5krát dušičkové čtení (nejen) o duších

Zatímco v anglicky mluvících zemích koncem října vyvrcholila sezóna vydlabaných dýní a do ulic se ve jménu Haloweenu vypravilo nespočetné množství kostlivců, čarodějnic a jiných strašidelných kostýmů, u nás se k uctění památky zesnulých teprve chystáme. Během dnešního dne se hlavní dějiště přesune na hřbitovy, které rozjasní světla svíček a vůně věnců z čerstvých květin. Atmosféru dušiček je možné ještě dokreslit tematicky laděnou knihou. Následujících pět titulů vás v příběhu zavede přímo za hřbitovní zeď, kde se to jen hemží duchy a dušemi. Rozhodně však nejde o smutné čtení – s těmito knihami se budete nejen dojímat, ale také bát i smát.

poklidne-a-tiche-misto-upraveneokridlena-duse-upravenevysmata-koza-upravenerbitov-zviratek-upravenevazeni-truchlici-upravene

Poklidné a tiché místo

K názvu knihy by měl hlavní hrdina nejspíš jisté výhrady. Hřbitov panu Rebeckovi sice poskytuje bezpečné útočiště před okolním světem, jemuž se už pěkných pár let snaží usilovně vyhýbat, ale o nějakém tichu a klidu tady nemůže být řeč. S postarším pánem se totiž rád zapovídá nejen svérázný havran, ale také místní duchové, kteří ještě nejsou  ochotni přejít dál – ať už jsou jejich důvody jakékoliv. V momentě, kdy Jonathana Rebecka dvojice sympatických (ne)mrtvých z velmi dobrého důvodu poprosí o pomoc, začne být na hřbitově opravdu živo. Peter S. Beagle ve svém čtivém románu předkládá množství otázek k zamyšlení nad životem i jeho koncem a přináší originální pohled na další dění po smrti.

Série Hřbitovní královna

Amelia nikdy není sama. Vděčí za to své neobvyklé schopnosti, díky níž je schopná vidět duchy. Hlavní hrdince však není co závidět. Velmi brzy totiž zjistí, že rozhodně ne všichni jsou milí a přátelští. To, že pracuje jako restauratérka hřbitovů, jí na veselosti moc nepřidává. Kromě zlovolných duší se musí vypořádat se svým osobním životem, který zahrnuje komplikované vztahy v rodině a poněkud problematický vkus na muže – posledním objektem jejího zájmu je vyšetřující detektiv, který je obklopen duchy, a asi vás nepřekvapí, že nejsou zrovna hodní… Amanda Stevens svojí krimi trilogií s fantastickými prvky potěší nejen čtenáře detektivek, ale také milovníky nadpřirozených jevů.

KOUKNI SE  Mrazivé krimi na letní období

Vysmátá koza aneb přízrak krásné modelky

Krásná, vysoká, štíhlá… a nově si mezi své parametry modelky může připsat také mrtvá. Poslední zmíněná kvalita se ukáže jako užitečná v momentě, kdy se nechtěně ocitne na místě činu a jakožto přízrak zůstane nezpozorována . A příšerně nepraktická a k naštvání ve chvíli, kdy objeví muže, který by dost dobře mohl být její životní láskou. Na tom, že je kniha Ivany Vostřákové mimořádně vtipná, se shodli literární kritici, kteří autorce udělili ocenění za nejhumornější román roku 2015. Knihu si proto na hřbitov raději neberte, jelikož nezřízený smích pod smutečními vrbami by mohl působit poněkud nevhodně.

Řbitov zviřátek

Přiznejme si, že bez Stephena Kinga by to nebyla pořádná duchařina. Díky pečlivě budovanému napětí vygradovanému děsivým koncem patří Řbitov zviřátek mezi díla, která bývají pokládána za nejděsivější. Po přečtení této knihy vám možná rodinné stěhování nebude připadat jako dobrý nápad. Pokud byste se však k takovému kroku přeci jen odhodlali, jistě si za přítomnosti paranoie důkladně proklepnete, zda v bezprostředním okolí náhodou nejsou přítomna stará pohřebiště. A vůbec, jakýkoliv hřbitov nejspíš nebudete chtít hodně dlouho ani vidět…

Vážení truchlící a ostatní hosté 

Hned v úvodu je nutné zmínit, že text tohoto díla je založen na skutečných událostech. Svým založením se jedná o poněkud kontroverzní počin, který vyžaduje schopnost užít si místy velmi černý humor. Celé dílo je složeno z výroků, které skutečně zazněly, ovšem v nesprávný čas na nesprávném místě. Pár odstavců výše jsem psala o tom, jak nevhodně by mohl působit nespoutaný smích v hřbitovních prostorech. Přesně tohle je ten případ. Nechtěně vtipné autentické průpovídky totiž byly vyřčeny během pohřebních smutečních projevů. Co se zkomolilo? Někdy větná vazba, jindy nevhodné slůvko a v některých případech prostě všechno. Výroky do sbírky nashromáždil Ladislav Muška.

KOUKNI SE  10 zajímavostí ze světa Harryho Pottera

Monika Pospíšilová

Úvodní foto: Pixabay.com

Obrázky v textu: Kosmas.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

twelve + 7 =