Knižní nej: To nejlepší ze severské krimi

Severské detektivky se těší mezi čtenáři stále velké oblibě. Dokonce i letošní veletrh Svět knihy se nesl v duchu tohoto žánru. Stejně jako loňský rok byl i ten letošní ve znamení skvělých příběhů s notnou dávkou mrazivého napětí a temné atmosféry, kterou všichni na severské krimi milujeme. Pojďme se spolu podívat na ty nejlepší. Knižní nej: To nejlepší ze severské krimi

PlaygroundNelze pominout Larse Keplera a jeho hřiště. Letošní novinka Playground není typickým představitelem žánru krimi. Mísí v sobě prvky thrilleru a urban fantasy. Přesto nese poměrně slušnou dávku napětí, že by rozhodně neměla uniknout žádnému fanouškovi severských příběhů. Navíc už jen jméno autora-tedy pseudonym, který ukrývá hned autory dva-je sázkou na jistotu. Lars Kepler nasadil již dávno svou laťku proklatě vysoko a nehodlá ji jen tak pro nic za nic snižovat.

S fantasy koketuje i autor v knize Konec řetězce. Frederick T. Olsson napsal strhující thriller plný šifer a pátrání po tajemství samotné naší existence. William Sandberg, bývalý vojenský kryptolog, a Janine Haynesová, talentovaná mladá sumeroložka, jsou uneseni tajnou organizací, aby odhalili tajemství jedné tisíce let staré zprávy zakódované v nejcitlivějším médiu – lidské DNA. Konec řetězce (brož.)

Pořádně mrazí i na Planině Steinara Bragiho. Dva mladé páry se stanou nedobrovolnými hosty v domě uprostřed islandské pustiny. Prapodivný pan domácí a jeho žena dávají psychothrilleru grády. Spolu s jízlivou kritikou společnosti  je Planina tím nejlepším, co severská literatura nabízí.Planina

KOUKNI SE  Top 5 knih z nakladatelství Jota aneb Které knihy vám nesmí uniknout

Ale vraťme se k čistokrevné krimi. Oběť, vrah, kriminalista a hodně úchylný motiv. Tak to je thriller Sova. Čtenář se vydává po stopách vraha Sovahluboko do lidské mysli. V detektivce V lese visí anděl nám autor Samuel Bjork představil dvojici vyšetřovatelů Holgera a Miu, se kterými se opět shledáváme i v Sově. Tohle milé setkání je doprovázeno hodně temnými okolnostmi a napětím, které se mistrně daří udržet a gradovat až do konce.

Trest a smrtV chladném prostředí zšeřelého severu se zahřejeme i živočišným teplem sexu v Trestu a smrti.  Mats Olsson nám představil hlavního hrdinu se zálibou v sadomasochistických praktikách, který jednoho dne objeví mrtvou ženu. Nic ho s ní nespojuje. To se nedá říct o druhé oběti, která je nalezena vzápětí. Ale proč policii hned vyzrazovat všechna tajemství a zařadit se na seznam podezřelých. Někdo ale jeho tajemství zná. Je potřeba rychle jednat.

Dívka, která nikomu nechyběla  by neměla chybět v knihovně žádného fanouška severské krimi.  Haken Nesser zvolil prostředí sekty. Hlavním podezřelým je její vůdce v minulosti obviněný ze zneužívání nezletilých děvčat.  Nebude dlouho trvat a zmizí i on. Detektiv Van Veeteren se ujímá vyšetřování a nezbude než použít svou jedinečnou intuici a pátrací um. Umrlčí cesta

Bylo by nefér vynechat Petera Maye, protože i v letošním roce potěšil čtenáře svou novinkou Umrlčí cesta. Moře vyplavilo muže s amnézií.  Jediným vodítkem mu je mapa Umrlčí cesty. A taky je tu mrtvý muž v kapli utlučený k smrti a detektiv, jehož cesta se zakrátko spojí s naším muže bez paměti. Nakladatelství Host se rozhodlo své čtenáře hýčkat. Za zmínku stojí i jeho další novinka letošního podzimu Tiché dívky. Pěkně zapeklitý případ detektiva Franka Ratha. Jednoho dne je u silnice nalezeno auto a jeho majitelka -krásná mladá dívka- zmizela. Během vyšetřování Rath odhaluje nejtemnější stránky lidské duše. Mladé ženy se záhadně ztrácejí jedna za druhou a policie se snaží přijít na to, co dívky spojuje. Ratha trápí vlastní násilná a bolestná minulost a znovu zjišťuje, že zlo číhá všude.
Dívka, která nikomu nechyběla

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy měsíce listopadu

Letošní rok přinesl slušnou nálož severských příběhů. A rozhodně se za ním nemusíme otáčet s lítostí, že pomalu končí. I ten následující totiž bude mrazit mezi řádky a znovu pátrat po vrazích a jejich temných motivech.  Jeden příklad za všechny: Jo Nesbo v květnu vzkřísí Harryho Holea v jedenáctém příběhu svého detektiva. Nevím jak vy, ale já se na něj těším jak na Ježíška.

Kristina Doubravová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen + three =