Protože se kvapem blíží jarní rovnodennost, bylo by zajímavé povědět si něco málo o kole roku a jak jej můžeme oslavit. Kolo roku je systém osmi pohanských (keltských, slovanských) svátků, které dělíme na čtyři sluneční a čtyři tzv. velké. A které to jsou? Do slunečních patří zimní a letní slunovrat a dále jarní a podzimní rovnodennost. Mezi tzv. velké svátky zase spadají Imbolc, Beltain, Lughnasadh a Samhain.
Proč se kolo roku slaví?
Příroda, stejně jako my sami, se v průběhu kalendářního roku značně proměňuje. Obzvláště výrazné změny se odehrávají v mírném podnebném pásmu, kde se střídají čtyři různá roční období. Oslavy svátků kola roku se nám snaží připomenout, jak důležité je spojit se s přírodou a naladit se na její cyklus. Řeč nebude ani tak o prastarých pohanských tradicích, ale spíše o různých tipech, jak kolo roku oslavit vnitřně, duchovně a bez nutnosti skupinových rituálů.
1Zimní slunovrat (Yule) – 21. – 22. 12.
Zimní slunovrat slavíme v prosinci v čase Vánoc nebo Adventu. Toto období je pro spoustu z nás velmi hektické, dokonce stresující. Málokdo si ale ve všem tom shonu všímá toho, co se děje v přírodě. Mezi 21. a 22. prosincem totiž nastává nejkratší den a nejdelší noc roku a spolu s nimi přichází astronomická zima. Nejtemnější část roku tak končí a od této chvíle se začíná den zvolna prodlužovat. Slunce se vrací jakoby znovuzrozené.
Yule můžeme oslavit v kruhu rodinném, kdy společně usedneme ke stolu a zavzpomínáme na všechny, kteří už nejsou mezi námi. Můžeme také rituálně zhasnout a znovu zažehnout oheň (např. v krbu nebo jen obyčejnou svíčku), který symbolizuje jiskru naděje, jež se pomalu rozhoří v plamínek změny. Vhodná doba je i na věštbu a rozhodně nemusí jít jen o tradiční krájení jablka, pouštění skořápek na vodu nebo lití olova. Můžeme si vyložit tarotové karty nebo věštit ze snů.
2Imbolc (Hromnice) – 1. – 2. 2.
Na Hromnice o hodinu více… Tuto pranostiku většina z nás jistě zná. Den se výrazně prodlužuje a začíná být více světla. Ačkoliv nás zima ještě neopouští, slunce už vykukuje častěji a jeho paprsky nás pohlazují se stále větší silou. Začínáme mít lepší náladu a přichází i chuť trávit více času venku v přírodě. Imbolc je skvělý čas na skoncování s tím, co nám už neslouží nebo co nám způsobuje trápení, a hledání nových začátků a inspirací. Je to období spojené s léčením, především tím duchovním. Můžeme se také rituálně očistit, abychom si s sebou do dalšího období nenesli negativní zátěže. Tradičně se zapalují ochranné ohně nebo svíčky „hromničky“, které nás mají chránit před bleskem.
Imbolc je skvělý čas na skoncování s tím, co nám už neslouží nebo co nám způsobuje trápení, a hledání nových začátků a inspirací. Je to období spojené s léčením, především tím duchovním. Můžeme se také rituálně očistit, abychom si s sebou do dalšího období nenesli negativní zátěže. Tradičně se zapalují ochranné ohně nebo svíčky „hromničky“, které nás mají chránit před bleskem.
3Jarní rovnodennost (Ostara) – 20. – 21. 3.
Během jarní rovnodennosti nastává stejně dlouhá noc jako den. V tomto období se slaví také důležité křesťanské svátky – Velikonoce. A protože v obchodech a mnohých domácnostech panuje šílenství, je čas obrátit se k přírodě. Všechno začíná růst, kvést, rodí se mláďata a ptáci vesele štěbetají. Zima je pryč a vystřídalo ji jaro.
Je vhodná doba na realizaci svých plánů a popuštění uzdy své fantazie. Stejně tak, jako se v přírodě probouzí život, je čas i na náš osobní růst, ať už v zaměstnání nebo v soukromí. Jarní úklid se nemusí týkat jen domácnosti, vyčistit si můžeme i myšlenky nebo udělat pořádek ve vztazích. A protože nastává rovnováha mezi dnem a nocí, je nejvhodnější doba také na naše vnitřní zharmonizování.
