili. Natolik je totiž vystrašila klaunská postavička, že ji odmítli ponechávat ve své blízkosti.

5Dům tisíce mrtvol/House of 1000 Corpses

Dnes již pozapomenutý krvák hororového ražení v režii dnes již legendárního Roba Zombieho. Klasika, kde se čtyřčlenná skupinka přátel vydává do nezmapovaných míst prozkoumat jednu místní legendu. Jejich cesta se střetne s klanem psychopatických vrahů Fireflyových. To by v tom nebyl klaun, aby se v domě tisíce mrtvol neobjevil klaun. 🙂

Jeden z členů rodiny Fireflyových si libuje v líčení alá klaun. Nemá žádné zvláštní schopnosti jako předchozí zmíněné postavy klaunů. Až na nadlidsky chladný klid ve vypjatých situacích. Například ve scéně, kdy do krámu vtrhnou dva lupiči. Ale chlápek nalíčený jako klaun nevyšiluje, prakticky nehne ani brvou. Ani když mu lupič s maskou míří devítkou přímo na hlavu. Naopak lupič sám brzy dostane nervózní cukání do ruky z toho, že chlap v kostýmu klauna vůbec nevykazuje známky strachu.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

Postava klauna, který nemá strach ani ze smrti, je pořádně děsivá.

4Gacy

Film Gacy se nechal inspirovat skutečným příběhem proslulého sériového vraha v dějinách USA. Skutečný John Wayne Gacy byla považovaný za slušného občana. Dokonce se příležitostně převlékal za klauna, aby rozveseloval děti v místní nemocnici. Stopy jednoho pohřešovaného mladého muže dovedou policisty ke Gacyho domu. To, co policie v Gacyho domě najde, vyděsí i ty nejotrlejší vyšetřovatele. Šokovaný národ sleduje konstrukci třiceti vražd, které Gacy spáchal. Těžko říct, jestli by se na ně někdy přišlo, protože policisty ke Gacyho dovedla přinejmenším náhoda.

Přesně o tom je film Gacy v hlavních rolích s Markem Holtonem a Adamem Baldwinem. Postačí, když se podíváte na níže přiložený trailer ke snímku a prakticky hned pochopíte, proč je klaun Gacy v seznamu nejděsivějších filmů s klauny v historii. Fakt, že se film s klaunem Gacym skutečně odehrál, ho činí ještě děsivějším a hrůzyplnějším.

3Klauni zabijáci/Killer Clowns from Outer Space

Z vesmíru nás ohrožovaly nejrůznější bytosti. Ale mimozemští vraždící klauni, to tu ještě nebylo. Ve zlatých osmdesátých letech se hodně experimentovalo. Filmy nevyjímaje. Proto tehdejší diváci mohli do kina zajít na ty největší ujetosti a úchylárny, které kdo kdy vymyslel. Vraždící klauni z vesmíru jsou toho jasným důkazem. Komediální sci-fi horor z roku 1988 působil nepochybně děsivě a humorně zároveň. Dnes spíš převládá humorná část, protože triková část filmu působí v současnosti zastarale a legračně. Nepochybně šlo v devadesátých letech o vrchol animatronických efektů. Mimozemští klauni, kteří si libují v zabíjení pozemšťanů, jsou vykreslení opravdu hrozivě. Mráz po zádech vám z nich může běhat i dnes.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

2Zombieland

Zombieland je další z řady hororových komedií. Ale tady hrají zombíci druhé housle. To hlavní jsou scény a hlášky hlavní čtveřice herců. Nejen díky tomu patří Zombieland mezi filmové klenoty perfektně spojující žánr hororu a komedie.

Kdo z vás film viděl ví, že i tady nadejde čas na nějaké ty klauny. Přesněji jednoho klauna. Jenže velkého, odporného a nemrtvého. Klaun-zombie, který zkříží cestu hlavnímu hrdinovi, přičemž hlavní hrdina trpí právě strachem z klaunů. Dost blbá kombinace. Co říkáte?! Zombický klaun nevydrží ve filmu dlouho, ale pro ty, kteří trpí fobií z klaunů, by se mohl stát velkou nebo dokonce poslední překážkou v jejich životech. Nejen, že vás klaun vyděsí k smrti. Také vás může přímo zabít. Infikoval mě mrtvý klaun. To je ironie.

1Temný rytíř/The Dark Knight

Příklad Temného rytíře ve spojitosti s děsivými filmy, ve kterých se objevují klauni, je trochu jiný. Heath Ledger (herec, který nás předčasně opustil v mladém věku) si ve filmu zahrál roli Jokera. Jednoho z ikonických komiksových Batmanových padouchů. Ať už roli Jokera hrál kterýkoliv herec, make-up na tváři vždy připomínal klauna/šaška. A herec Heath Ledger se do role psychicky narušeného zloducha vžil naprosto dokonale. Až děsivě věrohodným způsobem zahrál postavu klauna/šaška. A proto si myslím, že jednoznačně patří do tohoto seznamu. Fakt, že za roli Jokera získal celkem 4 ceny (Los Angeles Film Critics Association, BAFTA, Golden Globes, Academy Awards) jen potvrzuje má slova.

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen + eighteen =