Nakládaný zázvor: recept proti rýmě a nachlazení

Zázvor jako podzimní lék

Podzim buď můžete milovat, nebo nesnášet. Buď vám vadí vlhko, lezavo a krátké dny, nebo si užíváte pod dekou s čajem knížkou nebo filmem a kouzelným počasím za oknem. Ať tak nebo tak, málokomu se v tomto období povede vyhnout klasickému nachlazení, kdy kapesník neodděláte od obličeje, a nebo přímo hnusné chřipce, kdy si minimálně dva dny přejete umřít.

Díky bohu je podzim plný plodů a radostí přetékajících vitamíny. Zahrady (a supermarkety) chrlí jabka, hrozny a další chuťovky ve velkém, všude je k dostání zdravý a chutný burčák a vy se právě seznámíte s receptem na léčivý a zahřívací zázvorový nápoj.

Určitě to znáte, sotva spadne první lístek ze stromu a objeví se první rýmička, všichni vytáhnou zázvor a jak šílení jej krájí, zalívají horkou vodou a pak se šíleně ksichtí u pití horké vody s mírně štiplavou příchutí.

S receptem na nakládaný zázvor si ale připravíte dobré pití, které se dá popíjet místo čaje, zahřeje vás a taky vyléčí. Je fakt tak dobré, že se samozřejmě dá pít jako prevence. A nejvíc nejlepší je, že je naprosto jednoduché.

Budete potřebovat:

  • Jeden kus zázvoru – čím víc zázvoru, tím bude nápoj štiplavější a hřejivější
  • Jeden citron
  • Zhruba pět vrchovatých lžic medu
  • Skleničku nebo misku s uzávěrem
  • Nůž na krájení a loupání
  • Struhadlo
Nakládaný zázvor
Nakládaný zázvor (zdroj Pixabay.com)

Zázvor oloupejte a nahrubo nastrouhejte do misky nebo do větší skleničky s uzávěrem. Důkladně umytý, případně oloupaný citron nakrájejte na plátky a jednotlivé plátky pak ještě na osminy a přidejte k zázvoru, lžičkou mírně promíchejte, aby citron začal pouštět šťávu. Nakonec přidejte dostatek medu, který směs zjemní a osladí.

KOUKNI SE  Nejlepší čaj? Léčivý a zemitý Pu Erh

Celou směs ještě jednou mírně promíchejte a v uzavřené nádobce dejte do ledničky a nechte přes noc nakládat. Zázvor i citron pustí šťávu, která se promíchá s medem. Hned další den je vitamínová bomba připravená k léčení všech podzimních neduhů.

Dvě lžičky zázvoru s citronem a lžičku šťávy navíc nachystejte do hrnku, zalijte horkou, ale ne vroucí vodou, zalezte pod deku a pijte. Zázvor vás prohřeje a uvolní dutiny, citron dodá pořádnou dávku vitamínu C a med přihodí nasládlou chuť a navíc zatočí s bakteriemi.

Napsala Martina Zoubková

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

9 − 4 =