4Beltain (Čarodějnice) 30. 4. – 1. 5.
Beltain má hned několik názvů – někde je znám i jako Walpurgisnacht nebo Filipojakubská noc, v našich končinách především pod názvem Čarodějnice. Staří Slované ho vnímali jako nejdůležitější svátek, protože symbolizuje nejsvětlejší část roku. Někde se tento svátek spojuje s tradičními oslavami 1. Máje. Příroda je už v plné síle, dny jsou dlouhé a teplé a jako by vybízely k pozdním večerním procházkám.
Beltain jsou oslavy plodnosti, živelnosti, vášně, hravosti a sexuality. Oslavíme jej nejlépe u ohně (táboráku), který bude symbolizovat naši odhodlanost a odvahu něco tvořit. V něm pak můžeme, obrazně řečeno, spálit vše nečisté a nepotřebné. Pokud nemáme možnost jít ven, můžeme si doma zapálit vonnou svíčku nebo vykuřovadlem rituálně očistit domov.
5Letní slunovrat (Litha) – 20. – 21. 6.
Letní slunovrat neboli Svatojánská noc je období, kdy se má otevírat země a vydávat nám své poklady. Pokladem není myšleno zlato či drahé kamení, nýbrž léčivá síla země, která načerpala dostatek energie, aby ji teď poskytla nám. Abychom přírodě poděkovali, můžeme se například vydat vyčistit studánku nebo posbírat v lese odpadky.
Tato doba je vhodná pro sběr léčivých bylin, jejichž účinky jsou teď maximální. Stejně tak jako byliny jsou léčivé i sluneční paprsky, kterých si v tento den užijeme do sytosti. Nastává totiž nejdelší den a nejkratší noc v roce a od této chvíle se dny budou dále zkracovat.
6Lughnasadh (Dožínky, Lammas) – 1. 8.
Kolem nás se vlní zlatavé lány a ovoce už dozrálo, je tedy čas sklízet vše, co jsme zaseli. Je vhodná doba na zrevidování našich plánů a vnitřní reflexi, co se nám podařilo a co ne. Je třeba poděkovat za hojnost Zemi a oslavit své úspěchy. Poděkovat bychom měli i za všechny neúspěchy a nepříjemnosti, které nás potkaly, i ty nás totiž posouvají vpřed.
Období Lughnasadhu nám bude přát, pokud se chystáme navázat nové kontakty, známosti a vztahy. Je také vhodná doba pro uzavírání sňatků, dožínky symbolizují totiž schopnost spolupráce během náročného sklízení. Vztahy, které v tento čas navážeme, by tak měly být pevnější.
7Podzimní rovnodennost (Mabon) – 22. – 23. 9.
Nastává babí léto a zima už pomalu klepe na dveře. Venku se listí překrásně zbarvuje a příroda začíná nabírat pomalejší tempo. Je čas nasbírat poslední sílu a pozvolna se připravovat na krátké a temné zimní dny.
Během podzimní rovnodennosti můžeme uspořádat hostinu, která nám připomene letní hojnost a pomůže nám dosytit naše potřeby. Protože je opět stejně dlouhý den jako noc, je čas uvést se do vnitřní rovnováhy a zklidnit mysl. Je vhodná doba na sebereflexi, jelikož i příroda se brzy pohrouží sama do sebe a zvěř usne zimním spánkem.
8Samhain (Dušičky) – 31. 10. – 1. 11.
Samhain je pro spoustu z nás depresivní období. Venku je mlhavo, sychravo a dny jsou nejkratší z celého roku. Čas teď trávíme raději v teple domova, kde se často utápíme ve svých myšlenkách a přemítáme nad svými životy. Často si uvědomujeme, co nám vadí a co s tím můžeme udělat.
Nastává čas vytřídit si myšlenky a nechat za sebou vše, co nám už neslouží. Pokud plánujeme předvánoční úklid, není vhodnější doba než Samhain. Na Dušičky se hranice mezi světem živých a světem mrtvých ztenčuje, měli bychom si tedy na ně vzpomenout a uctít je (třeba zapálením svíčky). Vzpomínejme na naše milované zemřelé a předky pozitivně a s vděčností.
Esterka